https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_f0248865e2fb65c8e1e1b951d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və Polşa Respublikası Seyminin sədri Elzbieta Vitek Varşava şəhərində Polşa Seymində təşkil olunan "Azərbaycanda Polşa irsinin inciləri" sərgisində iştirak ediblər.
Milli Məclis sədrini salamlayan Elzbieta Vitek, bu cür tədbirlərin münasibətlərimizin inkişafına töhfə verdiyini, xalqlarımızın daha da yaxınlaşmasına xidmət etdiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, belə tədbirlər xalqlarımızın mədəni dəyərlərinin təbliğ olunmasına da imkan verir.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Sahibə Qafarova sərgiyə ev sahibliyi etdiyinə görə Polşa Respublikası Seyminin sədri Elzbieta Vitekə minnətdarlığını bildirib.
Milli Məclisin spikeri Şərqlə Qərbin qovuşduğu Azərbaycanın çoxsaylı mədəniyyətlərin vətəni olmasından söz açıb. Diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda böyük sivilizasiyalar mövcud olmuş, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, multikulturalizm və tolerantlıq hər bir azərbaycanlının həyatının ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Məhz bu fonda Azərbaycanda mövcud olan 200 illik polyak mirasını xüsusi vurğulayan Sahibə Qafarova polyakların tarixən Azərbaycanda memar, hüquqşünas, mühəndis, müəllim, hərbçi, sahibkar və dövlət xadimi kimi fərqləndiklərini qeyd edib.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, polyaklar müsəlman Şərqində və türk dünyasında ilk dünyəvi, parlamentli demokratik dövlət olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin fəaliyyətində iştirak etmişlər. Polyaklar demək olar ki, bütün hökumət strukturlarında, parlamentdə və məhkəmə sistemində təmsil olunmuş və ümumi Vətənimiz Azərbaycanı qorumaq üçün səylərini əsirgəməmişlər. O, qeyd edib ki, həmin dövrdə Azərbaycan Parlamentində milli azlıqları təmsil edən deputatlardan biri məhz polyak milli şurasının nümayəndəsi Stanislav Vonsoviç olmuşdur.
Milli Məclisin sədri, polyak əsilli görkəmli şəxsiyyətlər arasında 19-cu əsrin sonu 20-ci əsrin əvvəllərində Bakının özünəməxsus gözəlliyinin yaradılmasında möhtəşəm irs qoymuş polyak memarların rolunu xüsusilə vurğulayıb və paytaxtımızda, həmçinin, bir sıra digər şəhər və rayonlarımızda inşa edilən binaların müəllifi olan polyak memarlar haqqında məlumat verib. Sərgidə də bu məşhur polyak memarların şah əsərlərinin böyük məmnuniyyətlə iştirakçıların diqqətinə təqdim edildiyini deyən Sahibə Qafarova tədbirin ərsəyə gəlməsində əməyi keçənlərə və sərgiyə gələnlərə təşəkkürünü bildirib.

Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова участвовала в открытии выставки «Жемчужины польского наследия в Азербайджане»
Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова участвовала в открытии выставки «Жемчужины польского наследия в Азербайджане» Глава Милли Меджлиса Сагиба Гафарова участвовала в открытии выставки «Жемчужины польского наследия в Азербайджане»
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и маршал Сейма Польши Эльжбета Витек приняли участие в открытии выставки «Жемчужины польского наследия в Азербайджане» в Варшаве.
Приветствовав главу Милли Меджлиса, Эльжбета Витек отметила, что такие мероприятия способствуют развитию наших отношений, служат еще большему сближению наших народов, а также позволяют продвигать их культурные ценности.
Сагиба Гафарова, в свою очередь, приветствовала участников события и поблагодарила Эльжбету Витек за проведение выставки.
Азербайджан, где встречаются Восток и Запад, является родиной для многих культур, краем, в котором существовали большие цивилизации, где мультикультурализм и толерантность стали неотъемлемой частью жизни каждого азербайджанца независимо от его или её этнической принадлежности, сказала г-жа Гафарова. Особо подчеркнув 200-летнее польское наследие Азербайджана именно в этом контексте, она добавила, что поляки исторически выделялись в Азербайджане как архитекторы и юристы, инженеры и интеллектуалы, учителя и военные, предприниматели и государственные деятели.
Поляки были вовлечены в деятельность Азербайджанской Демократической Республики – первого светского парламентского демократического государства на мусульманском Востоке и в Тюркском мире. Наши польские сограждане были представлены практически во всех правительственных структурах, в парламенте и в судебной системе; они не жалели сил для защиты нашей общей Родины – Азербайджана. В тот период одним из депутатов, представляющих национальные меньшинства в азербайджанском парламенте, был представитель польского Национального совета Станислав Вонсович.
Сагиба Гафарова особо выделила польских архитекторов в ряду выдающихся личностей польского происхождения, оставивших великолепное наследие при создании уникальной красоты Баку в конце 19-го-начале 20-го веков. Она говорила о польских архитекторах, создавших здания, построенные в нашей столице и в ряде других городов и районов Азербайджана. И на сегодняшней выставке вниманию посетителей представлены шедевры этих знаменитых польских архитекторов, заметила Сагиба Гафарова, поблагодарив тех, кто внес свой вклад в создание мероприятия, и его гостей.