Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə “Qapalı ekoloji sistemlər” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
TEC-in Biologiya fakültəsi üzrə elmi rəhbəri, Molekulyar biologiya və biotexnologiyalar kafedrasının müəllimi Nurlan Əmrahov seçilmiş mövzu haqqında iştirakçılara məlumat verib, tələbələrin elmə marağının yüksək olduğunu bildirib.
II kurs tələbəsi Səkinəxanım Qasımova astrobiologiya və bu sahədə əldə edilmiş elmi ixtiralar barədə tələbələri məlumatlandırıb. O, hazırda “Mars 2020” proqramı çərçivəsində Marsda olan “Perseverance” və “Ingenuity” aparatları haqqında fikirlərini bölüşüb. Məruzəçi həmçinin kosmosda oksigenin, suyun və enerjinin alınması, radiasiyadan qorunmağın yolları haqqında danışıb.

На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Замкнутые экологические системы».
Научный руководитель Студенческого научного общества факультета Нурлан Амрахов проинформировал участников о теме и отметил возросший интерес студентов к науке.
Студентка Сакинаханым Гасымова рассказала студентам об астробиологии и научных открытиях, достигнутых в этой области. Она поделилась своими мыслями об аппаратах Perseverance и Ingenuity, находящихся в настоящее время на Марсе в рамках программы Mars 2020. Докладчица также рассказала о способах получения кислорода, воды и энергии в космосе, о защите от радиации.