Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsi faktı İsveçrədə yaşayan soydaşlarımızın böyük etirazına səbəb olub.
İsveçrə Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının adından beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan bəyanatda Azərbaycan Ordusu əsgərlərinin – 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğlunun və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğlunun hansı şəraitdə Ermənistana əsir düşməsinə aydınlıq gətirilib. Azərbaycanlı hərbçilərə qarşı törədilmiş qeyri-insanı hərəkətlərə diqqət cəlb edilib, bu cinayətkar insident beynəlxalq humanitar qanunların Ermənistan tərəfindən kobudcasına pozulması kimi qiymətləndirilib.
Müvafiq beynəlxalq təşkilatların təkcə bu cinayətkar insidenti deyil, həm də Ermənistan tərəfindən son 30 ildən artıq müddət ərzində itkin düşmüş 3890 nəfər azərbaycanlıya qarşı zorakılıq aktlarını araşdırmasının və hüquqi qiymət verməsinin vacib olduğu vurğulanıb. Ermənistanın mühüm beynəlxalq aktları, o cümlədən Cenevrə Konvensiyası, işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyalar üzrə öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi bir daha nəzərə çatdırılıb.
Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsini qətiyyətlə pisləyən İsveçrə Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası beynəlxalq təşkilatları Ermənistan hökumətinin və bu cinayəti törətmiş şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verməyə, azərbaycanlı hərbi qulluqçularının dərhal və qeyd-şərtsiz azad olunmasını təmin etməyə çağırıb.

Факт применения пыток против захваченных Арменией в плен азербайджанских военнослужащих вызвал решительный протест проживающих в Швейцарии наших соотечественников.
В заявлении, адресованном международным организациям от имени Координационного совета азербайджанцев Швейцарии, внесена ясность в то, в каких условиях оказались в армянском плену солдаты Азербайджанской армии – Бабиров Агшин Габиль оглу, 2004 года рождения, и Ахундов Гусейн Ахлиман оглу, 2003 года рождения. Привлечено внимание к нечеловеческим действиям, совершенным против азербайджанских военнослужащих, этот преступный инцидент расценен как грубое нарушение Арменией международных гуманитарных законов.
Подчеркивается, что важно, чтобы соответствующие международные организации расследовали не только данный преступный инцидент, но и акты насилия со стороны Армении на протяжении более, чем 30 последних лет против без вести пропавших 3890 азербайджанцев, и дали им надлежащую оценку. Еще раз отмечено, что Армения не выполняет обязательства по важным международным актам, в том числе Женевской конвенции, конвенциям против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Решительно осудив применение пыток против азербайджанских военнослужащих, Координационный совет азербайджанцев Швейцарии призвал международные организации дать правовую оценку действиям правительства Армении и лиц, совершивших данное преступление, обеспечить незамедлительное и безоговорочное освобождение азербайджанских военнослужащих.