Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva təşkilatın baş qərargahında Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirinin müavini Kanat Tumışla görüşüb.
Fondun prezidenti qonağı salamlayaraq Qazaxıstanda bu gün qeyd olunan Təşəkkür Günü münasibətilə cənab Tumışı təbrik edib.
Görüş zamanı Günay Əfəndiyeva Fondun fəaliyyətindən, Türk xalqların çoxəsrlik tarixinin, zəngin mədəniyyətinin təbliği məqsədilə dünyanın müxtəlif ölkələrində həyata keçirilən və gələcəkdə nəzərdə tutulan tədbirlərdən söz açıb. Fondun prezidenti Türk Dünyasının qədim irsinin beynəlxalq aləmdə təbliği ilə bağlı birgə layihələrin görülməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər Nazirinin müavini Kanat Tumış Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən görülən işləri yüksək qiymətləndirərək, təşkiilatın türk ölkələri arasında əməkdaşlığın möhkəmləndiriməsinə xüsusi töhfələr verdiyini vurğulayıb. O, eyni zamanda Qazaxıstanın Fond tərəfindən keçirilən layihələrə hərtərəfli dəstək verəcəyini bildirib.
Görüşdə Fondun fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində yalnız Türk dövlətləri ilə deyil, digər ölkələrlə də tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcudluğu və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığın önəmi qeyd edilib. Tərəflər bu il Qazaxıstanda keçiriləcək Türk Dövlətləri Təşkilatının X Zirvə Görüşünün Türk dövlətlərinin inteqrasiyası üçün böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Eyni zamanda, bu il Azərbaycanın və bütövlükdə Türk Dünyasının böyük oğlu Heydər Əliyevin 100 illiyi, Türk təsəvvüfünün banisi Əhməd Xoca Yasəvinin 930 illiyi, məşhur türk hökmdarı Sultan Beybarsın 800 illiyi kimi əlamətdar tarixlərin Türk Dünyasında təntənə ilə qeyd edildiyi vurğulanıb.
Görüşdə Qazaxıstan ilə təşkilata üzv və müşahidəçi ölkələrin mədəniyyətləri arasında qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsinin perspektivləri müzakirə olunub.

Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева в штаб-квартире организации встретилась с заместителем министра иностранных дел Республики Казахстан Канатом Тумышем.
Поприветствовав гостя, президент Фонда поздравила господина Тумыша с празднуемым сегодня в Казахстане Днем благодарности.
В ходе встречи Гюнай Эфендиева рассказала о деятельности Фонда, о проводимых и планируемых в различных странах мира мероприятиях с целью пропаганды многовековой истории, богатой культуры тюркских народов. Президент Фонда подчеркнула важность реализации совместных проектов в направлении продвижения древнего наследия Тюркского мира на международном уровне.
Высоко оценив работы, проделанные Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия, заместитель министра иностранных дел Республики Казахстан Канат Тумыш подчеркнул особый вклад организации в укрепление сотрудничества между тюркскими странами. Он также выразил уверенность в оказании со стороны Казахстана всесторонней поддержки дальнейшим проектам, проводимым Фондом.
На встрече было затронуто наличие партнерских связей за годы деятельности Фонда не только с Тюркскими, но и с различными странами мира, а также подчеркнута важность сотрудничества с другими международными организациями. Стороны отметили, что X Саммит Организации Тюркских Государств, проведение которого намечается в этом году в Казахстане, имеет большое значение для интеграции Тюркских стран.
В то же время было подчеркнуто, что в этом году Тюркский мир торжественно отмечает такие знаменательные даты, как 100-летие Великого сына Азербайджана и всего Тюркского мира Гейдара Алиева, 930-летие основателя ветви Тюркского суфизма Ахмеда Ходжи Ясави, 800-летие знаменитого Тюркского правителя Султана Бейбарса и др.
На встрече обсуждались перспективы расширения взаимодействия между культурами Казахстана и стран-членов и наблюдателей организации.