https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_d97e18998cedd1673c210ace5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev İstanbulda keçirilən “TEKNOFEST-2023” Aerokosmik və Texnologiya Festivalında uğurla çıxış edən BDU komandalarının üzvləri ilə görüşüb.
Rektor komanda üzvlərini festivalda I və III yeri tutaraq böyük qələbə qazanmaları münasibətilə təbrik edib, bunun Azərbaycanın və BDU-nun böyük uğuru olduğunu bildirib. Rektor diqqətə çatdırıb ki, bu hadisə BDU-nun və komanda üzvlərinin həyatında dönüş nöqtəsi, gələcək uğurların başlanğıcı sayıla bilər.
Elçin Babayev qalib layihələrin müəlliflik hüququnun qorunacağını və patent almaq üçün Əqli Mülkiyyət Agentliyinə müraciət ediləcəyini bildirib.
Sonra “TEKNOFEST-2023”də iştirak edən BDU komandalarının üzvləri festival təəssüratlarını və qələbə sevinclərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, BDU-nun 4 komandası 6 layihəsi ilə "TEKNOFEST-2023"ün finalına çıxıb. Onlardan “BSU Creativity Workz” komandası “Driver’s Eye (avtomobil qəzalarını əvvəlcədən müəyyənləşdirərək sürücünü xəbərdar edən elektron sistem)” layihəsi ilə festivalda “Ağıllı nəqliyyat” kateqoriyası üzrə 109 finalçı arasında I yerə, “Humantek” komandası isə “Ağıllı damla sulama sistemi (torpağın mineral tərkibi, rütubət səviyyəsi, havanın temperaturu və təzyiqi kimi məlumatların toplanaraq mərkəzi stansiyaya naqilsiz ötürülməsi üçün əkin sahələrinin müxtəlif yerlərində günəş enerjisi ilə qidalanan kiçik stansiyalar)” layihəsi ilə “Aqrar texnologiyalar” kateqoriyasında 73 finalçı arasında III yerə layiq görülüb. Komandaların səfər xərclərinə “Bayramlı Group” MMC əlavə dəstək verib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_d97e18998cedd1673c210ace5_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с членами команд вуза, успешно выступивших на Фестивале аэрокосмической техники и технологий «TEKNOFEST-2023», прошедшем в Стамбуле.
Ректор поздравил с большой победой участников команд, занявших первое и третье места на фестивале, и обозначил это большим успехом Азербайджана и БГУ. Ректор отметил, что это событие можно считать поворотным в жизни БГУ и членов команд, началом будущих успехов. Эльчин Бабаев сообщил, что авторские права на проекты-победители будут защищены, в Агентство интеллектуальной собственности будет подана заявка на получение патента.
Затем своими фестивальными впечатлениями и радостью победы поделились члены команд БГУ, участвовавших в «TEKNOFEST-2023».
Напомним, что в финал фестиваля вышли 4 команды БГУ с 6 проектами. Среди них команда «BSU Creativity Workz» с проектом «Driver’s Eye» заняла первое место среди 109 финалистов в номинации «Умный транспорт». Команда «Humantek» с проектом «Умная система капельного орошения» заняла 3 место среди 54 финалистов в номинации «Аграрные технологии». Дополнительную поддержку на командировочные расходы команд БГУ оказало ООО «Bayramlı Group».