Aprel ayının 7-də Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan) 60-dan çox üzv şirkətlərin nümayəndələri və Palatanın tərəfdaşlarının iştirakı ilə növbəti AHK İmpuls tədbirini təşkil edib. Tədbirin fəxri qonağı, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi cənab Emin Hüseynov “Qarabağ İqtisadi Rayonuna daxil olan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə görülən işlər və investisiya imkanları” mövzusunda çıxış edib. Görüşdə, həmçinin 30 il ərzində işğal edilmiş ərazilərdə aparılan dağıntılar və həmin ərazilərin işğaldan azad edilməsindən sonrakı mühüm mərhələlər və nəticələr, regionun investisiya potensialı və görülən işlər, qarşıdan duran əsas hədəflər müzakirə olunub.
AHK Azərbaycanın icraçı direktoru, cənab Tobias Baumann görüşün açılış nitqində tədbir iştirakçılarını salamlayıb və göstərdiyi dəstəyə görə Yelo Bank-a minnətdarlığını bildirib. O, daha sonra sözü tədbirin fəxri qonağı cənab Emin Hüseynova verib.
Qarabağ regionunda yenidənqurma işləri və inkişaf haqqında məlumat verən cənab Hüseynov bildirib ki, Qarabağ regionunda ilkin mərhələ minatəmizləmə fəaliyyəti ilə başlayıb və bu proses bir il müddətində davam edib. Qarabağ regionunda hazırda yenidənqurma işləri davam etməkdədir və xüsusilə nəqliyyat və logistika, enerji və su və kommunikasiya xəttləri üzrə aktiv fəaliyyət davam edir.
Qarabağ regionunda biznes imkanları və regionun investisiya potensialı barədə söhbət açan Qarabağ iqtisadi rayonu üzrə Prezidentin xüsusi nümayəndəsi: “Qarabağ regionunda əsasən kənd təsərrüfatının emalı, yeyinti sənayesi, mədənçıxarma, turizm sənayesi üzrə potensial investisiya imkanları və bu sahələrin inkişafının vacibliyini vurğulamışdır. Son iki ildə nəqliyyat sisteminin bərpası və Qarabağ regionunda həyata keçirilən tikinti işlərindən söz açaraq, xüsusilə yeni salınmış hava limanlarının üstünlüklərindən bəhs etmişdir. Texnologiya və “Yaşıl Enerji” haqqında məlumat verən Emin Hüseynov Qarabağ regionunda yaşıl zonanın yaradılması məsələsinə də toxunmuşdur. Prezident İlham Əliyevin qərarı ilə 2050-ci ilə qədər potensial karbon qazı emissiyasının sıfıra endirilməsi yolunda proseslərin uğurla davam etdirildiyi bildirmişdir.
Cənab Hüseynov eyni zamanda, Almaniya şirkətlərinin Azərbaycan iqtisadiyyatına verdiyi tövhəni vurğulayaraq Qarabağ regionunda da bu əlaqələrin uğurla davam etməsinin hər iki ölkə iqtisadiyyatı üçün maraqlı olduğunu da qeyd etmişdir.
Çıxışında yerli investorların perspektivini gündəmə gətirən cənab Hüseynov, alman investorları üçün də yarana biləcək imkanlar və potensial investorlara stimulların necə təqdim olunacağına dair nümunələr verib.

On April 7, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) organised the next AHK Impuls event with the participation of representatives of more than 60 member companies and partners of the Chamber. The guest of honour of the event, Mr Emin Huseynov, the special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the territories freed from occupation included in the Karabakh economic region (except Shusha region), spoke on the topic "Works and investment opportunities in the territories freed from occupation included in the Karabakh economic region". The meeting also discussed the destructions carried out in the occupied territories for 30 years, the essential stages and results after the liberation of those territories, the region's investment potential and the work done, and the primary goals ahead.
In the opening speech of the meeting, the executive director of AHK Azerbaijan, Mr Tobias Baumann, welcomed the event participants and expressed his gratitude to Yelo Bank OJSC for its support. He then gave the floor to Mr Emin Huseynov, the event's guest of honour.
Mr Huseynov gave information about the reconstruction works and development in the Karabakh region: “The initial stage in the Karabakh region began with demining activities, and this process continued for a year. Reconstruction works are underway in the Karabakh region, and active activity continues, especially in transport and logistics, energy and water, and communication lines.”
Speaking about the business opportunities in the Karabakh region and the investment potential of the area, the special representative of the President for the Karabakh economic region: "He emphasized the potential investment opportunities in the Karabakh region mainly in agricultural processing, food industry, mining, tourism industry and the importance of the reconstruction of these areas. Speaking about the restoration of the transport system and the construction works carried out in the Karabakh region in the last two years, he spoke about the advantages of the newly built airports. Giving information about technology and "Green Energy", Emin Huseynov also touched on the issue of creating a green zone in the Karabakh region. He stated that by the decision of President Ilham Aliyev, the processes to reduce potential carbon dioxide emissions to zero by 2050 are being successfully continued.
At the same time, Mr Huseynov emphasised German companies' contribution to Azerbaijan's economy. He noted that the successful continuation of these relations in the Karabakh region is also interesting for the economy of both countries.
In his speech, Mr Huseynov brought up the perspective of local investors and gave examples of opportunities for German investors and how to present incentives to potential investors.
The event concluded with a question-and-answer session, lively discussions and a business dinner afterwards.