https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_c4c91b880337b266f35a65e21_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva Polşaya səfər edib. Səfər Azərbaycanın Polşadakı Səfirliyinin dəvəti və təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Fondun prezidenti səfər çərçivəsində Polşanın Krakov şəhərində yerləşən, ölkənin ən qədim ali təhsil ocağı olan Yaqellon Universitetini ziyarət edərək, universitetin İnkişaf üzrə prorektoru Yaroslav Gorniaki görüşüb. Görüşdə həmçinin, Universitetin müxtəlif fakültələrinin nümayəndələri, eləcə də Səfirliyin əməkdaşları iştirak edib.
Görüşdə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun Türk Dünyasının qədim və zəngin mədəni irsinin qorunması, tanıdılması və gələcək nəsillərə ötürülməsi üzrə geniş miqyaslı fəaliyyətindən söz açılıb. Fondun təşkilata üzv və müşahidəçi dövlətlər ilə yanaşı, digər xarici ölkələrlə də tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişləndirməsindən bəhs olunub. Fondun Polşa ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Yaqellon Universiteti ilə iş birliyi məsələləri müzakirə edilib, Anlaşma Memorandumunun imzalanması barədə razılığa gəlinib.
Daha sonra Fondun Prezidenti Filologiya fakültəsi nəzdində Şərqşünaslıq İnstitutunun Türkologiya departamentinin professor və tələbə heyəti qarşısında mühazirə ilə çıxış edib. Günay Əfəndiyeva rəhbərlik etdiyi təşkilatın prioritet istiqamətləri və beynəlxalq səviyyəli layihələri haqqında auditoriyaya məlumat verib. O, Türk Dünyasının tarixinin, mədəniyyətinin, adət-ənənələrinin Polşada təbliği, ümumtürk mədəni dəyərlərinin qorunması haqqında söhbət açıb. .
Eyni zamanda Fondun prezidenti türk xalqlarının əsrlərdən bəri qoruyub yaşatdığı bayramlarından olan Novruzun tarixi, özündə ehtiva etdiyi dəyər və ideyalarından bəhs edib.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_c4c91b880337b266f35a65e21_o.jpg
President of the International Turkic Culture and Heritage Foundation, Gunay Afandiyeva, visited Poland. The trip took place at the invitation and organization of the Embassy of Azerbaijan in Poland.
Within the framework of the visit, the President of the Foundation visited the Jagiellonian University, the oldest higher education institution in the country, located in Krakow, Poland, and met the vice-rector for Development, Jarosław Gorniak. The meeting was also attended by representatives of various faculties of the University, as well as employees of the Embassy.
The meeting discussed the large-scale activities of the International Turkic Culture and Heritage Foundation on the preservation, promotion and transmission of the ancient and rich cultural heritage of the Turkic World to future generations. In addition to the member and observer states of the organization, the expansion of partnership relations with other foreign countries was also discussed. Within the framework of the Foundation's cooperation with Poland, issues of collaboration with the Jagiellonian University were discussed, and it was agreed to sign a Memorandum of Understanding.
Later, the President of the Foundation delivered a lecture to the professors and students of the Turkology Department of the Institute of Oriental Studies at the Faculty of Philology. Gunay Afandiyeva informed the audience about the priority directions and international level projects of the organization she leads. She opened a conversation about the promotion of the history, culture, and traditions of the Turkic World in Poland, and the protection of all-Turkic cultural values.
At the same time, the President of the Foundation spoke about the history, values and ideas of Novruz, which is one of the holidays that the Turkic people have preserved and lived for centuries.