Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı peşə təhsili müəssisələrinin potensialının artırılmasına dəstək göstərir
Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı peşə təhsili müəssisələrinin potensialının artırılmasına dəstək göstərir Avropa İttifaqı və BMT-nin İnkişaf Proqramı peşə təhsili müəssisələrinin potensialının artırılmasına dəstək göstərir
15 peşə təhsili müəssisəsinin kommunikasiya mütəxəssislərinin hazırlığı üçün növbəti tədbir keçirilib.
Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişaf Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) Azərbaycanda peşə təhsili və təlimi müəssisələrinin görünürlülüyünü artırmaq və ictimaiyyətlə əlaqələrini inkişaf etdirmək məqsədilə mütəxəssislərin yetişdirilməsi istiqamətində tədbir keçirib.
“Gələcək üçün peşə təhsili və  təlimi” layihəsi çərçivəsində baş tutan tədbirin məqsədi peşə təhsili müəssisələrində (PTM) kommunikasiya və təşviqat işlərini yerinə yetirən məsul şəxsləri təhsil marketinqi üzrə müasir yanaşma və alətlərlə tanış etmək və onların iş potensialını gücləndirməkdir.
Bakı şəhərində keçirilən tədbirdə paytaxtda, həmçinin Bərdə, Cəlilabad, Gəncə, İsmayıllı, Qax, Qəbələ və Qusarda yerləşən peşə təhsili müəssisələrinin 17 nəfər kommunikasiya mütəxəssisi, təlimçilər, eləcə də BMTİP və PTDA nümayəndələri olmaqla 25 nəfər iştirak edib. Təlim bu                    PTM-lərin strateji görünürlülüyünün artırılması və hədəfli kommunikasiyasının inkişafı üzrə iştirakçı mütəxəssislərə dəstək üçün tərtib edilib.
Qeyd edilməlidir ki, peşə təhsilinin nüfuzunun artırılması, sahə üzrə təşviqat və ictimaiyyətlə əlaqələrin qurulması yönündə  fəaliyyətlər sözügedən layihə tərəfindən tərtib edilən kommunikasiya sahəsi üzrə tövsiyə xarakterli strateji təkliflər əsasında reallaşdırılır. Tədbirdə reklam və brendləşmənin önəmi, təhsilin müxtəlif hədəf qruplarına təqdimatı, marketinq planlaması, eləcə də sosial media platformalarında kontent yaradıcılığı müzakirə edilib. İştirakçılar, həmçinin tələbə qəbulu üzrə hədəflərlə tanış olaraq öz təşviqat hazırlıqlarını nəzərdən keçiriblər.
Bu tədbir, layihə tərəfindən kommunikasiya sahəsi üzrə PTM heyətləri üçün təşkil edilən 7-ci təkmilləşdirmə proqramıdır. Kadr bacarıqlarının inkişafı üzrə bu kimi proqramlar heyətlərin kommunikasiya sahəsində potensialını artırır, habelə peşə təhsili və təlimlərinin (PTT) düzgün təqdimat və təşviqinə dəstək göstərir. Ölkədə peşə təhsili və təlimi ilə bağlı məlumatlılığın artırılması, o cümlədən daha çox gənc və özəl sektor şirkətlərinin PTT sektoruna cəlb edilməsi üçün bu dəstəkləyici tədbirlər davam edəcək.
Peşə təhsilinin təşviqatına dəstək fəaliyyətləri, Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən və BMTİP tərəfindən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirilən “Gələcək üçün Peşə Təhsili və Təlimi: Azərbaycanda Qabaqcıl Peşə Təhsili Mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi çərçivəsində təşkil olunur. Layihənin əsas məqsədi əmək bazarının tələblərinə uyğun tədrisin təşkilinə dəstək olmaq və bu istiqamətdə Azərbaycandakı peşə təhsil müəssisələrinin müasirləşdirilməsinə yardım etməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_4c7171fca7acfed25141ff8c6_o.jpg
A training programme was held for communication specialists of 15 vocational education and training centers.
The European Union (EU), United Nations Development Programme (UNDP) and the State Agency on Vocational Education (SAVE) held a training event to develop experts with the aim to improve the visibility and public relations of the vocational education and training (VET) institutions in Azerbaijan.
As part of the “VET for the Future” project, the training event was held to introduce communication specialists to modern approaches and tools in education marketing and strengthen their work capacities.
The event in Baku involved 25 people including 17 communication specialists of the VET institutions from the capital, as well as Barda, Gabala, Ganja, Gakh, Ismayilli, Jalilabad and Qusar cities, and the trainers and the representatives from the UNDP and the SAVE. The training was designed to help these specialists augment the strategic visibility and improve targeted communications of the VET centers.
The activities on increasing the visibility and prestige of VET, organizing advocacy and public relations are carried out based on the project’s strategic recommendations in the area of communications. The participants discussed the importance of advertising and branding, the introduction of education to various target groups, also learnt about marketing plan, and the content production in different social media platforms.
This event is the 7th upskilling programme organised by the project in the field of communications for the staff of the VET centers. The capacity building increases their potential in communications and helps successful presentation and promotion of vocational education and trainings. These supportive actions will be continued to build awareness of vocational education and training in the country and attract more youth and private sector companies into the VET sector.
The actions to support promotion of vocational education are organised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP with SAVE. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.