"Azərbaycan Hava Yolları" A320neo ailəsinə aid 12 təyyarə sifariş edib
"Azərbaycan Hava Yolları" A320neo ailəsinə aid 12 təyyarə sifariş edib "Azərbaycan Hava Yolları" A320neo ailəsinə aid 12 təyyarə sifariş edib
Azərbaycan milli aviadaşıyıcısı (AZAL) A320neo və A321neo laynerləri daxil olmaqla A320neo ailəsinə aid 12 “Airbus” təyyarəsi üçün sifariş verib.
Müqavilənin imzalanma mərasimi aprelin 6-da Bakıda baş tutub. Yeni təyyarələr aviaşirkətin səmərəliliyini və rəqabət qabiliyyətini artırmağa və parkda olan bütün hava gəmilərində sərnişinlərin yüksək səviyyədə rahatlığını təmin etməyə imkan verir. Bu amillər müasir və qənaətcil təyyarələrin istismarına yönəlmiş AZAL-ın donanmasının yenilənməsi strategiyasının bir hissəsidir. Mühərriklərin seçimi aviaşirkət tərəfindən daha sonrakı mərhələdə baş tutacaq.
“Biz donanmamızın modernləşdirilməsi proqramı üzrə “Airbus” ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığımızı davam etdirməkdən məmnunuq və ikitərəfli tərəfdaşlığımızı gücləndirmək niyyətindəyik. İmzalanmış müqavilə sərnişinlərimizə ən müasir və komfortlu dar gövdəli təyyarələri ilə səyahət təmin edəcək.” – deyə AZAL QSC-nin birinci vitse-prezidenti Samir Rzayev bildirib.
“Airbus” Beynəlxalq Departamentinin rəhbəri və baş kommersiya direktoru Kristian Şerer vurğulayıb ki, “Bu sifariş “Airbus” və “Azərbaycan Hava Yolları” arasında məhsuldar əməkdaşlıqda mühüm mərhələdir. A320neo ailəsi öz donanması üçün sərfəli həllər axtaran aviaşirkətlər üçün ən yaxşı seçim olaraq qalır. Bu sifariş müştərilərimizin A320neo təyyarəsinin performansına və etibarlılığına inamının sübutudur. Əminik ki, bu qərar “Azərbaycan Hava Yolları”nın uzunmüddətli perspektivdə davamlı inkişafına töhfə verəcək”.
Hazırda AZAL-ın donanmasına 14 “Airbus” təyyarəsi: 4 ədəd A319ceo, 6 ədəd A320ceo, 2 ədəd A340 və ilin əvvəlindən 3 yeni nəsil A320neo təyyarəsi daxildir.
Aviaşirkət yerli və beynəlxalq marşrut şəbəkəsini inkişaf etdirmək üçün A320neo ailəsinin səmərəli təyyarələrindən istifadə etməyi planlaşdırır.
A320neo təyyarələri böyüdülmüş “Sharklets” qanad ucları, CO2 emissiyalarını azaldan və ən azı 20% yanacaq qənaəti təmin edən yeni nəsil mühərriklər kimi ən son texnologiyalarla təchiz edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_5dac4768c8ddaa7664367b068_o.jpg
Национальная авиакомпания Азербайджана (AZAL) разместила заказ на 12 самолетов Airbus семейства A320neo, среди которых лайнеры A320neo и A321neo.
Церемония подписания контракта состоялась 6 апреля в Баку. Новые самолеты - часть стратегии обновления флота AZAL, нацеленная на эксплуатацию современных, экономичных воздушных судов для повышения эффективности и конкурентоспособности авиакомпании. Также она направлена на обеспечение высокого уровня комфорта для пассажиров на всех самолетах своего парка. Выбор двигателей будет сделан авиакомпанией на более позднем этапе.
«Мы рады продолжению взаимовыгодного сотрудничества с Airbus по программе модернизации нашего авиапарка и намерены укреплять двустороннее партнерство. Подписанный контракт обеспечит пассажирам перелеты на самых современных и комфортабельных узкофюзеляжных самолетах» – сказал первый вице-президент ЗАО AZAL Самир Рзаев.
«Этот заказ является важным событием в продуктивном сотрудничестве между компанией Airbus и авиакомпанией «Азербайджанские Авиалинии», - подчеркнул коммерческий директор и глава международного отдела Airbus Кристиан Шерер. - Семейство A320neo остается наилучшим выбором для авиакомпаний, ищущих экономичные решения для своего авиапарка. Данный заказ - свидетельство о доверии клиентов в производительность и надежность самолетов A320neo. Мы уверены, что это решение способствует устойчивому росту «Азербайджанских Авиалиний» в долгосрочной перспективе».
В настоящее время авиапарк AZAL включает 14 самолетов Airbus – 4 самолета A319ceo, 6 самолетов A320ceo, 2 самолета A340 и с начала года - 3 самолета нового поколения A320neo.
Авиакомпания планирует использовать эффективные самолеты семейства A320neo для развития своей внутренней и международной маршрутной сети.
Самолеты A320neo оснащены последними технологиями, такими как увеличенные законцовки крыла Sharklets и двигатели нового поколения, которые обеспечивают снижение выбросов CO2 и не менее 20% экономии топлива.