https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_b04d6032e5557523d7a2fb731_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Polşa Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkə Seyminin sədri Elzbieta Vitek ilə görüşüb.
Azərbaycanın parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Elzbieta Vitek, ölkələrimiz və qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərdən razılığını ifadə edib. O, Milli Məclis sədrinin bu səfərinin parlamentlər arasında əlaqələrin dərinləşməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Seymin sədri parlament diplomatiyasının beynəlxalq münasibətlərdə mühüm rolunu qeyd edərək, bu mənada qanunvericilik orqanları arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Elzbieta Vitek Azərbaycanın Polşa üçün dost ölkə olduğunu, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndiyini bildirib. O, xalqlarımız arasında əlaqələrin yaxşı səviyyədə olduğunu, onları yaxınlaşdıran bir çox məqamların olduğunu söyləyib.
Polşa Seyminin sədri, həmçinin, ölkəsində mövcud olan vəziyyət, inkişaf göstəriciləri, multikultural mühit barədə də məlumat verib.
Səfərə dəvətə və göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr yüksək səviyyədədir. Bu da ikitərəfli əməkdaşlığın bütün sahələrdə daha da inkişafına imkan verir. Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Polşaya, Polşa Respublikası dövlət başçılarının Azərbaycana səfərləri ölkələrimiz arasındakı əlaqələrin inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Görüşdə regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri, 2020-ci ildə Azərbaycanın öz ərazilərinin Ermənistan tərəfindən 30 ilə yaxın davam edən işğalına son qoyduğunu, 44 günlük Vətən müharibəsində tarixi zəfər əldə edərək, öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyini, ölkəmizin BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnaməsinin icrasını özü təmin etdiyini xatırladıb. Spikerin sözlərinə görə, bu gün Ermənistanla Azərbaycan arasında münaqişə artıq mövcud deyil və tarixin səhifələrində qalıb. Bu mənada, Azərbaycanın suverenliyini, ərazi bütövlüyünü və sərhədlərinin toxunulmazlığını şübhə altına alan hərəkət və bəyanatlar qəbuledilməzdir.
İşğal dövründə Ermənistanın bütün kənd və şəhərlərimizi tamamilə dağıtdığını, tarixi, mədəni və dini abidələrimizi vandalizmə məruz qoyduğunu, məscidlərimizin, müqəddəs ocaqlarımızın ermənilər tərəfindən təhqir olunduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, həmin ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti aparılıb, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib.
Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan dərhal sonra Azərbaycan öz vəsaiti hesabına həmin ərazilərdə genişmiqyaslı quruculuq işlərinə start verib. Hazırda işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastruktur yenidən bərpa olunur, “yaşıl enerji” zonası elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yeni şəhərlər və kəndlər inşa edilir. Artıq ötən ildən etibarən keçmiş məcburi köçkünlərin öz evlərinə geri qaytarılmasına başlanıb. Spikerin sözlərinə görə, həyata keçirilən işlərə ən böyük maneə işğaldan azad edilmiş torpaqlarda Ermənistan tərəfindən basdırılmış çoxsaylı minalardır. 10 noyabr 2020-ci il tarixindən etibarən, mina partlayışları nəticəsində 300-ə yaxın mülki şəxs və hərbçi həlak olub və yaralanıb.
Milli Məclisin sədri, həmçinin diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Ermənistanla sərhədlərin müəyyən edilməsi və münasibətlərin normallaşması üzrə 5 prinsipdən ibarət təklif verib. Biz gələcəyə baxmaq, sülh əldə etmək, normal qonşuluq münasibətləri yaratmaq istəyirik. Təəssüf ki, hələ də Ermənistan tərəfindən öhdəliklərinin pozulmasını, sərhəddə və Azərbaycanın suveren ərazilərində təxribatların, beynəlxalq ictimaiyyəti yalan məlumatlarla aldatmaq cəhdlərinin şahidi oluruq. Ermənistan anlamalıdır ki, öz üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməli, konstruktiv yanaşma nümayiş etdirməli və qeyd olunan prinsiplər əsasında münasibətlərin normallaşmasına getməlidir. Bu, regionda real sülhə və sabitliyə nail olmağın yeganə yoludur.
Ötən il Azərbaycanla Polşa arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu xatırladan Milli Məclisin sədri deyib ki, xalqlarımız arasında dostluq və əməkdaşlıq ənənələrinin tarixi isə daha genişdir. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın Polşa ilə əlaqələri həm ikitərəfli qaydada, həm də Avropa İttifaqı çərçivəsində inkişaf edir. Aİ ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetlərindən biridir və Azərbaycan Avropa üçün etibarlı tərəfdaşdır.
Bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Polşa Respublikasına birinci rəsmi səfəri olduğunu xatırladan spiker Sahibə Qafarova ümidvar olduğunu bildirib ki, bu səfər iki parlament arasında olan münasibətlərə daha bir təkan olacaq. O, qeyd edib ki, ölkələr arasında münasibətlərin inkişafında parlamentlərarası əlaqələr xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Spikerin sözlərinə görə, iki dost və tərəfdaş ölkənin parlamentləri olaraq, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində əməkdaşlığın və birgə fəaliyyətin gücləndirilməsi üçün yaxşı imkanlar mövcuddur. Həmçinin qeyd olunub ki, dostluq qruplarının fəaliyyəti parlamentlərarası əlaqələrin inkişafında mühümdür və onlar müntəzəm təmaslarla, dialoqlarla parlamentlər arasında körpü rolunu oynayırlar.
Sahibə Qafarova görüşdə, həmçinin Azərbaycanda mövcud olan multikulturalizm mühiti, məscidlərlə yanaşı, kilsə və sinaqoqların mövcudluğu, onlara dövlət tərəfindən yaradılan şərait barədə məlumat verib. Spiker ölkəmizdə gender siyasəti barədə də danışıb. O, deyib ki, Azərbaycan müsəlman Şərqində qadınlara seçki hüququ verən ilk ölkədir.

Состоялась встреча главы Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с маршалом Сейма Польши
Состоялась встреча главы Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с маршалом Сейма Польши Состоялась встреча главы Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с маршалом Сейма Польши
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в ходе текущего официального визита в Республику Польша провела встречу с маршалом польского Сейма Эльжбетой Витек.
Сердечно приветствовавшая азербайджанскую коллегу г-жа Витек сказала о своей удовлетворённости отношениями между законодательными ассамблеями двух государств и выразила веру в то, что визит спикера Милли Меджлиса внесёт лепту в углубление межпарламентских связей.
Отмечая значительное положение парламентской дипломатии в международных отношениях в целом, г-жа Витек указала на значение сотрудничества между ассамблеями ввиду этого, прежде чем охарактеризовать Азербайджан как дружественное по отношению к Польше государство и отметить расширение многовекторного сотрудничества между сторонами. Связи наших народов находятся на высоком уровне, добавила г-жа Витек, упомянув множество сближающих их моментов. Маршал  Сейма также информировала спикера Милли Меджлиса о текущем положении вещей в Польше, о показателях роста и о мультикультурной среде в своей стране.
Спикер Милли Меджлиса поблагодарила за приглашение посетить Польшу и за оказанное щедрое гостеприимство, и согласилась с тем, что наши взаимосвязи находятся на высоком уровне, что, в свой черёд, позволяет двустороннему сотрудничеству идти вперёд во всех охваченных им областях. Сагиба Гафарова подметила большую важность визитов президента Азербайджана Ильхама Алиева в Польшу и руководителей Польши в Азербайджан в смысле прогресса отношений.
Рассказывая о ситуации в нашем регионе, глава Милли Меджлиса заметила, что, освободив в 2020-м году свои земли после почти тридцатилетней оккупации, Азербайджан своею исторической победой в 44-дневной Отечественной войне добился восстановления целостности собственной территории и самостоятельно исполнил четыре резолюции Совбеза ООН о немедленном, полном и безоговорочном выводе войск Армении с азербайджанских земель. Конфликта между Арменией и Азербайджаном нет более – он остался на страницах истории. Поэтому недопустимы действия и заявления, ставящие под сомнение суверенитет, территориальную целостность и неприкосновенность границ Азербайджана.
Армения за период оккупации совершенно разрушила все наши сёла и города, подвергла вандализму памятники истории, культуры и религии, а также осквернила наши мечети и святилища. Рассказывая об этом г-же Витек в подробностях, г-жа Гафарова также заметила ей, что на тех территориях велась политика этнических чисток и более миллиона наших соотечественников в итоге превратились в беженцев и вынужденных переселенцев.
Сагиба Гафарова особо отметила начало возрождения ранее захваченных земель сразу же после их освобождения – Азербайджан, полагаясь на собственные средства, дал старт широкомасштабным восстановительным работам. В тех краях сейчас заново строится инфраструктура взамен разрушенной. В объявленных зонами «зелёной энергии» Карабахе и Восточном Зангезуре закладываются и возводятся новые города и сёла. С прошедшего года начался возврат бывших вынужденных переселенцев под отчий кров. Наибольшим препятствием этому делу является множество мин, заложенных Арменией в уже освобождённых районах нашей страны. С 10-го ноября 2020-го года взрывы тех мин погубили или ранили приблизительно 300 гражданских лиц и военнослужащих Азербайджана.
Упомянуто было и предложенное Азербайджаном Армении начинание по определению границ и нормализации отношений – предложение, составленное из пяти принципов. Мы хотим смотреть в будущее, достигнуть мира и выстроить нормальные соседские отношения. К сожалению, мы наблюдаем продолжающееся до сих пор нарушение Арменией своих обязательств, её провокации на границе и на суверенных землях Азербайджана и попытки обмануть международное сообщество. Армении следовало бы осознать необходимость выполнения взятых ею на себя обязательств, демонстрации конструктивного подхода и нормализации отношений на основе уже упомянутых принципов – ведь это единственный способ достичь мира и стабильности в регионе!
В прошлом году исполнилось тридцать лет с установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Польшей, однако история дружбы и сотрудничества наших народов гораздо шире и дольше. Отношения Азербайджана с Польшей развиваются как в двустороннем порядке, так и в рамках Европейского Союза. Сотрудничество с ЕС – один из внешнеполитических приоритетов Азербайджана, выступающего надёжным партнёром ЕС.
Это её первый официальный визит в Республику Польша в качестве главы Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, отметила г-жа Гафарова, надеющаяся, как она сказала, что визит этот придаст очередной импульс существующим межпарламентским связям. Указанные связи обладают особой важностью в деле развития межгосударственных отношений. Будучи законодательными собраниями двух дружественных государств и стратегических партнёров, Милли Меджлис и Сейм Польши имеют в своём распоряжении хорошие возможности для наращивания и укрепления сотрудничества под эгидой межпарламентских организаций. Что до групп дружбы с обеих сторон, то они крайне важны для прогресса межпарламентских связей; своими регулярными контактами и диалогом они создают мост, связывающих оба парламента.
Спикер азербайджанского парламента также поведала о существующей в её стране атмосфере мультикультурализма, о том, что у нас наряду с мечетями есть церкви и синагоги, и о том, какие условия созданы для них государством. Был затронут и вопрос гендерной политики нашего государства: как заметила г-жа Гафарова, Азербайджан первым на мусульманском Востоке предоставил женщинам избирательное право.
Собеседницы также обсудили и обменялись взглядами и на другие темы, представляющие обоюдный интерес.