https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_b04d6032e5557523d7a2fb731_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkə Seyminin sədri Elzbieta Vitek ilə görüşüb.
Azərbaycanın parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Elzbieta Vitek, ölkələrimiz və qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərdən razılığını ifadə edib. O, Milli Məclis sədrinin bu səfərinin parlamentlər arasında əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Seymin sədri parlament diplomatiyasının beynəlxalq münasibətlərdə mühüm rolunu qeyd edərək, bu mənada qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Elzbieta Vitek Azərbaycanın Polşa üçün dost ölkə olduğunu, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndiyini bildirib. O, xalqlarımız arasında əlaqələrin yaxşı səviyyədə olduğunu, onları yaxınlaşdıran bir çox məqamların olduğunu söyləyib.
Polşa Seyminin sədri, həmçinin, ölkəsində mövcud olan vəziyyət, inkişaf göstəriciləri, multikultural mühit barədə də məlumat verib.
Səfərə dəvətə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr yüksək səviyyədədir. Bu da ikitərəfli əməkdaşlığın bütün sahələrdə daha da inkişafına imkan verir. Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Polşaya, Polşa Respublikası dövlət başçılarının Azərbaycana səfərləri ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Görüşdə regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri, 2020-ci ildə Azərbaycanın öz ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğalına son qoyduğunu, 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi zəfər əldə edərək, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini, ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnaməsinin icrasını özü təmin etdiyini xatırladıb. Spikerin sözlərinə görə, bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq mövcud deyil və tarixin səhifələrində qalıb. Bu mənada, Azərbaycanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və sərhədlərinin toxunulmazlığını şübhə altına alan hərəkət və bəyanatlar qəbuledilməzdir.
İşğal dövründə Ermənistanın bütün kənd və şəhərlərimizi tamamilə dağıtdığını, tarixi, mədəni və dini abidələrimizi vandalizmə məruz qoyduğunu, məscidlərimizin, müqəddəs ocaqlarımızın ermənilər tərəfindən təhqir olunduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, həmin ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti aparılıb, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib.
Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan dərhal sonra Azərbaycan öz vəsaiti hesabına həmin ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq işlərinə start verib. Hazırda işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastruktur yenidən bərpa olunur, “yaşıl enerji” zonası elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yeni şəhərlər və kəndlər inşa edilir. Artıq ötən ildən etibarən keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qaytarılmasına başlanıb. Spikerin sözlərinə görə, həyata keçirilən işlərə ən böyük maneə işğaldan azad edilmiş torpaqlarda Ermənistan tərəfindən basdırılmış çoxsaylı minalardır. 10 noyabr 2020-ci il tarixindən etibarən, mina partlayışları nəticəsində 300-ə yaxın mülki şəxs və hərbçi həlak olub və yaralanıb.
Milli Məclisin sədri, həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Ermənistanla sərhədlərin müəyyən edilməsi və münasibətlərin normallaşması üzrə 5 prinsipdən ibarət təklif verib. Biz gələcəyə baxmaq, sülh əldə etmək, normal qonşuluq münasibətləri yaratmaq istəyirik. Təəssüf ki, hələ də Ermənistan tərəfindən öhdəliklərinin pozulmasını, sərhəddə və Azərbaycanın suveren ərazilərində təxribatların, beynəlxalq ictimaiyyəti yalan məlumatlarla aldatmaq cəhdlərinin şahidi oluruq. Ermənistan anlamalıdır ki, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməli, konstruktiv yanaşma nümayiş etdirməli və qeyd olunan prinsiplər əsasında münasibətlərin normallaşmasına getməlidir. Bu, regionda real sülhə və sabitliyə nail olmağın yeganə yoludur.
Ötən il Azərbaycanla Polşa arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu xatırladan Milli Məclisin sədri deyib ki, xalqlarımız arasında dostluq və əməkdaşlıq ənənələrinin tarixi isə daha genişdir. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın Polşa ilə əlaqələri həm ikitərəfli qaydada, həm də Avropa İttifaqı çərçivəsində inkişaf edir. Aİ ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetlərindən biridir və Azərbaycan Avropa üçün etibarlı tərəfdaşdır.
Bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Polşa Respublikasına birinci rəsmi səfəri olduğunu xatırladan spiker Sahibə Qafarova ümidvar olduğunu bildirib ki, bu səfər iki parlament arasında olan münasibətlərə daha bir təkan olacaq. O, qeyd edib ki, ölkələr arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələr xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Spikerin sözlərinə görə, iki dost və tərəfdaş ölkənin parlamentləri olaraq, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın və birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Həmçinin qeyd olunub ki, dostluq qruplarının fəaliyyəti parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında mühümdür və onlar müntəzəm təmaslarla, dialoqlarla parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar.
Sahibə Qafarova görüşdə, həmçinin Azərbaycanda mövcud olan multikulturalizm mühiti, məscidlərlə yanaşı, kilsə və sinaqoqların mövcudluğu, onlara dövlət tərəfindən yaradılan şərait barədə məlumat verib. Spiker ölkəmizdə gender siyasəti barədə də danışıb. O, deyib ki, Azərbaycan müsəlman Şərqində qadınlara seçki hüququ verən ilk ölkədir.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_b04d6032e5557523d7a2fb731_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Marshal of the Polish Sejm Elżbieta Witek during her current official visit to the Republic of Poland.
Mrs Witek greeted her Azerbaijani counterpart cordially and told of her satisfaction with the relations present between the legislative assemblies of the two states. Mrs Witek said she hoped that the arrival of the Speaker of the Milli Majlis in Poland would contribute in its own way to further deepening of the Polish-Azerbaijani inter-parliamentary relations.
Highlighting the considerable place of parliamentary diplomacy in international relations in general, Mrs Witek underscored the import of co-operation between the assemblies in the light of this. She proceeded to describe Azerbaijan as a state that is friendly to Poland and mention the on-going broadening of multidirectional bilateral co-operation. The ties between our peoples set high standards, Mrs Witek added before bringing up the many points of convergence that they have.
The Marshal of the Sejm then informed the Chair of the Milli Majlis of the current state of affairs in Poland, her growth indications and her multicultural environment.
The Speaker of the Milli Majlis said her thanks for the invitation to come to Poland and the generous hospitality of her hosts. She said that the relations between our countries were at an elevated level, which, in turn, allowed bilateral co-operation to move on in all the areas it embraces. Sahiba Gafarova pointed at the intensive importance of the visits of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Poland and of the leaders of Poland to Azerbaijan in terms of the progress of relations.
The leader of the Milli Majlis said, as she was telling of the current situation in our region, that by having recovered her own lands from the almost 30-year-long occupation back in 2020 Azerbaijan made her national territory whole again and enforced independently the four resolutions of the UN Security Council demanding immediate, complete and unconditional removal of Armenian troops from Azerbaijan lands. That was achieved thanks to Azerbaijan’s historic victory in the 44 days’ Patriotic War. There is no conflict between Armenia and Azerbaijan anymore – the one that was has faded to history scrolls. This is why acts and declarations calling in question Azerbaijan’s sovereignty, territorial integrity and inviolable borders are intolerable.
Armenia had destroyed all our villages and towns, vandalised our historical and cultural and religious heritage, desecrated our mosques and shrines during the occupation period. As she was telling Mrs Witek about that and in great detail, too, Mrs Gafarova also told her colleague of ethnic cleansing in those lands and of more than a million of our compatriots who had become refugees and displaced persons consequently.
Sahiba Gafarova emphasised the start given to makeover of the previously captured lands immediately they had been freed. Relying on her resources only, Azerbaijan began large-scale restoration endeavours. The whole infrastructure of those parts is being recreated in lieu of the annihilated predecessor; new towns and villages are being planned and built in Garabagh and East Zangazur, both proclaimed a ‘green energy’ zone. The erstwhile IDP began to move back into native parts last year. The mines that Armenia had planted in the already-free lands in large numbers pose the biggest obstacle to that cause. Those mines’ explosions have killed or maimed close to 300 Azerbaijani civilians and military servicemen since 10 November 2020.
Mrs Gafarova also mentioned Azerbaijan’s five-principle proposal to Armenia to define borders and normalise relations. We want to look to the future, to achieve peace and to build normal relations. Regrettably, we are observing the continuing violation by Armenia of its own obligations, the Armenian provocations on the borders and in the sovereign lands of Azerbaijan, and Armenia’s attempts at fooling the international community. Meanwhile, Armenia had best comprehend it is necessary for it to honour its assumed obligations, take a constructive approach to matters and normalise the relations based on the said five principles. After all, this is the only path that leads to peace and stability in the region.
The diplomatic relations between Azerbaijan and Poland turned thirty years in 2022 but the history of our peoples’ friendship and co-operation is much broader and longer. Azerbaijan’s relations with Poland are advancing bilaterally and within the frameworks of the European Union. Co-operation with the EU is one of the foreign political priorities of Azerbaijan, a dependable partner of the Union.
Mrs Gafarova said then that that was her first official visit to the Republic of Poland as Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. She said she hoped that this visit was poised to generate an added impulse for the existing inter-parliamentary connexions to progress further. Those connexions are of special importance for the furtherance of the inter-state relations. Being legislative assemblies of the two friendly states, the two strategic partners, the Milli Majlis and the Sejm of Poland have at their disposal sound opportunities to step up and strengthen their co-operation under the aegis of inter-parliamentary organisations. As for the work that both sides’ friendship groups are doing, it matters very much in the progress of the inter-legislature links; the two groups are bridging both parliaments with their periodical contacts and dialogue.
Sahiba Gafarova also informed Mrs Witek of Azerbaijan’s multiculturalist environment, churches and synagogues functioning alongside mosques and the opportunities the State had afforded them. She broached the subject of gender policy of our country and pointed out that Azerbaijan was the first in the Muslim East to grant women the suffrage.
The conversation went on; Mrs Gafarova and Mrs Witek shared views upon other subjects of shared interest as well.