https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_711e850747c3c3eb129ae13f3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə “Bəşəriyyət qadınla yüksələcək” adlı açıq forum keçirilib.
“BDU könüllüləri”nin təşkilatçılığı ilə keçirilən forumda Milli Məclisin deputatları – BDU-nun Genetika kafedrasının müdiri Kamilə Əliyeva, Səbinə Xasayeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova, marketoloq Həvva Səfərova və tanınmış bloqer Vəfa Əli iştirak ediblər.
Millət vəkilləri Kamilə Əliyeva və Səbinə Xasayeva çıxışlarında ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət qadın siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini və qadınların müxtəlif sferalarda təmsilçilik hüququ əldə etməsinə böyük imkanlar yaradıldığını qeyd ediblər. Çıxışlarda vurğulanıb ki, ana dilimizin, mədəniyyətimizin, mənəviyyatımızın ən etibarlı qoruyucusu və dayağı olan Azərbaycan qadınları ölkənin ictimai-siyasi, sosial, mədəni həyatında aktiv iştirak edirlər.
Forumun digər qonaqları Taliyə İbrahimova, Həvva Səfərova və Vəfa Əli müxtəlif statistikalar əsasında qadın problemlərinin həlli, gender məsələləri ilə bağlı təkliflərini səsləndiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_711e850747c3c3eb129ae13f3_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) по случаю 8 марта – Международного женского дня, провел открытый форум «Человечество возвысится женщинами».
В мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса – заведующая кафедрой генетики БГУ Камила Алиева, Сабина Хасаева, заведующая отделом правового обеспечения Госкомитета по делам семьи, женщин и детей Талия Ибрагимова, маркетолог Хавва Сафарова и блогер Вафа Али.
Депутаты Камила Алиева и Сабина Хасаева в своих выступлениях отметили, что в нашей стране успешно реализуется государственная политика в отношении женщин и что женщины имеют право на представительство в различных сферах жизни общества. Подчеркивалось, что азербайджанские женщины, являющиеся самыми надежными защитницами и опорами нашего родного языка, культуры и нравственности, активно участвуют в общественно-политической, социальной и культурной жизни страны.
Другие гости форума - Талия Ибрагимова, Хавва Сафарова и Вафа Али на основе различной статистики озвучили свои предложения по решению женских проблем.