“Çovdar” qızıl mədənində Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
“Çovdar” qızıl mədənində Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib “Çovdar” qızıl mədənində Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
1 mart 2023-cü il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Çovdar İnteqrəolunmuş Regional Emal Sahəsində (ÇİRES) 1 Mart – Ümumdünya Mülki Müdafiə Gününə həsr edilmiş “Risklərin qiymətləndirilməsində informasiya texnologiyalarının rolu” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Mülki müdafiə tədbirlərinin planlaşdırılması, vaxtında və keyfiyyətlə icra edilməsi sahəsində maarifləndirmə məqsədilə keçirilən tədbirdə “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini, QSC-nin Fövqəladə hallar komissiyasının sədri Oqtay Məmmədov, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai, siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini Elmar Əliyev, Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Daşkəsən rayon bölməsinin sədri Vasif Hüseynov və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini O.Məmmədov əhalinin və ərazinin, o cümlədən torpaq, su və hava məkanının, istehsal və sosial təyinatlı obyektlərin, habelə ətraf mühitin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün mülki müdafiə sahəsində müvafiq tədbirlərin görülməsi, məlumatlılığın artırılması, bu xüsusda idarə və müəssisələrdə vaxtaşırı tədbir və təlimlərin keçirilməsinin vacib və məqsədəuyğun olduğunu qeyd edib. Müvafiq dövlət strukturlarının dəstəyi ilə fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində hazırlığın təmin edilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlər nəticəsində Səhmdar Cəmiyyətin fəaliyyətinin təşkil edildiyi bütün obyekt və sahələrdə təhlükəsiz iş şəraitinin təmin olunduğu, işçilərinin sağlamlığının, ətraf mühitin mühafizəsinin uğurla təşkil edildiyi diqqətə çatdırılıb. Görülmüş işlərin müsbət nəticəsi olaraq “AzerGold” QSC-nin fəaliyyətə başladığı dövrdən bugünədək xəsarətsiz ötüşən iş saatlarının miqdarının 3.6 milyon saatı, onun törəmə şirkəti “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC-də isə bu göstəricinin 1 milyon saatı üstələdiyi bildirilib. Əlavə edilib ki, QSC mədənçilik sənayesində rəqəmsal həllər və innovasiya ekosistemlərinin inkişaf etdirilməsi ilə istehsalat prosesində səmərəliliyin artırılması, əməyin təhlükəsizliyi, ətraf mühitin mühafizəsi və sağlamlıq tədbirlərinin gücləndirilməsində daim maraqlıdır. Bu məqsədlə QSC-nin Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi, Türkiyənin Metal Sənayeçiləri Birliyini təmsil edən MEXT Texnoloji Mərkəzi ilə fəal əməkdaşlıq münasibətləri mövcuddur.
Daha sonra ÇİRES-də işçi heyətinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə istifadə edilən mülki müdafiə, yanğından mühafizə və digər texniki təhlükəsizlik vasitələri nümayiş etdirilib, yanğın və qəza-xilasetmə işlərinin aparılması sahəsində texniki təhlükəsizlik qaydalarına dair təlim keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən müvafiq qurum və təşkilatların nümayəndələri QSC tərəfindən mülki müdafiə işinin müasir tələblər səviyyəsində qurulmasına diqqət yetirərək, əməkdaşların təhlükəsiz iş şəraiti ilə təmin edilməsi, fövqəladə hallardan qorunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirləri müsbət qiymətləndiriblər.

На золотом руднике «Човдар» прошло мероприятие, посвященное Всемирному дню гражданской обороны
На золотом руднике «Човдар» прошло мероприятие, посвященное Всемирному дню гражданской обороны На золотом руднике «Човдар» прошло мероприятие, посвященное Всемирному дню гражданской обороны
1 марта 2023 года на Човдарском интегрированном региональном участке по переработке (ЧИРУП) Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» состоялось просветительское мероприятие на тему «Роль информационных технологий в оценке рисков», посвященное 1 марта – Всемирному дню гражданской обороны.
В мероприятии, проводимом в целях просвещения в области планирования, своевременного и качественного выполнения мероприятий гражданской обороны, приняли участие заместитель председателя Правления ЗАО «AzerGold», председатель чрезвычайной комиссии ЗАО Огтай Мамедов, заместитель заведующего отделом по общественным, политическим и гуманитарным вопросам Исполнительной власти Дашкесанского района Эльмар Алиев, председатель Дашкесанского районного отделения Общества Красного Полумесяца Азербайджана Васиф Гусейнов и сотрудники Гянджинского регионального центра МЧС.
Выступивший на мероприятии заместитель председателя Правления ЗАО «AzerGold» О.Мамедов сказал, что для обеспечения безопасности населения и территории, объектов производственного и социального назначения, а также окружающей среды, важно и целесообразно принимать соответствующие меры в области гражданской обороны, повышать осведомленность, периодически проводить мероприятия и тренинги в учреждениях и на предприятиях. Было отмечено, что в результате мероприятий, проведенных при поддержке соответствующих государственных структур по обеспечению готовности в области защиты от чрезвычайных ситуаций, на всех объектах и участках, где организована деятельность Акционерного Общества, обеспечены безопасные условия труда, успешно организована охрана здоровья его работников, окружающей среды. В качестве положительного результата проведенной работы было подчеркнуто количество рабочих часов, прошедших без травм с момента начала деятельности ЗАО «AzerGold», которые превысили 3,6 млн часов, а с начала деятельности его дочерней компании ООО «Daşkəsən Dəmir Filiz» - 1 млн часов. До внимания также было доведено, что ЗАО всегда заинтересовано в повышении эффективности производственного процесса, безопасности труда, охране окружающей среды и укреплении мер по охране здоровья за счет развития цифровых решений и инновационных экосистем в горнодобывающей промышленности. С этой целью ЗАО наладило активное сотрудничество с Центром анализа и координации Четвертой промышленной революции при Министерстве экономики Азербайджанской Республики, технологическим центром MEXT, представляющим Ассоциацию металлопромышленников Турции.
Затем были продемонстрированы средства гражданской обороны, противопожарной защиты и другие технические средства, используемые в целях обеспечения безопасности персонала, а также проведено обучение правилам технической безопасности в области осуществления пожарных и аварийно-спасательных работ.
Представители соответствующих структур и организаций, участвовавших в мероприятии, положительно оценили меры, предпринятые ЗАО по обеспечению сотрудников безопасными условиями труда, защите от чрезвычайных ситуаций, уделив также внимание построению работы гражданской обороны на уровне современных требований.