2022-ci ildə Azərbaycanda kriptovalyuta sahəsində fişinqin həcmi üç dəfə artıb
2022-ci ildə Azərbaycanda kriptovalyuta sahəsində fişinqin həcmi üç dəfə artıb 2022-ci ildə Azərbaycanda kriptovalyuta sahəsində fişinqin həcmi üç dəfə artıb
2022-ci ildə Kaspersky təhlükəsizlik həlləri Azərbaycanda kriptovalyutaların oğurlanmasına yönəlmiş 3.700.000-dən çox fişinq hücumunun qarşısını alıb. Bu, 2021-ci illə müqayisədə üç dəfə çoxdur. Bank kompüteri və zərərli mobil proqramlar kimi ənənəvi maliyyə təhlükələri üzərindən edilən hücumlar daha az yayılıb. İndi fırıldaqçılar diqqətlərini kriptosənayesi də daxil olmaqla yeni sahələrə yönəldirlər.
Keçən il kriptovalyuta məkanında fişinq hücumları əhəmiyyətli dərəcədə artıb və ayrıca fırıldaqçılıq kateqoriyasına daxil edilib. Əgər 2021-ci ildə bu cür hücumların sayı mindən bir qədər çox idisə, 2022-ci ildə onların sayı üç dəfədən çox artıb. Kriptofişinq sayında anoloji artım 2021-ci ildə kriptovalyuta bazarında qeydə alınan qeyri-sabit vəziyyətlə bağlı ola bilər.
Kriptovalyuta ilə bağlı fırıldaqların əksəriyyətində fırıldaqçılıq və ya saxta ödəniş səhifələrinə rast gəlinir. Bununla belə, təcavüzkarlar daim yeni üsullarla çıxış edirlər. Məsələn, kampaniya çərçivəsində istifadəçi poçt vasitəsilə ingilis dilində PDF faylı alır və bu sənəddə onun uzun müddət əvvəl kriptovalyuta bulud mədənçiliyi platformasında qeydiyyatdan keçdiyi bildirilir. Guya hesabı deaktiv ediləcəyi üçün ona təcili olaraq külli miqdarda valyuta çıxarmaq təklif olunur. Faylda saxta mədən platformasına keçid yer alır. Kriptovalyutanı çıxarmaq üçün istifadəçi formanı doldurmalıdır: şəxsi məlumatı, o cümlədən kart məlumatlarını və hesab nömrəsini daxil etməlidir. Sonra o, kripto pul kisəsi vasitəsilə və ya birbaşa göstərilən pul kisəsi ünvanına müəyyən komissiya ödəməlidir.
2023-cü ildə aşkarlanan aktiv dələduzluq sxemi nümunəsi
Kriptovalyutadan təhlükəsiz istifadə etmək üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
• Fişinqə qarşı diqqətli olun: fırıldaqçılar tez-tez insanları aldadaraq giriş məlumatlarını və ya gizli açarlarını açmağa inandırmaq üçün fişinq e-poçtlarından və ya saxta veb-saytlardan istifadə edirlər. Həmişə saytın URL-ni iki dəfə yoxlayın və şübhəli linklərə keçid etməyin;
• Gizli açarlarınızı paylaşmayın: onlar kriptovalyuta cüzdanınızın kilidini açacaq. Açarları gizli saxlayın və heç bir halda başqaları ilə bölüşməyin;
• Maariflənin: kriptovalyutanızı qorumaq üçün ən son kiber təhdidlər və ən yaxşı təcrübələrdən xəbərdar olun. Öz müdafiəniz haqqında nə qədər çox bilsəniz, kiberhücumların qarşısını almaq üçün bir o qədər çox hazır olacaqsınız;
• İnvestisiya etməzdən əvvəl məlumatı araşdırın: hər hansı kriptovalyutaya investisiya etməzdən əvvəl layihəni və onun arxasında duran komandanı diqqətlə öyrənin. Layihənin qanuni olduğundan əmin olmaq üçün layihənin vebsaytını, texniki sənədləşməsini və sosial medianı yoxlayın;
• Təhlükəsizlik proqramından istifadə edin: etibarlı təhlükəsizlik həlli cihazlarınızı müxtəlif növ təhlükələrdən qoruyacaq. Kaspersky Premium bütün məlum və naməlum kriptovalyuta fırıldaqlarının və kriptovalyuta mədənçiliyi üçün kompüterinizin emal gücündən icazəsiz istifadənin qarşısını alır.

В 2022 году защитные решения «Лаборатории Касперского» в Азербайджане предотвратили более 3700 тысяч фишинговых атак, направленных на кражу криптовалюты. Это в три раза больше, чем в 2021 году. Атаки с использованием традиционных финансовых угроз, таких как банковские компьютерные и мобильные вредоносные программы, стали менее распространёнными. Теперь мошенники переключили свое внимание на новые области, включая криптоиндустрию.
В прошлом году фишинг в сфере криптовалют значительно вырос и был включен в отдельную категорию мошенничества. Если в 2021 году число таких атак составило чуть больше тысячи, то в 2022 году оно увеличилось больше, чем в три раза. Такой подъем криптофишинга может быть обусловлен нестабильной ситуацией на крипторынке в 2021.
В большинстве мошеннических схем, связанных с криптовалютами, встречаются розыгрыши или поддельные платёжные страницы. Однако злоумышленники постоянно придумывают новые способы. Например, в рамках кампании пользователь получает по почте PDF-файл на английском языке, в котором говорится, что он давно зарегистрировался на платформе облачного майнинга криптовалют. Ему предлагается срочно вывести большой объем валюты, поскольку его учётная запись будет деактивирована. Файл содержит в себе ссылку на поддельную майнинговую платформу. Чтобы вывести криптовалюту, пользователь должен заполнить в форму: внести персональную информацию, включая данные карты и номер аккаунта. Затем ему нужно заплатить комиссию, в данном случае, через криптокошелёк или непосредственно на указанный адрес кошелька.
Пример активной мошеннической схемы, обнаруженной в феврале 2023 года
Чтобы безопасно пользоваться криптовалютой, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- Будьте осторожны с фишингом: мошенники часто используют фишинговые электронные письма или поддельные сайты, чтобы обманом заставить людей раскрыть свои учетные данные для входа в систему или секретные ключи. Всегда перепроверяйте URL сайта и не переходите по подозрительным ссылкам;
- Не делитесь своими секретными ключами: они разблокируют ваш криптовалютный кошелек. Храните ключи в тайне и никогда ни с кем не делитесь ими;
- Обучайтесь: будьте в курсе последних киберугроз и лучших практик по обеспечению безопасности вашей криптовалюты. Чем больше вы будете знать о собственной защите, тем лучше будете подготовлены к предотвращению кибератак;
- Изучайте информацию перед инвестированием: прежде чем инвестировать в любую криптовалюту, тщательно изучите проект и команду, стоящую за ним. Проверьте сайт проекта, техническую документацию и социальные сети, чтобы убедиться в законности проекта;
- Используйте программы для обеспечения безопасности: надежное решение для обеспечения безопасности защитит ваши устройства от различных типов угроз. Kaspersky Premium предотвращает все известные и неизвестные случаи мошенничества с криптовалютами, а также несанкционированное использование вычислительных мощностей вашего компьютера для майнинга криптовалюты.