https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_6c866639d873e7f7978656af5_o.jpg
“Qərbi Azərbaycan İcması” İctimai Birliyi, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsi və Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının müraciəti əsasında Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun İstintaq idarəsində araşdırma aparılıb.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Arxivində saxlanılan sənədlərə əsasən, XX əsrin əvvəlindən başlayaraq erməni əsilli şəxslərin rəhbərliyi ilə yaradılmış silahlı birləşmələr tərəfindən Qərbi Azərbaycan torpaqlarında yaşayan azərbaycan əsilli şəxslərə qarşı sülh və insanlıq əleyhinə, şəxsiyyət əleyhinə cinayətlərin törədilməsinə yönəlmiş aktiv hərəkətlərin icrasına başlanılıb.
Belə ki, erməni silahlı dəstələri tərəfindən 1918-ci ilin mart ayınadək İrəvan quberniyasının İrəvan qəzasında 32, Eçmiədzin qəzasında 84, Novo-Bəyazid qəzasında 7 və Sürməli qəzasında 75 – ümumilikdə 198 kənd dağıdılıb, həmin qəzalarda təqribən 135 min nəfər azərbaycanlı soyqırıma və məcburi deportasiyaya məruz qoyulub.
Eyni cinayətkar məqsədlə 1948-1953-cü illərdə 150 mindən çox azərbaycanlı Ermənistan SSR ərazisindəki dədə-baba yurdlarından kütləvi surətdə və zorakılıqla sürgün edilib, minlərlə insan, o cümlədən qocalar və körpələr ağır köçürülmə şəraitinə, kəskin iqlim dəyişikliyinə, fiziki sarsıntılara və mənəvi iztirablara dözməyərək həlak olub.
Bundan başqa, 1988-1992-ci illər ərzində qeyd olunan cinayətlər planlı şəkildə davam etdirilib, Ermənistan hökuməti, "Qarabağ" və "Krunk" komitələri tərəfindən Qərbi Azərbaycanın 185 yaşayış məntəqəsindən 250 mindən artıq azərbaycanlı öz doğma torpaqlarından, ev-eşiyindən zorla qovulmaqla deportasiyaya və təqibə, 216 azərbaycanlı erməni silahlı qüvvələri tərəfindən xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülməklə soyqırıma məruz qoyulub.
Qeyd olunan faktlarda beynəlxalq və ölkədaxili qanunvericilikdə nəzərdə tutulan cinayətlərin əlamətləri olduğuna görə həmin xüsusatlar üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin 103 (soyqırım), 107 (əhalini deportasiya etmə və ya məcburi köçürmə), 109 (təqib), 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla qəsdən adam öldürmə), 120.2.7-ci (iki və ya daha çox şəxsi öldürmə)maddələri ilə cinayət işi başlanaraq istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə edilib.
Cinayət işi üzrə ibtidai istintaqın gedişində xarici ölkələrin prokurorluq orqanlarına hüquqi yardım haqqında vəsatətlərin göndərilməsi və beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edilməsi nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_6c866639d873e7f7978656af5_o.jpg
Следственное управление Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики провело расследование на основании запроса Общественного объединения «Западно-Азербайджанская община», Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев, а также Государственной комиссии Азербайджанской Республики по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан.
Согласно документам, хранящимся в Государственном архиве Азербайджанской Республики, с начала 20 века вооруженными формированиями, созданными под руководством лиц армянского происхождения, были начаты активные действия, направленные на совершение преступлений против личности, против мира и человечности в отношении лиц азербайджанского происхождения, проживающих на землях Западного Азербайджана.
Так, к марту 1918 года армянскими вооруженными отрядами были разрушены 198 сел Иреванской губернии, в том числе 32 села Иреванского уезда, 84 – Эчмиадзинского уезда, 7 – Ново-Баязидского уезда и 75 – Сурмелианского уезда, около 135 000 азербайджанцев, проживающих в этих селах были подвергнуты геноциду и насильственной депортации.
С той же преступной целью в 1948-1953 годах более 150 тысяч азербайджанцев были насильственно и массово депортированы из мест их предков на территории Армянской ССР, тысячи людей, в том числе пожилые и младенцы погибли, не выдержав суровых условий переселения, резкое изменение климата, физические потрясения и душевные страдания.
Кроме того, в течение 1988-1992 годов упомянутые преступления продолжались в плановом порядке, и более 250 000 азербайджанцев из 185 населенных пунктов Западного Азербайджана были насильственно изгнаны с родных земель и домов властями Армении, комитетами "Карабах" и " "Крунк", 216 азербайджанцев подверглись геноциду путем преднамеренного убийства с особой жестокостью со стороны армянских вооруженных сил.
В связи с тем, что указанные факты являются элементами преступлений, предусмотренных международным и внутригосударственным законодательством, Генеральным прокурором Азербайджанской Республики было возбуждено уголовное дело по статьям 103 (геноцид), 107 (депортация или насильственное перемещение населения), 109 (преследование), 120.2.4 (умышленное убийство с особой жестокостью), 120.2.7 (убийство двух и более лиц) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики и расследование поручено Следственному управлению Генеральной Прокуратуры.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу планируется направлять запросы о правовой помощи в прокуратуры иностранных государств и сотрудничать с международными организациями.