https://www.innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_4887fbd45dda456f908752e14_o.jpg
Tatarıstanda səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Kazan, Almetyevsk, Buqulma və Buinsk şəhərlərindəki Azərbaycan milli-mədəni muxtariyyətlərinin rəhbərləri və fəalları ilə görüşüb.
Soydaşlarımızı salamlayan sədr Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında həyata keçirilən diaspor quruculuğu, Komitənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, xarici ölkələrdə artıq 20 Azərbaycan Evinin, 15 Koordinasiya Şurasının fəaliyyət göstərdiyi, “Qarabağ”, “Nizami Gəncəvi” və sair adlar altında təşkil olunmuş Azərbaycan həftəsonu məktəbləri, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində bu il Naxçıvanda keçiriləcək Diaspor Gənclərinin IV Yay Düşərgəsi barədə ətraflı danışıb. Tatarıstandakı icmamızın yerli cəmiyyətə sıx inteqrasiyasını yüksək qiymətləndirib və bu istiqamətdə tövsiyələrini səsləndirib.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağiev ölkəmizin turizm imkanlarından söz açıb və diasporumuzu bu istiqamətdə fəallıq göstərməyə dəvət edib.
Azərbaycan milli-mədəni muxtariyyətinin rəhbəri Bəhram Mustafayev Tatarıstandakı diasporumuzun mövcud vəziyyəti, həyata keçirdiyi layihələr, gələcək planları, Xalqlar Dostluğu Evinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan həftəsonu məktəbi barədə ətraflı məlumat verib.
Görüş fikir mübadiləsinin aparılması və sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.
Sonra qonaqlar Tatarıstan Xalqlar Dostluğu Evini və Tatarıstan Respublikasının Milli Kitabxanasını ziyarət ediblər. Dostluq Evinin direktoru İrek Şaripov Tatarıstan Xalqlar Assambleyasının və rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə qonaqlara məlumat verib. Azərbaycan diasporunun Tatarıstanın milli-mədəni müxtəlifliyinə, ictimai-siyasi və humanitar sahələrə verdiyi töhfələrlə yerli ictimaiyyət arasında böyük nüfuz qazandığını bildirib.
Komitə sədri Azərbaycan dövlətinin diaspor siyasətini, dövlət başçımızın göstərişləri və tövsiyələri əsasında diaspor quruculuğu istiqamətində atılmış addımları, soydaşlarımızın birlik və həmrəyliyinə nail olmaq üçün həyata keçirilən layihələri nəzərə çatdırıb. Kazandakı diasporumuzun Tatarıstan Xalqlar Assambleyası və Dostluq Evi ilə qarşılıqlı əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edib.
Dostluq Evində yaradılmış Azərbaycan güşəsinə baxış keçirilib, rəqs dərnəyi üzvlərinin məşqi izlənilib.
Komitə adından Tatarıstan Xalqlar Dostluğu Evinə xalqımızın milli-mədəni dəyərlərini əks etdirən xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Milli Kitabxana ilə tanışlıq zamanı isə bildirilib ki, bu mədəniyyət müəssisəsində Azərbaycanla bağlı 2 min kitab saxlanılır. Qeyd edilib ki, Tatarıstandakı diasporumuz tərəfindən kitabxanaya Azərbaycan həqiqətlərini, tarixini və mədəniyyətini əks etdirən nəşrlər hədiyyə olunub.
Qeyd edək ki, Kazanda Tatarıstan-Azərbaycan ticarət-iqtisadi, elmi-texniki və mədəni əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyasının 3-cü iclası keçirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-05/_innews_4887fbd45dda456f908752e14_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, находящийся с визитом в Татарстане, встретился с руководителями и активистами национально-культурных автономий Азербайджана городах Казань, Альметьевск, Бугульма и Буинск.
Поприветствовав наших соотечественников, председатель говорил о диаспорском строительстве, осуществляемом в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева, направлениях многогранной деятельности комитета, функционировании в зарубежных странах уже 20 домов Азербайджана, 15 координационных советов, азербайджанских воскресных школ, организованных под названиями “Карабах”, “Низами Гянджеви” и пр., IV Летнем лагере диаспорской молодежи, который будет проведен в нынешнем году в Нахчыване в рамках “Года Гейдара Алиева”. Он высоко оценил тесную интеграцию нашей общины в Татарстане в местное общество и дал рекомендации в этом направлении.
Принимавший участие в мероприятии председатель Государственного агентства по туризму Азербайджанской Республики Фуад Нагиев рассказал о туристических возможностях нашей страны и призвал диаспору проявить активность в этом направлении.
Руководитель Национально-культурной автономии Азербайджана Бахрам Мустафаев представил подробную информацию о нынешнем положении нашей диаспоры в Татарстане, реализованных ею проектах, планах на будущее, азербайджанской воскресной школе, функционирующей при Доме дружбы народов.
Встреча завершилась проведением обмена мнениями и ответами на вопросы.
Затем гости посетили Дом дружбы народов Татарстана и Национальную библиотеку Республики Татарстан. Директор Дома дружбы Ирек Шарипов проинформировал гостей о деятельности Ассамблеи народов Татарстана и возглавляемой им структуры. Он отметил, что благодаря вкладу в национально-культурное разнообразие Татарстана, общественно-политическую и гуманитарную сферы азербайджанская диаспора снискала большой авторитет среди местной общественности.
Председатель комитета довел до внимания диаспорскую политику Азербайджанского государства, шаги, предпринятые в области диаспорского строительства на основании указаний и рекомендаций главы государства, проекты, реализованные для достижения единства и солидарности наших соотечественников. Он выразил удовлетворение взаимным сотрудничеством нашей диаспоры в Казани с Ассамблеей и Домом дружбы народов Татарстана.
Гости ознакомились с созданным в Доме дружбы уголком Азербайджана, посмотрели репетицию членов танцевального кружка.
От имени комитета Дому дружбы народов Татарстана были преподнесены памятные подарки, отражающие духовные ценности нашего народа.
А в ходе ознакомления с Национальной библиотекой было отмечено, что в этом учреждении культуры хранятся 2 тысячи книг, связанных с Азербайджаном. Подчеркнуто, что наша диаспора в Татарстане подарила библиотеке издания, отражающие азербайджанские реалии, историю и культуру.
Отметим, что в Казани состоялось 3-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству между Татарстаном и Азербайджаном.