https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_e33a1b578fd89f93826549a7b_o.jpg
“Clarivate Analytics” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin rəsmi məlumatına əsasən, 2023-ci ilin ilk 3 ayı ərzində BDU-nun Hirş indeksi artaraq 56 olub (Hirş indeksi alimlərin, elmi təşkilatın fəaliyyətinin elmi əsərlər və həmin əsərlərə istinada görə kəmiyyət göstəricisidir). Hər bir əsərə istinadların orta sayı isə 6.81-ə qədər yüksəlib. Onu da qeyd edək ki, 2018-cı ilin sonunda BDU-nun Hirş indeksi 35-ə bərabər olub.
Agentliyin rəsmi məlumatına əsasən, BDU-nun əməkdaşları, doktorantları və tələbələri tərəfindən “Web of Science” bazasına daxil olan dərgilərdə artıq 3761 elmi əsər nəşr edilib. Bu əsərlərə 25629 dəfə istinad edilib. Təkcə 2022-ci ildə “Web of Science” bazasına daxil olan dərgilərdə BDU tərəfindən 254 əsər (2022-ci il üzrə yekun nəticələr tam deyil, 2023-cü ilin ilk yarımilliyində tamamlanacaq) nəşr edilib və nəşr edilən əsərlərə 5603 dəfə istinad olunub ki, bu da 2018-ci ildə edilən istinadların sayından 2.5 dəfə çoxdur.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_e33a1b578fd89f93826549a7b_o.jpg
По информации агентства Clarivate Analytics, за первые 3 месяца 2023 года индекс Хирша БГУ вырос до 56. Среднее количество ссылок на каждую научную работу увеличилось до 6,81. Индекс Хирша представляет собой количественный показатель деятельности ученых и научных организаций, основанный на научных трудах и ссылках на эти труды. Отметим, что на конец 2018 года индекс Хирша БГУ равнялся 35.
В журналах, включенных в базу данных Web of Science, сотрудниками БГУ, докторантами и студентами уже опубликовано 3761 научная работа. Эти работы цитировались 25629 раз. Только в 2022 году в изданиях, включенных в базу данных Web of Science, опубликованы 254 научных труда (окончательные результаты за 2022 год не полные), и они цитировались 5603 раза, что превышает количество сделанных ссылок в 2018 году в 2,5 раза. Отметим также, что по этим показателям БГУ продолжает лидировать среди вузов Азербайджана.