https://www.innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_d8866d84cabe294fd33400853_o.jpg
Kanadaya səfər çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Ontario parlamentinin deputatları Françesko Sorbara, Anna Roberts və Maykl Tibollo ilə görüşü olub, onlarla müxtəlif mövzularda müzakirələr aparılıb.
Cənubi Qafqazın lider dövləti olan müasir Azərbaycanın multikulturalizm ənənələrinə malik olduğu, Ermənistanın işğalına son qoyduqdan sonra yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğu deputatların nəzərinə çatdırılıb. Kanadalı deputatlar Torontoda açılacaq Azərbaycan Evini mütləq ziyarət edəcəklərini qeyd edib, bundan sonra da bizi irəliyə aparacaq inkişafa hədəflənməli olduğumuzu söyləyiblər.
Komitə sədri Ontario parlamentinin spikeri Ted Arnottla da görüşüb. Görüşdən öncə spiker Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri və əməkdaşlarını parlament üzvlərinə təqdim edib və səfərləri barədə qısa məlumat verib.
Səmimi görüşə görə təşəkkür edən komitə sədri Kanadaya səfərin məqsədləri barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan icması ilə görüşün təşkili, soydaşlarımızın fəaliyyəti ilə tanışlıq, gələcək planların müzakirəsi, Azərbaycan Evinin açılış mərasiminin keçirilməsi və yeni layihələri dəstəkləməklə bağlı qarşılıqlı müzakirələrin aparılması nəzərdə tutulur.
Dünyanın 70-dən çox ölkəsində 50 milyona yaxın azərbaycanlının yaşaması, Komitənin Azərbaycan Prezidentinin tövsiyələri əsasında xaricdəki icmalarımızla, o cümlədən Kanadada yaşayan soydaşlarımızla sıx əlaqə saxlaması və onların təşkilatlanması istiqamətində atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Görüşlərdə iştirak edən “Vətən” Azərbaycan İncəsənət və Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Lalin Həsənova rəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında danışıb, Torontoda açılacaq Azərbaycan Evinin missiyası ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Ontario parlamentində keçirilən görüşlərdə gələcək əməkdaşlığa dair bir sıra digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-04/_innews_d8866d84cabe294fd33400853_o.jpg
В рамках визита в Канаду состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова с депутатами парламента Онтарио Франческо Сорбарой, Анной Робертс и Майклом Тиболло, а также обсуждения на различные темы.
Депутаты были проинформированы о том, современный Азербайджан, являющийся лидирующим на Южном Кавказе государством, обладает мультикультуральными традициями, что после прекращения армянской оккупации он вступил в новый этап развития. Канадские депутаты отметили, что непременно посетят Дом Азербайджана, который откроется в Торонто, подчеркнули, что мы и впредь должны быть ориентированы на развитие, которое поведет нас вперед.
Председатель комитета также встретился со спикером парламента Онтарио Тедом Арноттом. Перед встречей спикер представил председателя и сотрудников Государственного комитета по работе с диаспорой членам парламента и вкратце проинформировал их о визите.
Председатель комитета, выразив признательность за радушную встречу, подробно остановился на целях визита в Канаду. Он констатировал, что в рамках визита предусмотрены организация встречи с азербайджанской общиной, ознакомление с деятельностью наших соотечественников, обсуждение планов на будущее, проведение церемонии открытия Дома Азербайджана, а также взаимных обсуждений, связанных с поддержкой новых проектов.
Было отмечено, что более, чем в 70 странах мира проживают около 50 миллионов азербайджанцев, что комитет на основе рекомендаций Президента Азербайджана поддерживает тесные связи с нашими общинами за рубежом, в том числе соотечественниками, проживающими в Канаде, и предпринимает шаги, направленные на их организационное становление.
Принимавшая участие во встречах председатель Азербайджанского центра искусства и культуры “Ветен” Лалин Гасанова рассказала о возглавляемой ею организации, представила подробную информацию о миссии Дома Азербайджана, который откроется в Торонто.
На встречах, проведенных в парламенте Онтарио, состоялся обмен мнениями и прозвучали предложения по ряду других вопросов относительно дальнейшего сотрудничества.