https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_b1ccb627d9a8de4387e847c4b_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfiri Hüseyn Quliyev Özbəkistanın Kinematoqrafiya Agentliyində olub və Agentliyin rəhbəri Firdavs Abduhalikovla görüşüb.
Görüşdə Ümumrusiya Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunun Daşkənd filialının direktoru Eldor Yuldashev, Agentlik yanında Beynəlxalq münasibətlər şöbəsinin müdiri Sayera Xudayberdiyeva, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru, Səfirliyin birinci katibi Samir Abbasov və başqa qonaqlar iştirak ediblər.
Görüş zamanı Azərbaycan və Özbəkistan kino sahəsində əməkdaşlıq, iki ölkə kinematoqrafçılarının birgə film layihəsinin reallaşdırılması, təcrübə mübadiləsi, hər il Özbəkistanda keçirilən ənənəvi “İpək yolunun incisi” adlı Daşkənd Beynəlxalq Kino Festivalında Azərbaycan tərəfinin daha geniş təmsil olunması müzakirə olunub.
Görüşdə Özbəkistanın Kinematoqrafiya Agentliyinin baş direktoru Firdavs Abduhalikov Azərbaycanla kino sahəsində əməkdaşlığa daim böyük önəm verdiklərini qeyd edərək, Özbəkistanda kino sahəsində həyata keçirilən işlər və islahatlardan danışıb.
O, 2021-ci ildə Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüsü ilə Özbəkistanda “Sülh, maarifçilik və tərəqqi naminə” devizi altında 1968-ci ildə keçirilmiş Daşkənd Beynəlxalq Kino Festivalının yenidən bərpa edildiyini vurğulayıb. 2022-ci ildə “İpək Yolunun incisi” adlı Daşkənd Beynəlxalq Kino Festivalında 40 xarici ölkədən 400 kinematoqrafçı və 1500 çox tələbə iştirak etdiyini, 2023-cü ildə isə keçiriləcək XV Beynəlxalq Daşkənd Film Festivalı yubiley tədbirinin daha geniş səviyyədə təşkilinin planlaşdırıldığını qeyd edib. O, Azərbaycanla əməkdaşlığın inkişafından danışıb, həm Özbəkistanda Azərbaycan kino günləri, həm də Azərbaycanda Özbəkistan kino günlərinin uğurla keçdiyini vurğulayaraq, gələcəkdə daha sıx əməkdaşlıq üçün yaxşı imkan yarandığını söyləyib.
Firdavs Abduhalikov iki ölkənin kino fondlarının əməkdaşlığının uzun tarixə malik olduğunu və son illərdə daha sıx əməkdaşlıq etdiklərini qeyd edib.
Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfiri Hüseyn Quliyev səmimi qəbula görə təşəkkür edərək bildirib ki, yüksək səviyyəli müntəzəm və səmərəli dialoq sayəsində Özbəkistan-Azərbaycan strateji tərəfdaşlıq və çoxsahəli əməkdaşlıq münasibətləri bütün istiqamətlər üzrə dinamik inkişaf edir, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri, çoxsaylı imzalanmış sənədlər buna gözəl əsas yaradır. O, kino sahəsində də əməkdaşlığın mühüm və vacib olduğunu vurğulayaraq, ötən illərdə bu sahədə əldə olunan nailiyyətləri yüksək qiymətləndirib. Səfir yaranmış imkanlardan geniş istifadə edərək gələcəkdə Səfirlik tərəfindən birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dəstək göstərməyə hazır olduğunu ifadə edib.
Tərəflər cari ilin sentyabr ayında Azərbaycan kinematoqrafçılarının Özbəkistanda keçiriləcək XV Beynəlxalq Daşkənd Kino Festivalında iştirakının təmin edilməsi, Festivala təqdim olunacaq Azərbaycan filmlərinin dublyajı, retro fimlərimizin nümayişi, Festival çərçivəsində “Azərbaycan kino günləri”nin keçirilməsi, qarşılıqlı olaraq hər iki ölkənin televiziya kanallarında qarşı tərəfin bədii filmlərinin nümayişi, filmlərin qarşılıqlı mübadiləsi, tərəflər arasında əməkdaşlığa dair yol xəritəsinin hazırlanması, Bakıda “Özbəkistan kino günləri”nin təşkili məsələləri, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, habelə ötən il Bakıda keçirilən “Özbəkistan kino günləri”ndə nümayiş etdirilən “Əbədi dostluq və qardaşlıq” sənədli filminin ikinci hissəsinin çəkilişinə dəstək barədə razılığa gəliblər.
Görüşün sonunda kinematoqrafiya Agentliyinin baş direktoru Firdavs Abduhalikov Hüseyn Quliyevə “Özbəkistan kinematoqrafiyası” adlı kitabı, Hüseyn Quliyev isə Agentliyin direktoruna "Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra” kitabını hədiyyə edib.
Qonaqlar üçün “Özbəkfilm” pavilyonlarına xüsusi ekskursiya təşkil olunub. Qonaqlar son illər yaradılan şərait “Özbəkfilm” üçün təşkil olunan və müxtəlif tarixi filmlərin çəkilişi üçün istifadə edilən dekorasiya və avadanlıqlarla tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_b1ccb627d9a8de4387e847c4b_o.jpg
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев посетил Агентство кинематографии Узбекистана, встретился с главой Агентства Фирдавсом Абдухаликовым.
На встрече приняли участие директор Ташкентского филиала Всероссийского государственного института кинематографии Эльдор Юлдашев, начальник отдела международных связей Агентства Сайера Худайбердиева, директор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, первый секретарь Посольства Самир Аббасов и другие гости.
В ходе встречи были обсуждены сотрудничество Азербайджана и Узбекистана в области кино, реализация совместного кинопроекта кинематографистов двух стран, обмен опытом, более широкое представительство Азербайджанской стороны на ежегодном Ташкентском международном кинофестивале «Жемчужина Шелкового пути».
На встрече генеральный директор Агентства кинематографии Узбекистана Фирдавс Абдухаликов отметил, что Азербайджану всегда придавалось большое значение сотрудничеству в сфере кино, рассказал о работе и реформах, проводимых в Узбекистане в сфере кино.
Он подчеркнул, что в 2021 году по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиеева в Узбекистане был возобновлен Ташкентский международный кинофестиваль, проведенный в 1968 году под девизом “За мир, просвещение и прогресса”. Он отметил, что в 2022 году в Ташкентском международном кинофестивале “Жемчужина Шелкового пути” приняли участие 400 кинематографистов и более 1500 студентов из 40 зарубежных стран, а в 2023 году юбилейное мероприятие XV Международного Ташкентского кинофестиваля планируется организовать на более широком уровне. Он рассказал о развитии сотрудничества с Азербайджаном, подчеркнул, что как «Дни азербайджанского кино» в Узбекистане, так и «Дни узбекского кино» в Азербайджане прошли успешно, и отметил, что в будущем появилась хорошая возможность для более тесного сотрудничества.
Фирдавс Абдухаликов отметил, что сотрудничество фондов кино двух стран имеет долгую историю и в последние годы они более тесно сотрудничают.
Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, поблагодарив за теплый прием, отметил, что благодаря регулярному и эффективному диалогу на высоком уровне узбекско-азербайджанские отношения стратегического партнерства и многопрофильного сотрудничества динамично развиваются по всем направлениям, взаимные визиты глав государств, многочисленные подписанные документы создают прекрасную основу для этого. Он подчеркнул важность сотрудничества и в сфере кино, высоко оценил достижения, достигнутые в этой области в последние годы. Посол выразил готовность широко использовать созданные возможности и оказать поддержку реализации совместных проектов Посольством в будущем.
Стороны договорились об обеспечении участия азербайджанских кинематографистов в XV Международном Ташкентском кинофестивале, который пройдет в Узбекистане в сентябре текущего года, дубляже азербайджанских фильмов, представленных на фестивале, показе наших ретро фильмов, проведении “Дней азербайджанского кино” в рамках фестиваля, взаимном показе художественных фильмов на телеканалах обеих стран, вопросы взаимного обмена фильмами, разработки дорожной карты по сотрудничеству между сторонами, организации “Дней узбекского кино” в Баку, реализации совместных проектов, а также о поддержке съемок второй части документального фильма “Вечная дружба и братство”, показанного на прошедших в прошлом году в Баку “Днях узбекского кино”.
В конце встречи генеральный директор Агентства кинематографии Фирдавс Абдухаликов подарил Гусейну Гулиеву книгу “Кинематография Узбекистана”, а Гусейн Гулиев директору Агентства книгу "Карабах до и после оккупации”.Для гостей была организована специальная экскурсия по павильонам «Узбекфильма». Гости ознакомились с декорациями и оборудованием, созданными в последние годы для «Узбекфильма» и используемыми для съемок различных исторических фильмов.