"Azərbaycan Hava Yolları" A320neo ailəsinə aid 12 təyyarə sifariş edib
"Azərbaycan Hava Yolları" A320neo ailəsinə aid 12 təyyarə sifariş edib "Azərbaycan Hava Yolları" A320neo ailəsinə aid 12 təyyarə sifariş edib
Azərbaycan milli aviadaşıyıcısı (AZAL) A320neo və A321neo laynerləri daxil olmaqla A320neo ailəsinə aid 12 “Airbus” təyyarəsi üçün sifariş verib.
Müqavilənin imzalanma mərasimi aprelin 6-da Bakıda baş tutub. Yeni təyyarələr aviaşirkətin səmərəliliyini və rəqabət qabiliyyətini artırmağa və parkda olan bütün hava gəmilərində sərnişinlərin yüksək səviyyədə rahatlığını təmin etməyə imkan verir. Bu amillər müasir və qənaətcil təyyarələrin istismarına yönəlmiş AZAL-ın donanmasının yenilənməsi strategiyasının bir hissəsidir. Mühərriklərin seçimi aviaşirkət tərəfindən daha sonrakı mərhələdə baş tutacaq.
“Biz donanmamızın modernləşdirilməsi proqramı üzrə “Airbus” ilə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığımızı davam etdirməkdən məmnunuq və ikitərəfli tərəfdaşlığımızı gücləndirmək niyyətindəyik. İmzalanmış müqavilə sərnişinlərimizə ən müasir və komfortlu dar gövdəli təyyarələri ilə səyahət təmin edəcək.” – deyə AZAL QSC-nin birinci vitse-prezidenti Samir Rzayev bildirib.
“Airbus” Beynəlxalq Departamentinin rəhbəri və baş kommersiya direktoru Kristian Şerer vurğulayıb ki, “Bu sifariş “Airbus” və “Azərbaycan Hava Yolları” arasında məhsuldar əməkdaşlıqda mühüm mərhələdir. A320neo ailəsi öz donanması üçün sərfəli həllər axtaran aviaşirkətlər üçün ən yaxşı seçim olaraq qalır. Bu sifariş müştərilərimizin A320neo təyyarəsinin performansına və etibarlılığına inamının sübutudur. Əminik ki, bu qərar “Azərbaycan Hava Yolları”nın uzunmüddətli perspektivdə davamlı inkişafına töhfə verəcək”.
Hazırda AZAL-ın donanmasına 14 “Airbus” təyyarəsi: 4 ədəd A319ceo, 6 ədəd A320ceo, 2 ədəd A340 və ilin əvvəlindən 3 yeni nəsil A320neo təyyarəsi daxildir.
Aviaşirkət yerli və beynəlxalq marşrut şəbəkəsini inkişaf etdirmək üçün A320neo ailəsinin səmərəli təyyarələrindən istifadə etməyi planlaşdırır.
A320neo təyyarələri böyüdülmüş “Sharklets” qanad ucları, CO2 emissiyalarını azaldan və ən azı 20% yanacaq qənaəti təmin edən yeni nəsil mühərriklər kimi ən son texnologiyalarla təchiz edilib.

The Azerbaijan flag carrier, Azerbaijan Airlines, has placed an order with Airbus for 12 A320neo Family aircraft including A320neo and A321neo.
The contract was signed at a ceremony held in Baku on April 6. These latest generation A320neo Family aircraft are part of the company’s fleet renewal strategy to operate the most modern and fuel efficient aircraft and increase operational efficiency and competitiveness. It offers passengers excellent comfort throughout its fleet. The engine choice will be announced by the airline at a later stage.
“We are pleased to continue mutually beneficial cooperation with Airbus on the modernization program of our fleet and intend to strengthen the bilateral partnership. The signed contract will provide our passengers with the most modern and comfortable single-aisle aircraft,” First Vice-President of AZAL CJSC Samir Rzayev said.
“This order marks an important milestone in the fruitful relationship between Airbus and Azerbaijan Airlines,” said Christian Scherer, Airbus Chief Commercial Officer and Head of International. “The A320neo Family continues to be a top choice for airlines looking for fuel-efficient and cost-effective fleet solutions. This order is a testament to the trust our customers have in the performance and reliability of A320neo aircraft. We are confident that this choice will further boost the sustainable growth of Azerbaijan Airlines.”
Currently Azerbaijan Airlines operates a fleet of 14 Airbus aircraft - 4 A319ceo, 6 A320ceo, 2 A340s and since the beginning of the year, 3 new generation A320neo.
The airline plans to deploy efficient A320neo Family aircraft to further develop its domestic and international route network.
The A320neo Family incorporates the very latest technologies including new generation engines and Sharklets, which together deliver at least 20 percent fuel burn and CO2 emission saving.