https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_17e070a1a09f54049a9efa558_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) professor-müəllim heyəti Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində görkəmli ədibin Gəncə şəhərində yerləşən ev-muzeyini ziyarət edib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev görkəmli alim, pedaqoq Mir Cəlal Paşayevin xatirəsini özündə yaşadan bu muzeyi ziyarət etməyin mənəvi borc olduğunu bildirib. Rektor diqqətə çatdırıb ki, BDU tərəfindən böyük yazıçı və alimin 115 illik yubileyinə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilir. BDU-nun tələbələri arasında Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyi münasibətilə qısa hekayə müsabiqəsi elan olunub. BDU əməkdaşları və tələbələri “Ədibin evi”ni ziyarət ediblər. Aprelin 18-də isə BDU-da böyük yazıçı və alimin 115 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika elmi konfransı keçirilib: “BDU-nun nüfuzlu professoru, sevimli müəllimi kimi xatirələrdə daim yaşayan Mir Cəlal müəllim həqiqət, düzlük, səmimiyyət aşiqi, ailəsini, övladlarını, tələbələrini sevən, qoruyan şəxsiyyət olub. Onun bu kəlamı indi də dillər əzbəridir: "Həyatımda yaratdığım ən böyük əsər ailəmdir". Bu, Mir Cəlal müəllimin ailəsinə, övladlarına olan məhəbbətinin təzahürü idi".
Sonra rektor Elçin Babayev ev-muzeyinə görkəmli ədibin az nüsxədə mövcud olan "Seçilmiş hekayələr (1940)", "Sevinc (1950)" kitablarını və “Bestcomp” şirkətinin dəstəyi ilə alınan kömpüter dəstini hədiyyə edib.
ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev Mir Cəlal irsinin öyrənilməsi və təbliği istiqamətində BDU-nun təşəbbüsünü alqışladığını, tələbələrin də bu işdə yaxından iştirakından sevinc hissi keçirdiyini bildirib. Hafiz Paşayev qeyd edib ki, Mir Cəlalın ailəsi həm də Bakı Dövlət Universiteti, buradakı minlərlə tələbəsi idi.
Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov Mir Cəlal Paşayevin ədəbi irsinin bütün nəsillər üçün əsl məktəb olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra BDU-nun tələbələri arasında böyük yazıçı və alim Mir Cəlal Paşayevin 115 illik yubileyi münasibətilə elan edilmiş qısa hekayə müsabiqəsinin nəticələri elan olunub. Müsabiqədə I yerə Filologiya fakültəsinin IV kurs tələbəsi Fidan Hüseynova, II yerə II kurs tələbəsi Nuridə İsmayılova, III yerə Hüquq fakültəsinin II kurs tələbəsi Nurlanə Şirinova layiq görülüblər.
Mexanika-riyaziyyat fakültəsinin II kurs magistrantı Fatimə Musayeva və Filologiya fakültəsinin I kurs tələbəsi Aytac Salahlı müsabiqənin xüsusi mükafatını qazanıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_17e070a1a09f54049a9efa558_o.jpg
Профессорско-преподавательский состав Бакинского государственного университета (БГУ) в рамках мероприятий, посвященных 115-летию Мир Джалала Пашаева, посетил дом-музей писателя, расположенный в городе Гянджа.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев в своем выступлении отметил, что посещение этого музея является моральным долгом каждого гражданина. Ректор обратил внимание на то, что БГУ проводит ряд мероприятий, посвященных юбилею великого писателя и ученого. Так, среди студентов БГУ объявлен конкурс коротких рассказов. Сотрудники и студенты БГУ посетили «Дом писателя». 18 апреля в БГУ прошла Республиканская научная конференция, посвященная юбилею великого писателя и ученого:
«Как авторитетный профессор и любимый педагог БГУ Мир Джалал Пашаев вечно живет в нашей памяти, он был на стороне правды, честности, искренности, любил и защищал свою семью, детей, студентов. Одно его высказывание до сих пор остается крылатым: «Самое большое произведение, созданное мной в своей жизни, - это моя семья». Это было проявлением любви Мир Джалала к своей семье и детям», - подчеркнул Эльчин Бабаев.
Затем ректор БГУ подарил дому-музею редкие книги известного писателя «Seçilmiş hekayələr» (1940), «Sevinc» (1950) и компьютерный комплект.
Ректор Университета АДА Хафиз Пашаев в своем выступлении сказал, что приветствует инициативу БГУ в направлении изучения и популяризации наследия Мир Джалала, и рад тому, что студенты активно включились в эту работу.
Глава Исполнительной власти города Гянджи Ниязи Байрамов подчеркнул, что литературное наследие Мир Джалала Пашаева является настоящей школой для всех поколений.
Затем были подведены итоги конкурса рассказов, объявленного среди студентов БГУ по случаю юбилея Мир Джалала Пашаева. Студентка-филолог Фидан Гусейнова удостоена 1-го места, Нурида Исмаилова - 2-го места, а студентка юридического факультета Нурлана Ширинова - 3-го места. Специальные призы конкурса присуждены магистрантке механико-математического факультета Фатиме Мусаевой и студентке-филологу Айтадж Салахлы. Победительница конкурса Фидан Гусейнова прочитала свой рассказ.