https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_7d4535bf823e86a5c7211d38f_o.jpg
Bakı, 8 aprel 2022-ci il – Avropa İttifaqı (Aİ) və BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycanda sosial sahibkarlıq istiqamətində siyasətlər üzrə müzakirələrin aparılmasına davam edir.
Aİ-nin maliyyələşdirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi çərçivəsində “Sosial sahibkarlıq siyasətləri – Uğurlu nümunələr və çətinliklər” mövzusu müzakirə edilib. Vebinarlar layihənin sosial sahibkarlıq ekosistemi ilə bağlı siyasət müzakirələri silsiləsi çərçivəsində həyata keçirilib. Vebinarlar sosial sahibkarlar, ekspertlər, vətəndaş cəmiyyəti təşkilatları, hökumət nümayəndələri və ekosistemin digər əlaqədar tərəfləri daxil olmaqla 50-yə yaxın şəxsi bir araya gətirib.
Vebinarlarda müxtəlif sahələr üzrə çalışan bir sıra sosial sahibkarlar iştirak edib. Tədbirlərə qoşulan sahibkarlar kənd qadınları və əlilliyi olan insanların məşğulluğu, yaşlılara, valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaqlara və həyat yoldaşını itirmiş qadınlara dəstək göstərilməsi, təhsil, aqroturizm, ekoloji xidmətlər və sosial məqsədlər üçün vəsait toplanılması kimi müxtəlif istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərirlər. İştirakçılar sosial müəssisələrin ölkənin ümumi inkişafındakı rolunu və onların ölkə iqtisadiyyatına və mədəniyyətinə, həmçinin ətraf mühitə verə biləcəyi dəyərləri araşdırıblar. İştirakçılar uğurlu sosial bizneslərin hekayələrini bölüşüb, qarşılaşdıqları çətinlikləri səsləndirib, həmçinin Azərbaycanda ekosistemin inkişafı üçün əsas imkanları müəyyənləşdiriblər.
Seminarların növbəti hissəsi aprel ayının ortası keçiriləcək və nəzərdə tutulan seminarlar sosial sahibkarlıq üzrə mövcud problemlərə həll yollarının yaradılması və siyasət dəyişiklikləri vasitəsilə, o cümlədən digər üsullarla sosial biznesin inkişafı üçün imkanların artırılmasına yönələcək.
Qeyd edilməlidir ki, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi bu layihə BMTİP tərəfindən həyata keçirilir. Layihə - siyasətlərin formalaşdırılması, yerli inkişafa dəstək, sosial sahibkarlıq mədəniyyətinin və innovativ həll yollarının təşviqi sahələrində VCT-lərin iştirakının artırılması məqsədilə təşkilatların potensialının gücləndirilməsini hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_7d4535bf823e86a5c7211d38f_o.jpg
Baku, 08 April 2022 – The European Union (EU) and UNDP continue discussions around the policy aspects of social entrepreneurship in Azerbaijan.
‘Social Entrepreneurship Ecosystem - Successes and Challenges’ was the focus of the webinars organized by the EU-funded ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project. The webinars were held as part of the project’s series of policy debates around social entrepreneurship ecosystem and brought together around 50 people including social entrepreneurs, experts, civil society organisations, government representatives and other ecosystem players.
The webinars involved social entrepreneurs operating diverse businesses ranging from those employing rural women and people with disabilities, supporting the elderly, children without parental care, and widows to those working in education, agrotourism, environmental services and fund raising for social purposes. The participants explored the role of the social enterprises in the development of the country and the value they can add to the country’s economy, environment, and culture. The participants shared challenges and stories of successful social businesses and identified key opportunities for advancing the ecosystem in Azerbaijan.
The next round of workshops on social entrepreneurship is scheduled for mid-April and they will focus on creating solutions to the existing challenges and maximizing opportunities for social business development including through policy changes.
This project is funded by the EU and implemented by UNDP, and it aims to help increase CSOs capacities to engage in policy-making processes, foster local development, and promote social entrepreneurship culture and innovative solutions.