https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_35cd6c8508e6dac6ea85a06f9_o.jpg
VTB (Azərbaycan) rus bəstəkarı Sergey Raxmaninovun 150 illik yubileyinə həsr olunmuş konsertin maliyyə tərəfdaşı qismində çıxış edib. Tədbir Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının təşkilatçılığı, Azərbaycandakı Rus Evinin dəstəyi ilə baş tutub.
Konsertdə “Zənglər” vokal-simfonik poeması və Fortepiano və orkestr üçün ikinci konsert səsləndirilib. Konsertin dirijoru Azərbaycanın xalq artisti Yalçın Adıgözəlov olub.
Bakıda keçirilən konsertə Rusiya, Türkiyə və Almaniyadan solistlər dəvət olunub. Moskvadan olan vokalçılar Yelizaveta Kulagina (soprano) və İqor Morozov (tenor) “Zənglər” poemasında iştirak ediblər. Bariton partiyasını hazırda Almaniyada fəaliyyət göstərən məşhur opera müğənnisi Əvəz Abdulla ifa edib. İkinci fortepiano konserti Moskva Konservatoriyasının məzunu, türkiyəli pianoçu Gökhan Aybulusun ifasında səslənib.
“VTB (Azərbaycan) fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində respublikanın mədəniyyət və incəsənət sahəsində mühüm hadisələrə fəal dəstək verib. Biz dünya şöhrətli bəstəkar Sergey Raxmaninovun yubileyi kimi genişmiqyaslı tədbirin ərsəyə gəlməsinə öz töhfəmizi verməkdən məmnunuq. Əminik ki, sonuncu konsert bütün klassik musiqi həvəskarları və biliciləri üçün layiqli hədiyyə oldu”, - VTB (Azərbaycan) İdarə Heyətinin sədri İqor Okaev bildirib.
Sergey Raxmaninov rus bəstəkar, pianoçu və dirijordur. Öz yaradıcılığında Sankt-Peterburq və Moskva bəstəkarlıq məktəblərinin prinsiplərini, həmçinin Qərbi Avropa və Yaxın Şərq musiqi ənənələrini qarışdıraraq sintez etmiş və özünəməxsus orijinal üslub yaratmışdır.
İkinci fortepiano konserti 1900-cü ildə Raxmaninov tərəfindən yazılmışdır. İlk dəfə tam olaraq 27 oktyabr 1901-ci ildə Moskvada ifa olunmuşdur. İkinci konsert təkcə Raxmaninovun deyil, bütün dünya musiqi ədəbiyyatının fortepiano və orkestr üçün ən məşhur, populyar və ifa etdiyi əsərlərdən birinə çevrildi.
"Zənglər" poeması 1913-cü ildə Balmontun tərcüməsində Edqar Allan Ponun eyniadlı şeirinin sözlərinə Raxmaninov tərəfindən yazılmış, qarışıq xor, üç solist (soprano, tenor və bariton) və orkestr üçün musiqi əsəridir.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_35cd6c8508e6dac6ea85a06f9_o.jpg
VTB (Azerbaijan) acted as a financial partner of the concert dedicated to the 150th anniversary of Russian composer Sergei Rachmaninoff. The event was organized by the Azerbaijan State Academic Philharmonic with the support of the Russian House in Azerbaijan.
The concert featured the vocal-symphonic poem "The Bells" and the Second concerto for the Piano and Orchestra. The conductor of the concert was the People's Artist of Azerbaijan Yalchyn Adygezyalov.
Soloists from Russia, Turkey, and Germany were invited to the concert in Baku. Vocalists from Moscow Elizaveta Kulagina (soprano) and Igor Morozov (tenor) took part in the poem "The Bells". The baritone part was performed by the famous opera singer Avaz Abdulla, who is currently working in Germany. The second piano concerto was performed by a graduate of the Moscow Conservatory, Turkish pianist Gökhan Aibulus.
“VTB (Azerbaijan) has been actively supporting significant events in the sphere of culture and art of the republic over the years of its activity. We are pleased to contribute to the creation of such a large-scale event as the anniversary of the great world-famous composer Sergei Rachmaninoff. We are confident that the last concert was a worthy gift for all lovers and connoisseurs of classical music,” said Igor Okaev, Chairman of the Board of VTB (Azerbaijan).
For information:
Sergei Rachmaninoff is a Russian composer, pianist, and conductor. Synthesized in his work the principles of the St. Petersburg and Moscow composer schools (as well as mixing the traditions of Western European and Middle Eastern music) and created his own original style.
The second piano concerto was written by Rachmaninoff in 1900. First performed in full in Moscow on October 27, 1901. The second concerto has become one of the most well-known, popular, and performed works not only by Rachmaninov but also by the entire world of musical literature for piano and orchestra.
The poem "The Bells" is a piece of music for a mixed choir, three soloists (soprano, tenor, and baritone), and orchestra, written by Rachmaninoff in 1913 to the words of the poem of the same name by Edgar Allan Poe, translated by Balmont.