Standard & Poor's Beynəlxalq Reytinq Agentliyi növbəti qiymətləndirmənin yekunu olaraq Kapital Bank-ın reytinq proqnozunu “stabil”dən “pozitivə” yüksəltdi, uzunmüddətli və qısamüddətli kredit reytinqlərini isə “BB-/B” səviyyəsində təsdiqlədi. Bu reytinqlər ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən hesab olunur.
Agentliyin hesabatında qeyd olunur ki, bu reytinqlər Kapital Bank-ın digər yerli və oxşar beynəlxalq banklarla müqayisədə yüksək gəlirliyindən, aktivlərinin keyfiyyətindən, həmçinin 2022-ci ilin sonuna problemli kreditlərin (“Stage 3”) ümumi portfeldəki həcminin cəmi 2,3% faiz təşkil etməsindən irəli gəlir. “Pozitiv” reytinq proqnozu bankın gəlirlilik, aktivlərin keyfiyyəti və kapitallaşma baxımdan növbəti 12-24 ay ərzində də öz rəqiblərini üstələyəcəyini əks etdirir.
Agentliyin fikrincə, Kapital Bank Azərbaycanın bank sektorunda rekord mənfəət göstəricisinə korporativ, kiçik, orta sahibkarlıq (KOB) və pərakəndə bankçılıq arasında diversifikasiyanın düzgün həyata keçirməsi, aktivlərdən səmərəli istifadə sayəsində nail ola bilib. Bankın 2020-2022-ci illərdə aktivlərinin gəlirliyi (ROA) ortalama 4,5%, kapitalının gəlirliyi (ROE) isə ortalama 36% təşkil edib.

Агентство Standard & Poor's повысило рейтинговый прогноз Kapital Bank
Агентство Standard & Poor's повысило рейтинговый прогноз Kapital Bank Агентство Standard & Poor's повысило рейтинговый прогноз Kapital Bank
Международное рейтинговое агентство Standard & Poor's повысило рейтинговый прогноз Kapital Bank со «стабильного» до «позитивного», а также подтвердило долгосрочный и краткосрочный кредитные рейтинги на уровне «ВВ-/В». Эти показатели являются одними из самых высоких среди банков страны.
В отчете агентства говорится, что рейтинги обусловлены более высокой прибыльностью и качественными активами Kapital Bank по сравнению с другими местными и аналогичными зарубежными банками, а также тем фактом, что к концу 2022 года объем проблемных кредитов («Stage 3») в общем портфеле составил всего 2,3%. «Позитивный» прогноз по Kapital Bank отражает ожидания агентства касательно того, что банк продолжит превосходить большинство своих отечественных и зарубежных аналогов по показателям прибыльности, качества активов и капитализации в ближайшие 12–24 месяца.
По мнению агентства, Kapital Bank смог достичь рекордного показателя прибыльности в банковском секторе Азербайджана благодаря правильному осуществлению диверсификации между корпоративным, малым, средним бизнесом (МСП) и розничным банкингом и эффективному использованию активов. В 2020-2022 годах рентабельность активов (ROA) банка в среднем составила 4,5%, а рентабельность собственного капитала (ROE) — 36%.