https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_80435574c256aa8d3b7803188_o.jpg
12 aprel 2022-ci il tarixində Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqı tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi üçün şəhid analarının adından işğaldan azad olunan ərazilərdə ətraf mühitə vurulan zərərin aradan qaldırılması, ekoloji tarazlığın bərpasına töhfə vermək məqsədilə Zəngilanda meşə massivinin salınması layihəsi çərçivəsində 5500 ağac ianə edilib.
Qarabağ Dirçəliş Fondu və Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbirdə Vətən müharibəsi şəhidlərinin anaları və ailə üzvləri iştirak ediblər.
Şəhid analarının iştirakı ilə keçirilən ağacəkmə aksiyasında torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən əsgər və zabitlərimizin əziz xatirələri 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra ağacəkmə prosesinə start verilib və şəhid ailələri, Qarabağ Dirçəliş Fondu və Fövqəladə Hallar Nazirliyi işçilərinin Həmkarlar İttifaqının nümayəndələrinin iştirakı ilə 300 ağac tingi torpağa basdırılıb.
Sonda tədbir iştirakçıları Zəngilanda şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər. Birinci Qarabağ müharibəsi şəhidlərinin qəbri üzərinə gül dəstələri düzüblər.
Qeyd olunmalıdır ki, layihə çərçivəsində dayanıqlı meşə massivinin salınması məqsədilə ərazidə görülən bütün işlər meşəbərpa tələblərinə uyğun şəkildə aparılır. Enerji təminatı və suvarma sisteminin qurulması, ərazidə müntəzəm müşahidələr aparmaqla əkilmiş sahəyə mütəmadi qulluq edilməsi kimi məsələlərə xüsusi diqqət ayrılır.
Xatırladaq ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında işğaldan azad edilən ərazilərdə ətraf mühitə vurulan zərərin aradan qaldırılması və bərpa işlərinin görülməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu Memorandum çərçivəsində ilk olaraq, Zəngilanda meşə massivinin salınması layihəsinə başlanılıb və indiyədək donor şirkətlər tərəfindən ümumilikdə 45 mindən çox ağac ianə edilib.
Qeyd olunmalıdır ki, Qarabağ meşələrində əsasən yerli iqlim şəraitinə uyğun Eldar şamı, Həmişəyaşıl sərv, Göyrüş, Qlediçiya və Şərq çinarı kimi ağacların əkilməsi nəzərdə tutulur. Ağacların əkilməsi prosesi mərhələli şəkildə davam etməkdədir. Layihə işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də davam etdiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_80435574c256aa8d3b7803188_o.jpg
С целью увековечивания памяти шехидов Второй Карабахской войны 12 апреля 2022 года профсоюз сотрудников Министерства по чрезвычайным ситуациям передал от имени матерей шехидов 5500 саженцев для проекта по созданию лесного массива в Зангилане, направленного на ликвидацию нанесенного окружающей среде ущерба и восстановление экологического баланса на освобожденных территориях.
В мероприятии, организованном Фондом Возрождения Карабаха совместно с профсоюзом сотрудников МЧС, приняли участие матери и члены семей шехидов Отечественной войны.
Участники акции по посадке деревьев минутой молчания почтили память военнослужащих, отдавших жизни во имя освобождения наших земель. В ходе мероприятия с участием членов семей шехидов, представителей Фонда Возрождения Карабаха и профсоюза сотрудников МЧС было высажено 300 саженцев.
В завершении участники мероприятия посетили Аллею шехидов в Зангилане и возложили цветы к могилам шехидов Первой Карабахской войны.
Следует отметить, что все работы, проводимые на данной территории в рамках проекта по созданию устойчивого лесного массива, соответствуют требованиям, предъявляемым к лесовосстановлению. Особое внимание уделяется созданию систем энергопитания и орошения, а также постоянному обслуживанию засаженных участков, для чего на территории будут проводиться систематические наблюдения.
Напомним, что Министерство экологии и природных ресурсов и Фонд Возрождения Карабаха подписали Меморандум о взаимопонимании, направленный на сотрудничество в сфере ликвидации нанесенного окружающей среде ущерба и проведение восстановительных работ на освобожденных территориях. В рамках данного Меморандума в первую очередь был запущен проект по созданию лесного массива в Зангилане, и компаниями-донорами на данный момент передано в дар более 45 000 деревьев.
Реализация проекта будет продолжаться и на других освобожденных от оккупации территориях.
Подчеркнем, что в лесах Карабаха планируется посадка деревьев, соответствующих местным климатическим условиям - эльдарской сосны, вечнозеленого кипариса, ясеня, гледичии и восточного платана. В настоящее время осуществляется поэтапный процесс высадки деревьев.