https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_444377a4802487200aa106fb1_o.jpg
Qarabağın dirçəliş proqramına töhfə vermək istəyən 188 proqramçı və texnologiya həvəskarı “Ağıllı şəhər” konsepsiyası üzrə təşkil olunacaq yarışmaya müraciət ünvanlayıb.
Məlumat üçün bildiririk ki, Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə bu ilin 26-29 may tarixlərində Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalına hazırlıq çərçivəsində “Smart Qarabağ” Hakatonuna qeydiyyat yekunlaşıb.
Azərbaycandan, ümumilikdə 131 nəfər beynəlxalq tədbirdə iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçib. Bununla yanaşı, “Smart Qarabağ” Hakatonunda iştirakla bağlı Türkiyə Respublikasından 57 müraciət daxil olub.
Münsiflər heyəti daxil olmuş 188 müraciəti tədbirin şərtləri çərçivəsində qiymətləndirərək növbəti mərhələyə keçid alan iştirakçıları təyin edəcəklər.
Qeyd edək ki, “Əşyaların interneti”, “Süni zəka”, “Maşın öyrənilməsi”, “Bulud” və digər aparıcı texnologiyaları özündə cəmləşdirən “Ağıllı şəhər” konsepsiyası üzrə keçiriləcək “Smart Qarabağ” Hakatonu təhsil, nəqliyyat, kənd və ev təsərrüfatı, enerji və su sərfiyyatı, ətraf mühit və təhlükəsizlik sahələrini əhatə edir.

https://innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_444377a4802487200aa106fb1_o.jpg
188 программистов и технологических энтузиастов, желающих внести свой вклад в программу возрождения Карабаха, подали свои заявки на конкурс, который пройдет по концепции «Умный город».
Сообщаем, что в рамках подготовки к Аэрокосмическому и технологическому фестивалю «TEKNOFEST Азербайджан», который впервые пройдет в Баку 26-29 мая этого года, организованный совместно с Турецким фондом технологической команды (T3 Foundation), Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерством промышленности и технологий Турецкой Республики, завершена регистрация на хакатон «Смарт Карабах».
Общее число участников, зарегистрированных от Азербайджана на международное мероприятие, составило 131. Наряду с гражданами Азербайджана, поступило 57 заявок от Турецкой Республики на участие в хакатоне «Смарт Карабах».
Жюри оценит 188 поступивших заявок согласно условиям мероприятия, и определит участников, которые пройдут в следующий этап.
Следует отметить, что хакатон «Смарт Карабах» будет проводиться по концепции «Умный город», которая сочетает в себе «Интернет вещей», искусственный интеллект, машинное обучение, облачные и другие передовые технологии в сфере образования, транспорта, сельского хозяйства, энерго- и водопотребления, окружающей среды и безопасности.