https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_05d531788b764b6784a64cb1b_o.jpg
6 mart 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin, Mərkəzi Gömrük Hospitalının, “Azəri Toksikoloqlarının Dərnəyi” İctimai Birliyinin, “Azərbaycan Qastroenteroloqlar və Hepatoloqlar” İctimai Birliyinin, “Azərbaycan İnfeksion Xəstəlikləri və Kliniki Mikrobiologiya Cəmiyyəti”-nin və Materia Medica şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə “İnfeksion və qeyri-infeksion hepatitlərin müalicə və diaqnostikasına müasir yanaşma” mövzusunda Elmi Konfrans həyata keçirilib.
Konfransın rəsmi açılış hissəsində Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəis müavini, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev çıxış edərək yoluxucu xəstəliklərlə mübarizənin qlobal səviyyədə mütəmadi xarakter daşımasının vacibliyini vurğulayıb. İstər hepatitlərin erkən aşkarlanması istiqamətində həyata keçirilən maarifləndirici tədbirlərin, istər də hepatit xəstələrinin hərtərəfli diqqət və qayğı ilə əhatələnməsinin dövlət səviyyəsində prioritet məsələlərdən olduğunu qeyd edən İ.Əfəndiyev konfransın müvafiq ixtisaslı həkimlər arasında təcrübə mübadiləsinə böyük töhfə verəcəyinə inandığını vurğulayıb.
Konfransın rəsmi açılış hissəsində eyni zamanda Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, t.e.d, əməkdar həkim Rəşad Mahmudov və Kliniki Tibbi Mərkəzin Yoluxucu xəstəliklər şöbəsinin müdiri, Hepatit Komissiyasının sədri Fərrux Sədirov da çıxış edərək mövzu ilə əlaqəli fikirlərini bölüşüblər.
Rəsmi hissədə çıxış edən Kliniki Tibbi Mərkəzin Yoluxucu xəstəliklər şöbəsinin müdiri, Hepatit Komissiyasının sədri Fərrux Sədirov çıxışı zamanı “Hepatit Komissiyasının fəaliyyəti və Azərbaycanda mövcud vəziyyət” barədə konseptual məruzə təqdim edib.
Rəsmi açılış hissəsindən sonra konfrans “İnfeksion hepatitlərin müalicə və diaqnostikasına müasir yanaşma” və “Qeyri-infeksion hepatitlərin müalicə və diaqnostikasına müasir yanaşma” panelləri ilə öz işini davam etdirib.
100-ə yaxın mütəxəssisin əyani, 300-dən çox mütəxəssisin onlayn iştirak etdiyi konfrans Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin "Davamlı Tibbi Təhsil üzrə elm və tədris tədbirlərinin akkreditasiya Qaydaları" əsasında akkreditasiya olunaraq 4 DTT balı ilə qiymətləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_05d531788b764b6784a64cb1b_o.jpg
6 марта 2023 года была проведена Научная конференция на тему «Современный подход к лечению и диагностике инфекционных и неинфекционных гепатитов», организованная совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, Центральным Таможенным Госпиталем, «Общественным Объединением Токсикологов Азербайджана», «Общественным Объединением Гастроэнтерологов и Гепатологов Азербайджана», «Азербайджанским Обществом Инфекционных Заболеваний и Клинической Микробиологии» и компанией «Materia Medica».
Выступивший в официальной части открытия конференции заместитель начальника Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, к.м.н., доцент Исмаил Эфендиев подчеркнул важность проведения регулярной борьбы с инфекционными заболеваниями на глобальном уровне. И.Эфендиев отметил, что просветительские мероприятия, реализуемые в области раннего выявления гепатита, а также охват больных гепатитом всесторонним вниманием и заботой, относятся к числу приоритетных вопросов на государственном уровне. Он выразил надежду, что конференция внесет большой вклад в обмен опытом между профильными квалифицированными врачами.
В официальной части конференции также выступили заместитель председателя Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса, начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, д.м.н., заслуженный врач Рашад Махмудов, заведующий отделением Инфекционных болезней Клинического Медицинского Центра, председатель Комиссии по гепатитам Фаррух Садиров и поделились своими мыслями по теме.
Затем заведующий отделением Инфекционных болезней Клинического Медицинского Центра, председатель Комиссии по гепатитам Фаррух Садиров представил концептуальный доклад о «Деятельности Комиссии по гепатитам и текущей ситуации в Азербайджане».
После официальной части открытия конференция продолжила свою работу панелями «Современный подход к лечению и диагностике инфекционных гепатитов» и «Современный подход к лечению и диагностике неинфекционных гепатитов».
Конференция, в которой очно приняли участие около 100 специалистов и более 300 врачей подключились онлайн, была аккредитована на основании «Правил аккредитации научно-образовательных мероприятий по Непрерывному Медицинскому Образованию» Министерства Здравоохранения Азербайджанской Республики и получила 4 балла НМО.