https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_e21465f76420ba7976547c6e8_o.jpg
Amerika Birləşmiş Ştatlarında fəaliyyət göstərən Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan hərbçilərinə işgəncə verilməsi faktını qətiyyətlə pisləyib.
Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının adından beynəlxalq təşkilatlara ünvanlanan bəyanatda Azərbaycan Ordusunun əsgərləri – 2004-cü il təvəllüdlü Bəbirov Aqşin Qabil oğlunun və 2003-cü il təvəllüdlü Axundov Hüseyn Əhliman oğlunun əsir düşməsinin səbəbləri barədə məlumat verilib. Azərbaycanlı hərbçilərə qarşı törədilmiş qeyri-insanı hərəkətlərə diqqət cəlb edilib, bu zorakılıq aktı beynəlxalq humanitar qanunların Ermənistan tərəfindən kobudcasına pozulması kimi qiymətləndirilib.
Müvafiq beynəlxalq təşkilatların təkcə bu cinayətkar insidenti deyil, həm də Ermənistan tərəfindən son 30 ildən artıq müddət ərzində itkin düşmüş 3890 nəfər azərbaycanlıya qarşı zorakılık aktlarını araşdırmasının və lazımi qiymət verməsinin vacib olduğu nəzərə çatdırılıb.
Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası beynəlxalq təşkilatları Ermənistan hökumətinin və bu cinayəti törətmiş şəxslərin hərəkətlərinə hüquqi qiymət verməyə, azərbaycanlı hərbi qulluqçularının dərhal və qeyd-şərtsiz azad olunmasını təmin etməyə çağırıblar.

Координационный совет азербайджанцев Америки требует освобождения наших военнослужащих
Координационный совет азербайджанцев Америки требует освобождения наших военнослужащих Координационный совет азербайджанцев Америки требует освобождения наших военнослужащих
Координационный совет азербайджанцев Америки, функционирующий в Соединенных Штатах Америки, решительно осудил факт применения пыток против захваченных Арменией в плен азербайджанских военнослужащих.
В заявлении, адресованном от имени Координационного совета азербайджанцев Америки международным организациям, представлена информация о причинах того, почему солдаты Азербайджанской армии – Бабиров Агшин Габиль оглу, 2004 года рождения, и Ахундов Гусейн Ахлиман оглу, 2003 года рождения, оказались в плену. Привлечено внимание к нечеловеческим действиям, совершенным против азербайджанских военнослужащих, этот акт насилия расценен как грубое нарушение Арменией международных гуманитарных законов.
Отмечается, что важно, чтобы международные организации расследовали не только данный преступный инцидент, но и акты насилия со стороны Армении на протяжении более, чем 30 последних лет против без вести пропавших 3890 азербайджанцев, и дали им надлежащую оценку.
Координационный совет азербайджанцев Америки призвал международные организации дать правовую оценку действиям правительства Армении и лиц, совершивших данное преступление, обеспечить незамедлительное и безоговорочное освобождение азербайджанских военнослужащих.