https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_3bf4d3051e57a19c84b3a7122_o.jpg
AZAL-ın prezidenti Cahangir Əsgərov İtaliyanın “Leonardo” konserninin Baş Kommersiya İdarəsinin beynəlxalq marketinq və strateji kampaniyalar üzrə baş vitse-prezidenti Marko Burattinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Xatırladaq ki, “Leonardo” konserni 2006-cı ildən AZAL ilə sıx əməkdaşlıq edir. Əməkdaşlıq dövrü ərzində bir çox layihələr, o cümlədən təyyarələrin, helikopterlərin və s. tədarükü həyata keçirilib. Son illərin layihələri arasında Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində inşa edilmiş beynəlxalq hava limanlarında naviqasiya sisteminin və hava gəmilərinin eniş sisteminin tədarükü də mövcuddur.
Görüş çərçivəsində mülki aviasiya sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri və bir sıra aktual məsələlər nəzərdən keçirilib. Belə ki, tərəflər ölkənin işğaldan azad edilmiş ərazilərində tikilmiş beynəlxalq hava limanlarında radiolokasiya stansiyasının, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda yeni avtomatlaşdırılmış baqaj idarəetmə sisteminin təchiz edilməsi, o cümlədən donanmanın “Agusta” tipli helikopterlərlə genişləndirilməsi və onlara texniki xidmətin göstərilməsi imkanlarını müzakirə edib.
Cahangir Əsgərov və Marko Buratti birgə layihələr və təşəbbüslər vasitəsilə səmərəli əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu qeyd ediblər. Onlar Azərbaycan mülki aviasiyasının müxtəlif istiqamətlərində tərəfdaşlığın inkişaf aspektləri barədə fikir mübadiləsi aparıb və uzunmüddətli tərəfdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər.
İtaliyanın “Leonardo” korporasiyası aviasiya və aerokosmik sənayesi üçün innovativ məhsulların geniş çeşidini təklif edir, müdafiə, təhlükəsizlik və s. sahələrdə çoxsaylı imkanları təkmilləşdirir. Mütəmadi tədqiqatlar, rəqəmsal istehsal və davamlı inkişaf şirkətin fəaliyyətinin təməl daşıdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_3bf4d3051e57a19c84b3a7122_o.jpg
The President of AZAL Jahangir Asgarov met with a delegation of the Italian concern Leonardo, headed by Marco Buratti, Senior Vice President of International Marketing and Strategic Campaigns of the Chief Commercial Office.
We will remind that since 2006 Leonardo concern has been closely cooperating with AZAL. During the entire period of cooperation, many projects were implemented, including the supply of aircraft, helicopters and more. Among the projects of recent years are the supply of a navigation system and an aircraft landing system at international airports built in the liberated territories of Azerbaijan.
During the meeting, prospects for cooperation in civil aviation and a range of topical issues in the aviation sphere were discussed. Thus, the parties discussed the possibility of supplying a radar station at international airports built in the liberated territories of the country, a new automated baggage management system at Heydar Aliyev International Airport, as well as expanding the fleet with Agusta-type helicopters and providing their maintenance.
Jahangir Asgarov and Marco Buratti noted the wide potential for fruitful cooperation through joint projects and initiatives. They exchanged views on the aspects of partnership development in various areas of Azerbaijan's civil aviation and expressed readiness for a long-term partnership.
The Italian corporation Leonardo offers a wide range of innovative products for aviation and aerospace, develops numerous opportunities in the field of defense, security, etc. Continuous research, digital production and sustainable development are the fundamental cornerstones of the company's activities.