https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_f0248865e2fb65c8e1e1b951d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və Polşa Respublikası Seyminin sədri Elzbieta Vitek Varşava şəhərində Polşa Seymində təşkil olunan "Azərbaycanda Polşa irsinin inciləri" sərgisində iştirak ediblər.
Milli Məclis sədrini salamlayan Elzbieta Vitek, bu cür tədbirlərin münasibətlərimizin inkişafına töhfə verdiyini, xalqlarımızın daha da yaxınlaşmasına xidmət etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, belə tədbirlər xalqlarımızın mədəni dəyərlərinin təbliğ olunmasına da imkan verir.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Sahibə Qafarova sərgiyə ev sahibliyi etdiyinə görə Polşa Respublikası Seyminin sədri Elzbieta Vitekə minnətdarlığını bildirib.
Milli Məclisin spikeri Şərqlə Qərbin qovuşduğu Azərbaycanın çoxsaylı mədəniyyətlərin vətəni olmasından söz açıb. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda böyük sivilizasiyalar mövcud olmuş, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, multikulturalizm və tolerantlıq hər bir azərbaycanlının həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Məhz bu fonda Azərbaycanda mövcud olan 200 illik polyak mirasını xüsusi vurğulayan Sahibə Qafarova polyakların tarixən Azərbaycanda memar, hüquqşünas, mühəndis, müəllim, hərbçi, sahibkar və dövlət xadimi kimi fərqləndiklərini qeyd edib.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, polyaklar müsəlman Şərqində və türk dünyasında ilk dünyəvi, parlamentli demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətində iştirak etmişlər. Polyaklar demək olar ki, bütün hökumət strukturlarında, parlamentdə və məhkəmə sistemində təmsil olunmuş və ümumi Vətənimiz Azərbaycanı qorumaq üçün səylərini əsirgəməmişlər. O, qeyd edib ki, həmin dövrdə Azərbaycan Parlamentində milli azlıqları təmsil edən deputatlardan biri məhz polyak milli şurasının nümayəndəsi Stanislav Vonsoviç olmuşdur.
Milli Məclisin sədri, polyak əsilli görkəmli şəxsiyyətlər arasında 19-cu əsrin sonu 20-ci əsrin əvvəllərində Bakının özünəməxsus gözəlliyinin yaradılmasında möhtəşəm irs qoymuş polyak memarların rolunu xüsusilə vurğulayıb və paytaxtımızda, həmçinin, bir sıra digər şəhər və rayonlarımızda inşa edilən binaların müəllifi olan polyak memarlar haqqında məlumat verib. Sərgidə də bu məşhur polyak memarların şah əsərlərinin böyük məmnuniyyətlə iştirakçıların diqqətinə təqdim edildiyini deyən Sahibə Qafarova tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi keçənlərə və sərgiyə gələnlərə təşəkkürünü bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_f0248865e2fb65c8e1e1b951d_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and Marshal of the Polish Sejm Elżbieta Witek attended the opening of the exhibition The Gems of the Polish Heritage in Azerbaijan as part of her current official visit to the Republic of Poland in Warsaw.
Elżbieta Witek welcomed the leader of the Milli Majlis and said that that such events as this one help develop our relations, serve to bring our peoples even closer together and promote their cultural values.
Sahiba Gafarova greeted the participants of the event and thanked Elżbieta Witek for hosting the exhibition.
She went further to say that Azerbaijan where the East and the West meet is a homeland of many cultures, a land where there were great civilisations and where multiculturalism and tolerance had become integral components of the life of every Azerbaijani regardless of his or her ethnic origin. She emphasised the 200 years of Azerbaijan’s Polish heritage in that context specifically and said that the Poles had stood out as architects and lawyers, engineers and intellectuals, teachers and military officers, businessmen and statesmen historically in Azerbaijan.
Poles took part in the work of the Azerbaijan Democratic Republic, the first secular parliamentary democratic state in the Muslim East and the Turkic World alike. Our Polish compatriots were represented in practically all state agencies, in the parliament and in the judicial system; they never spared efforts to protect our common Motherland – Azerbaijan. Stanisław Wąsowicz of the Polish National Council was one of the members of the then Azerbaijani Parliament representing the country’s ethnic minorities.
Sahiba Gafarova singled out Polish architects among the outstanding Poles who had left a magnificent legacy whilst creating the unique beauty of Baku in the late 19th and early 20th centuries. She talked about those Polish architects who had authored buildings in our capital and in several other towns and provinces of Azerbaijan. The masterpieces of those famous Polish architects are on display at today’s exhibition as well, according to Mrs Gafarova who thanked the contributors to the event and its guests.