Kanadaya səfər çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları Alberta Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin nəzdindəki “Azəri Kalqari Ulduzları” (“Azeri Calgary Stars”) rəqs qrupunun fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Qonaqlara yaradıcı kollektivin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, müxtəlif yaş qruplarını əhatə edən azərbaycanlı uşaqlar milli rəqslərimizi böyük həvəs və maraqla öyrənirlər. Kalqaridə müxtəlif tədbir və festivallarda aktiv iştirak etməklə milli geyimli uşaqlarımız Azərbaycan mədəniyyəti və musiqisini Kanadada təbliğ edirlər. Belə fəaliyyətin həm zəngin mədəniyyətimizin təbliği, qorunub saxlanılması, həm də soydaşlarımızın bir araya gəlməsi, dostluq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi baxmından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Görüşon sonunda yaradıcı kollektivin məşqi izlənilib və qrupun fəaliyyətinin dəstəklənməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

В рамках визита в Канаду сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой обстоятельно ознакомились с деятельностью танцевальной группы “Azeri Calgary Stars” (“Азербайджанские звезды Калгари”) при Азербайджанском культурном обществе Альберты.
Гости были подробно проинформированы о работе творческого коллектива. Отмечено, что азербайджанские дети различных возрастных групп с большим интересом и охотно изучают наши национальные танцы. Принимая активное участие в различных мероприятиях и фестивалях в Калгари, дети в национальных костюмах пропагандируют азербайджанскую культуру и музыку в Канаде. Подчеркнуто, что такая деятельность представляет большое значение с точки зрения, как сохранения, пропаганды нашей богатой культуры, так и консолидации соотечественников, укрепления дружественных связей.
По окончании встречи состоялся просмотр репетиции творческого коллектива, был проведен обмен мнениями в связи с поддержкой деятельности группы.