https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_ada6ad84270bff5ede3294b92_o.jpg
Konfransın əsas nəticələrindən biri Azərbaycan Prezidenti və Qoşulmama Hərəkatının sədri cənab İlham Əliyevin irəli sürdüyü təşəbbüslərin dəstəklənməsi məqsədilə Parlament Dəstək Qrupunun yaradılması barədə qərarın qəbul edilməsi olub
Martın 13-də Bəhreyn Krallığının paytaxtı Manama şəhərində Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin 2-ci konfransı keçirilib. Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin və QH Parlament Şəbəkəsinin sədri xanım Sahibə Qafarovanın sədrliyi ilə keçirilən Konfransda 20-dən çox ölkənin parlament sədrləri, 60-dan çox heyət olmaqla, ümumilikdə 300-dən artıq nümayəndə iştirak edib. Konfrans bir sıra mühüm sənədlərin qəbulu ilə yadda qalıb.
Konfransın əsas nəticələrindən biri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Qoşulmama Hərəkatının sədri cənab İlham Əliyevin cari ilin mart ayının 2-də Bakıda keçirilmiş Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun Zirvə görüşündə irəli sürdüyü təşəbbüslərin dəstəklənməsi məqsədilə Parlament Dəstək Qrupunun yaradılması barədə qərarın qəbul edilməsi oldu. Azərbaycan Milli Məclisinin təklif etdiyi və üzv parlamentlərin yekdilliklə dəstəklədiyi bu qərara əsasən, Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində yaradılacaq Parlament Dəstək Qrupunun əsas məqsədi Prezident İlham Əliyevin Afrika ölkələrinə və inkişaf etməkdə olan kiçik ada dövlətlərinə dəstəklə bağlı Qlobal Çağırışlar və Pandemiyadan sonrakı qlobal bərpa mövzusunda müvafiq tövsiyələrin hazırlanması məqsədilə Yüksək səviyyəli BMT Panelinin yaradılması barədə BMT Baş Katibinə çağırış təşəbbüslərinin qlobal miqyasda dəstəklənməsi və təşviq olunmasıdır.
Konfransın yekun sənədi kimi qəbul olunmuş Manama Bəyannaməsi isə üzv parlamentlərin müasir dövrün çağırışları və əməkdaşlıq imkanlarına, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin hazırkı və gələcək fəaliyyət prioritetlərinə dair vahid mövqeyini əks etdirir.
Tədbirdə həmçinin "Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsində beynəlxalq parlament təşkilatlarına müşahidəçi statusunun verilməsi haqqında" qərar qəbul olunub. Bu qərarla İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrin Parlament İttifaqı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyası, Beynəlxalq Parlamentarilər Konqresi və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyasına Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi yanında müşahidəçi statusu verilib. Digər beynəlxalq parlament təşkilatlarının Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə əməkdaşlığa olan marağı Parlament Şəbəkəsinin beynəlxalq parlament diplomatiyasında rolunun güclənməkdə olduğunu göstərir.
Konfransda Parlament Şəbəkəsinin iş qaydalarına bir sıra dəyişikliklərə dair qərar da qəbul edilib ki, bu da Şəbəkənin daha çevik və daha effektiv fəaliyyətinin təmin olunması məqsədi daşıyır.

Tremendous Decisions Passed at the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network’s 2nd Conference in Bahrain
Tremendous Decisions Passed at the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network’s 2nd Conference in Bahrain Tremendous Decisions Passed at the Non-Aligned Movement’s Parliamentary Network’s 2nd Conference in Bahrain
The decision to establish a Parliamentary Support Group for the initiatives of President of Azerbaijan, Chairman of the Non-Aligned Movement Ilham Aliyev is one of the key outcomes of the Conference
The 2nd Conference of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network went with over 300 delegates including heads of more than 20 national parliaments and in excess of 60 delegations under the chairmanship of Speaker of the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic, NAM PN Chair Sahiba Gafarova in Manama, the capital city of the Kingdom of Bahrain, on 13 March. That Conference is already a memorable event due to several fundamental decisions made at it.
The decision to establish a Parliamentary Support Group to back the initiatives that President of Azerbaijan/NAM Chairman Ilham Aliyev had put forth at the NAM anti-COVID-19 Contact Group’s Summit Meeting in Baku on 2 March this year is one of the key results of the Conference. Motioned by the Milli Majlis and seconded by the Member Parliaments unanimously, this decision defines supporting and promoting internationally the initiatives of President Ilham Aliyev regarding the Global Calls to support the post-pandemic recovery in Africa and Small Island Developing States and regarding also the urge to the UN Secretary General to form a High-Level UN Panel to generate post-pandemic global recovery recommendations as the principal task of the PSG that will be formed within the Parliamentary Network.
The Manama Declaration that capped the Conference expresses the common stance of the Member Parliaments in regards to current challenges and opportunities for co-operation as well as the current and forthcoming operational priorities of the NAM PN.
A decision ‘On Granting of the Observer Status to International Parliamentary Organisations in the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement’, too, made at the Conference, has endowed such a status already on the OIC Parliamentary Union, the Parliamentary Assembly of the Economic Co-operation Organisation, the International Parliamentarians’ Congress and the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Co-operation. Other inter-parliamentary forums’ interest in co-operating with the NAM PN speaks volumes of the Network’s posture in the field of international parliamentary diplomacy rising in significance.
Last, it was decided at the Conference to amend the Working Modalities of the NAM PN for it to operate more flexibly and efficiently.