https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6dd781303c2592aaf0411cb02_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Sankt-Peterburqda Qazaxıstan Respublikası Parlamenti Senatının sədri Maulen Aşimbayev ilə görüşüb.
Görüşdə qeyd olunub ki, dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlər uğurlu inkişaf dinamikasına malikdir. Bir çox sahələri əhatə edən əlaqələrimizin inkişafında dövlət başçılarının xüsusi rolu diqqətə çatdırılaraq, vurğulanıb ki, dövlət başçılarımızın sıx münasibətləri ölkələrimiz arasında əlaqələrə mühüm töhfə verir, ikitərəfli əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişafına və daha da güclənməsinə xidmət edir. Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentlərinin son illər qarşılıqlı səfərləri ikitərəfli münasibətlərə müsbət təsirini göstərib. Bu kontekstdə Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il aprelin 10-da Qazaxıstana rəsmi səfərinin əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, bu səfər zamanı iki ölkə arasında Ali Dövlətlərarası Şuranın yaradılması, imzalanmış sənədlər qarşılıqlı münasibətlərimizin daha da inkişafına xidmət edir. Bununla yanaşı, Astana şəhərində Heydər Əliyev adına küçənin açılması Qazaxıstanda Ulu Öndərin xatirəsinə olan ehtiramın göstəricisidir.
Görüşdə bildirilib ki, ölkələrimiz istər ikitərəfli formatda, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində fəal əməkdaşlıq edir. O cümlədən, TÜRKPA çərçivəsində əlaqələrin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında Azərbaycan və Qazaxıstan parlamentlərinin roluna diqqət çəkərək, qanunvericilik orqanlarımız arasında əlaqələrin hazırki səviyyəsinin razılıq doğurduğunu vurğulayıblar. Bildirilib ki, son illərdə parlament rəhbərləri səviyyəsində mütəmadi qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi əlaqələrin inkişafına xüsusi töhfə vermişdir. Həmçinin, hər iki ölkənin parlamentlərində mövcud olan dostluq qruplarının fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilib. Bildirilib ki, deputatların qarşılıqlı səfərləri, nüfuzlu beynəlxalq parlament təşkilatlarında mütəmadi görüşlərin keçirilməsi əlaqələrimizin daha da inkişafı və tərəfləri maraqlandıran məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, Ermənistanın regionda davamlı sülhün təmin olunmasına qarşı yönəlmiş təxribatçı hərəkətləri barədə də geniş məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6dd781303c2592aaf0411cb02_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках своего рабочего визита в Российскую Федерацию встретилась с председателем Сената Парламента Республики Казахстан Мауленом Ашимбаевым.
На встрече была отмечена положительная динамика развития связей между дружественными и братскими странами, связей, обнимающих многие сферы и получающих особенные стимулы роста от глав двух государств, чьи тесные взаимоотношения служат движению сотрудничества по возрастающей линии и их ещё большему усилению. Собеседники отметили позитивное воздействие встречных визитов лидеров Азербайджана и Казахстана в последние годы на двусторонние отношения. Было особо отмечено значение официального визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Казахстан 10-го апреля 2023-го года, в ходе которого стороны учредили Высший межгосударственный совет и подписали ряд документов для продолжения прогресса связей. Наряду с этим, в Астане была открыта улица имени Гейдара Алиева в знак почитания памяти Великого лидера в Казахстане.
Наши страны активно сотрудничают как в двустороннем формате, так и в рамках международных организаций. В частности, большое значение имеют связи в рамках TÜRKPA, согласились г-жа Гафарова и г-н Ашимбаев.
Затем говорилось о месте, которое законодательные собрания двух стран занимают в поступательном движении межгосударственных отношений. Был подчёркнут удовлетворительный сегодняшний уровень межпарламентских уз. Регулярный обмен визитами глав парламентов, продолжавшийся последние годы, делает выдающийся вклад в укрепление наших отношений, отметили собеседники. Они, кроме того, одобрительно отозвались о группах дружбы в обоих парламентах, сказав, что поездки депутатов между нашими странами и их периодические встречи во влиятельных межпарламентских структурах важны с точки зрения дальнейшего развития взаимоотношений вообще и обсуждения тем, интересующих обе стороны.
Сагиба Гафарова рассказала Маулену Ашимбаеву о текущем восстановлении и возрождении Азербайджаном своих земель, избавленных от оккупации, а также о провокационных поступках Армении, нацеленных на подрыв усилий по обеспечению устойчивого мира в нашем регионе.