https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_d8866d84cabe294fd33400853_o.jpg
Kanadaya səfər çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Ontario parlamentinin deputatları Françesko Sorbara, Anna Roberts və Maykl Tibollo ilə görüşü olub, onlarla müxtəlif mövzularda müzakirələr aparılıb.
Cənubi Qafqazın lider dövləti olan müasir Azərbaycanın multikulturalizm ənənələrinə malik olduğu, Ermənistanın işğalına son qoyduqdan sonra yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğu deputatların nəzərinə çatdırılıb. Kanadalı deputatlar Torontoda açılacaq Azərbaycan Evini mütləq ziyarət edəcəklərini qeyd edib, bundan sonra da bizi irəliyə aparacaq inkişafa hədəflənməli olduğumuzu söyləyiblər.
Komitə sədri Ontario parlamentinin spikeri Ted Arnottla da görüşüb. Görüşdən öncə spiker Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri və əməkdaşlarını parlament üzvlərinə təqdim edib və səfərləri barədə qısa məlumat verib.
Səmimi görüşə görə təşəkkür edən komitə sədri Kanadaya səfərin məqsədləri barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan icması ilə görüşün təşkili, soydaşlarımızın fəaliyyəti ilə tanışlıq, gələcək planların müzakirəsi, Azərbaycan Evinin açılış mərasiminin keçirilməsi və yeni layihələri dəstəkləməklə bağlı qarşılıqlı müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulur.
Dünyanın 70-dən çox ölkəsində 50 milyona yaxın azərbaycanlının yaşaması, Komitənin Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələri əsasında xaricdəki icmalarımızla, o cümlədən Kanadada yaşayan soydaşlarımızla sıx əlaqə saxlaması və onların təşkilatlanması istiqamətində atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Görüşlərdə iştirak edən “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Lalin Həsənova rəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında danışıb, Torontoda açılacaq Azərbaycan Evinin missiyası ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Ontario parlamentində keçirilən görüşlərdə gələcək əməkdaşlığa dair bir sıra digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_d8866d84cabe294fd33400853_o.jpg
Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with the members of Ontario Parliament Franchesko Sorbara, Anna Roberts and Michael Tibollo within the visit to Canada. The meeting focused on the discussion of matters of mutual interest.
Canadian MP-s were told that Azerbaijan, a leading state of the South Caucasus, stepped onto a straight path of development after ending Armenian occupation. The Canadian MP-s promised to visit the Azerbaijani House to be opened in Toronto soon, and mentioned the importance of targeting on the development that would take Azerbaijan forward.
The chairman of the committee also met with Ted Arnott, Speaker of the Parliament of Ontario. Before the meeting, speaker introduced the chairman and employees of the State Committee to the members of parliament and gave brief information about their visit.
Expressing his sincere gratitude for the meeting, chairman of the committee gave detailed information about the aims of their visit to Canada. He noted that the visit would include the meeting with the Azerbaijani community, discussion of their future plans, opening ceremony of the Azerbaijani House and exchange of views on new projects.
The committee chairman informed that 50 million Azerbaijanis live in more than 70 countries of the world and following the recommendations of the President of Azerbaijan the Committee keeps in touch with Azerbaijani communities abroad, including our compatriots living in Canada.
Lalin Hasanova, chairwoman of Vatan Azerbaijani Art and Culture Centre spoke about the organization she leads and gave detailed information about the mission of the Azerbaijani House to be opened in Toronto.
Views were exchanged and proposals were voiced regarding future cooperation at the meeting held in Ontario Province Parliament.