https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_c850afe5e7628501c4e090df9_o.jpg
Azərbaycan-Türkiyə-Avropa Ölkələrarası Enerji Layihəsi çərçivəsində tikintisi yekunlaşmaqda olan 330 kilovoltluq “Cəbrayıl” Qovşaq yarımstansiyası “AzərEnerji” tərəfindən işğaldan azad olunan ərazilərdə tikilən ən böyük enerji obyekti olmaqla bərabər, həm də ətraf mühitə xüsusi töhfə verən enerji obyekti olması ilə fərqlənəcək.
Belə ki, “Cəbrayıl” Enerji Qovşağının ətrafında Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq iri miqyaslı ağacəkmə və bağsalma aksiyası keçirilib. Ermənilər tərəfindən xarabalığa çevrilən Cəbrayılda 15 min ədəd xurma və zeytun ağacı əkilib. Xüsusi damlama sistemi qurulub, artezian vurulub, 200 kubmetr su hovuzu və su nasos stansiyası tikilib.
Ulu Öndərin yaşıllaşdırma ənənəsinə sadiq qalmaq məqsədi ilə həyata keçirilən ağacəkmə aksiyasının həm də böyük qayıdışla bilavasitə bağlılığı var. Xüsusi olaraq qeyd edək ki, 16 hektar ərazidə 14 min ədədi xurma ağacından ibarət böyük meyvə bağı bərabər şəkildə burda işləyəcək əməkdaşlar arasında bölünəcək.
Onu da nəzərinizə çatdıraq ki, “Cəbrayıl” Enerji Qovşağında 16 əməkdaş çalışacaq ki, onların da hamısı məhz cəbrayıllılardır. Böyük qayıdış siyasətinə uyğun olaraq 16 cəbrayıllının burada işi və yarımstansiyanın inzibati binasında qalmaq yeri ilə yanaşı, həm də hər birinin bir hektarlıq meyvə bağı da olacaq.
Xatırladaq ki, “AzərEnerji” tərəfindən bu günə kimi, işğaldan azad edilən ərazilərdə 25-ə yaxın enerji obyekti tikilib və 170 nəfər yerli sakin məskunlaşma siyasətinə uyğun olaraq öz rayonunda işlə təmin edilib.

Интересный проект, связанный с Джебраилом от "Азерэнержи" - ВИДЕО
Интересный проект, связанный с Джебраилом от "Азерэнержи" - ВИДЕО Интересный проект, связанный с Джебраилом от "Азерэнержи" - ВИДЕО
В связи со 100-летием Великого Вождя в Джабраиле был посажен фруктовый сад площадью 16 га
330-киловольтная узловая подстанция «Джебраил», строительство которой завершается в рамках Межстранового энергетического проекта Азербайджан-Турция-Европа, будет отличаться тем, что является крупнейшим энергообъектом, построенным «Азерэнержи» на освобожденных от оккупации территориях, а также является энергетическим объектом, который вносит особый вклад в окружающую среду.
Так, в связи со 100-летием Великого лидера Гейдара Алиева вокруг энергоузла «Джебраил» была проведена масштабная акция по посадке деревьев. В разрушенном армянами Джебраиле было посажено 15 тысяч фиников и оливковых деревьев. Была построена специальная капельная система, прокачана артезианская скважина, построен бассейн на 200 кубометров воды и водонасосная станция.
Кампания по посадке деревьев, проводимая для сохранения верности традиции Великого Вождя по озеленению, также напрямую связана с великим возвращением. Особо следует отметить, что большой фруктовый сад, 14 000 которых состоит из финиковых пальм на площади 16 га, будет поделен поровну между сотрудниками, которые будут здесь работать.
Также хотим сообщить, что на энергоузле «Джебраил» будут работать 16 сотрудников, все они являются уроженцами Джебраила. В соответствии с политикой большого возвращения сотрудники будут проживать в административном здании подстанции, а также будут иметь фруктовый сад площадью один гектар каждый.
Следует отметить, что до сегодняшнего дня «Азерэнержи» построила около 25 энергетических объектов в освобожденных районах и 170 местных жителей были обеспечены работой в своем районе в соответствии с политикой заселения.