https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_65ae39a2fe5f9c1e49dab553e_o.jpg
Aprelin 11-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Gorus rayonunun Dığ yaşayış məntəqəsi istiqamətində yerləşən mövqelərindən Azərbaycan Ordusunun Laçın rayonu istiqamətində yerləşən üzbəüz mövqelərini atıcı silahlardan atəşə tutaraq növbəti dəfə regionda sülh və təhlükəsizliyə zərbə vuran təxribat törətmişdir. Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçularının həlak olması və yaralanmasına səbəb olan həmin təxribat hazırda da davam etməkdədir.
innews.media xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribat cəhdinin pislənilməsinə dair açıqlama yayıb.
“Regionda sülhün və əmin-amanlığın təmini üçün Ermənistanın hərbi təxribatlardan əl çəkməsi ilə bağlı dünya ictimaiyyətinə dəfələrlə çağırış və bəyanatlar ünvanlanmasına baxmayaraq bu təxribatların davam etdirilməsi Ermənistanın sülh prosesində maraqlı olmadığını, işğalçılıq niyyətlərindən əl çəkmədiyini bir daha sübut edir.
Göründüyü kimi, Ermənistan beynəlxalq hüququn və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla regionda sülh prosesinə maneə törətməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) olaraq bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək Ermənistanın hərbi təxribatlarına son qoyulması və sülhün bərpası istiqamətində qəti mövqe nümayiş etməyə çağırırıq”,- deyə açıqlamada bildirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_65ae39a2fe5f9c1e49dab553e_o.jpg
11 апреля подразделения армянских вооруженных сил, подвергнув обстрелу из стрелкового оружия с позиций в направлении населенного пункта Дыг Горийского района противоположные позиции Азербайджанской армии в Лачинском направлении, в очередной раз совершили провокацию, нарушающую мир и безопасность в регионе. Данная провокация, обернувшаяся гибелью и ранением военнослужащих Вооруженных сил Азербайджанской Республики, продолжается и в настоящее время.
Как сообщает innews.media, об этом говорится в заявлении уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики Сабины Алиевой, в котором омбудсмен осудила попытку очередной провокации армянских вооруженных сил.
«Несмотря на адресованные мировой общественности неоднократные призывы и заявления в связи с тем, что Армении следует отказаться от военных провокаций для обеспечения мира и спокойствия в регионе, эти провокации продолжаются, и это еще раз подтверждает, что Армения не заинтересована в мирном процессе и не желает отказаться от захватнических намерений.
Очевидно, что Армения, грубо нарушая нормы и принципы международного права и международного гуманитарного права, препятствует мирному процессу в регионе. Как уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики, мы, еще раз обращаясь к мировой общественности, призываем занять решительную позицию, с тем чтобы положить конец военным провокациям Армении и восстановить мир», - говорится в заявлении.