https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_69d22ce8dda83d652f546dece_o.jpg
Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişafı Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi Azərbaycanda peşə təhsili üzrə səriştəli kadrların yetişdirilməsi məqsədilə birgə dəstək tədbirlərinə davam edir.
Bu istiqamətdə ölkədə peşə təhsili üzrə tədris verən müəllimlərin sahə üzrə potensialının artırılması proqramları icra edilir. “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi tərəfindən bu dəfə yüksək texniki peşə təhsili pilləsində çalışan müəllimlər üçün Bakı, Bərdə və Gəncə şəhərlərində təlim seriyası həyata keçirilib. Ümumilikdə, 45-ə yaxın müəllimin iştirak etdiyi təlimlərdə fənn sillabuslarının hazırlanması, peşədə yeni təlim texnologiyaları, həmçinin tələbələrin bilik və bacarıqlarının qiymətləndirilməsində yeni metodlar müzakirə edilib və praktiki olaraq sınaqdan keçirilib.
Qeyd olunmalıdır ki, yüksək texniki peşə təhsili - peşə təhsilinin ən yüksək səviyyəsidir, burada ümumtəhsil bazasından qəbul zamanı dörd il, tam orta təhsil bazasından qəbul zamanı isə üç il müddətində tədris aparılır.
Yüksək texniki peşə təhsili daha çox tətbiqi öyrənməyə fokuslanır və tələbələrə ixtisas bacarıqlarını praktiki vərdişlər və şəriştələr ilə əldə etməyə imkan verir. Bu proqramları uğurla bitirən tələbələr müvafiq ixtisas üzrə subbakalavr diplomu ala bilə və müvafiq ixtisas üzrə tədrisini ali təhsil səviyyəsində davam etdirə bilərlər. Bu cür praktika əsaslı tədrisin təşkili isə tədris verənlərin daha çevik və müasir hazırlığını tələb edir.
Bu hazırlıq tədbirləri üçün sözügedən layihə təlim proqramları təqdim edir və bu yolla, peşə təhsili üzrə pedaqoji həyətlərin müasir tələblərə cavab verən yeni bilik və bacarıqlara yiyələnməsinə dəstək olur, ümumilikdə isə peşə təhsili və təlimi sistemində peşəkar kadrların hazırlığı prosesinə töhfə verir.
Layihə tərəfindən “modelyer dizayner” və “saç və gözəllik xidmətləri” ixtisasları olmaqla iki yüksək texniki peşə proqramının hazırlanmasına, eləcə də tələbə qəbulunun təşkili prosesinə dəstək olunub. Növbəti tədris ili üçün əlavə iki ixtisas istiqamətində də müvafiq dəstəyin göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Silsilə təlimlər, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirdiyi “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi: Azərbaycanda qabaqcıl peşə təhsili mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi tərəfindən həyata keçirilib. Layihə ölkədə peşə təhsilinin müasirləşdirilməsi və əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılması üçün dəstəyi hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_69d22ce8dda83d652f546dece_o.jpg
The European Union (EU), UNDP and the State Agency on Vocational Education continue joint support measures for training of competent professionals in vocational education in Azerbaijan.
To this aim, capacity building programmes for VET teachers are continuously implemented. As part of the "VET for the Future" project, a training series has been organised for 45 professionals in higher technical vocational education area (HVET) from Baku, Barda and Ganja. The participants discussed and tested out the development of syllabuses, new training technologies in VET, as well as recent methods of assessing students' knowledge and skills.
HVET is the highest level of vocational education, where education is conducted for four years upon admission from lower secondary schools, and three years upon admission from high schools.
HVET focuses more on practical learning and allows students to acquire specialized skills and competencies. Students who successfully complete these programmes can receive a sub-baccalaureate diploma in the relevant field and continue their education accordingly at the higher education level. The organization of such practice-based teaching requires agile and state-of-the-art training and development of teachers.
As part of these development measures, the project provides training programmes that help vocational education instructors to acquire new knowledge and skills in line with modern requirements while generally contributing to the process of training of professionals in the local VET system.
The project also supported the preparation of two HVET programmes including "fashion designer" and "hair and beauty services” and helped the organisation of student admission process. For the next academic year, it is planned to provide further support by the project for two additional professions.
The training programme is organised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the European Union and implemented by UNDP. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.