https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6dd781303c2592aaf0411cb02_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rusiya Federasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Sankt-Peterburqda Qazaxıstan Respublikası Parlamenti Senatının sədri Maulen Aşimbayev ilə görüşüb.
Görüşdə qeyd olunub ki, dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlər uğurlu inkişaf dinamikasına malikdir. Bir çox sahələri əhatə edən əlaqələrimizin inkişafında dövlət başçılarının xüsusi rolu diqqətə çatdırılaraq, vurğulanıb ki, dövlət başçılarımızın sıx münasibətləri ölkələrimiz arasında əlaqələrə mühüm töhfə verir, ikitərəfli əməkdaşlığın yüksələn xətlə inkişafına və daha da güclənməsinə xidmət edir. Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentlərinin son illər qarşılıqlı səfərləri ikitərəfli münasibətlərə müsbət təsirini göstərib. Bu kontekstdə Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il aprelin 10-da Qazaxıstana rəsmi səfərinin əhəmiyyəti xüsusi qeyd olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, bu səfər zamanı iki ölkə arasında Ali Dövlətlərarası Şuranın yaradılması, imzalanmış sənədlər qarşılıqlı münasibətlərimizin daha da inkişafına xidmət edir. Bununla yanaşı, Astana şəhərində Heydər Əliyev adına küçənin açılması Qazaxıstanda Ulu Öndərin xatirəsinə olan ehtiramın göstəricisidir.
Görüşdə bildirilib ki, ölkələrimiz istər ikitərəfli formatda, istərsə də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində fəal əməkdaşlıq edir. O cümlədən, TÜRKPA çərçivəsində əlaqələrin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında Azərbaycan və Qazaxıstan parlamentlərinin roluna diqqət çəkərək, qanunvericilik orqanlarımız arasında əlaqələrin hazırki səviyyəsinin razılıq doğurduğunu vurğulayıblar. Bildirilib ki, son illərdə parlament rəhbərləri səviyyəsində mütəmadi qarşılıqlı səfərlərin həyata keçirilməsi əlaqələrin inkişafına xüsusi töhfə vermişdir. Həmçinin, hər iki ölkənin parlamentlərində mövcud olan dostluq qruplarının fəaliyyəti müsbət qiymətləndirilib. Bildirilib ki, deputatların qarşılıqlı səfərləri, nüfuzlu beynəlxalq parlament təşkilatlarında mütəmadi görüşlərin keçirilməsi əlaqələrimizin daha da inkişafı və tərəfləri maraqlandıran məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirdiyi genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, Ermənistanın regionda davamlı sülhün təmin olunmasına qarşı yönəlmiş təxribatçı hərəkətləri barədə də geniş məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_6dd781303c2592aaf0411cb02_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with Chairman of the Senate of the Parliament of Kazakhstan Mäulen Äşimbaev during her current working trip to Russian Federation.
The two legislature speakers referred to the positive growth dynamics of the ties between the friendly and fraternal states – the ties that embrace many areas and are getting special upwardly impulses from the leaders of the two states whose close relations help push our co-operation up and make it stronger still. Mrs Gafarova and Mr Äşimbaev remarked on the favourable influence of reciprocal visits of the heads of Azerbaijan and Kazakhstan of recent years on the bilateral links as well. They especially emphasised the import of the Azerbaijani President Ilham Aliyev’s official visit to Kazakhstan on 10 April 2023 during which the two sides established the Supreme Inter-State Council and inked several documents so as to continue the progress of our connexions. In addition, a Heydar Aliyev Street was inaugurated in Astana in token of the Kazakh reverence to the memory of the Great Leader.
Our countries co-operate actively, and this is true of the two-way format as well as of their contacts in international organisations – especially those in the TÜRKPA, Mrs Gafarova and Mr Äşimbaev agreed.
Then, they talked about the place that the legislative assemblies of the two countries occupy in the on-going advance of the inter-state relations, stressed the gratifying quality of the inter-parliamentary connexions as they are today and pointed out that the regular exchange of legislature heads’ visits over the past few years contributes outstandingly to the strengthening of our relations. The friendship groups of the sides were praised as well; it was said that Azerbaijani and Kazakh MPs’ two-way trips and periodical encounters in important inter-parliamentary entities matter very much for continuing progress of our relations in general as well as in terms of discussing topics attracting attention on both sides.
Sahiba Gafarova put Mäulen Äşimbaev in the picture as to Azerbaijan’s current restoring her own lands delivered from occupation and Armenia’s provocative stints plotted to undermine the efforts to secure lasting peace in our region.