https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_96753f95b8d4f7436df1b5adc_o.jpg
Kaspersky Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlərin əməkdaşları arasında kiberrisklər barədə sorğu keçirib. Məlum olub ki, respondentlərin 100%-i korporativ cihazlardan (kompüter, noutbuk, telefon, planşet) öz işləri, 65%-i isə şəxsi məqsədləri üçün istifadə edir.
İşçilər çox vaxt sosial şəbəkələrdə dostları ilə ünsiyyət (49%), onlayn məhsullardan istifadə (45%), əyləncə məzmununa baxmaq (27%), xəbərlər və ya kitablar oxumaq (14%) üçün korporativ cihazlardan istifadə edirlər.
Sorğu iştirakçılarının 15%-i qeyri-iş məqsədləri üçün saytlarda qeydiyyatdan keçmək üçün korporativ elektron poçt ünvanlarından istifadə etdiklərini qeyd ediblər. Eyni zamanda, 35% respondent şəxsi və iş hesabları üçün, məsələn, elektron poçt və ya kompüter hesabına daxil olmaq üçün eyni şifrələrdən istifadə edir ki, bu da kiberriskləri artırır.
“İş cihazları və resursları dəyərli korporativ məlumatları saxlayır, onların vasitəsilə şirkətin perimetrinə daxil oluna və təşkilata ciddi ziyan vurula bilər. Buna görə də, tərkibində viruslar və zərərli proqramlar ola biləcək şübhəli saytları ziyarət etmək şirkət üçün əlavə təhlükələr yaradır. Riskləri minimuma endirmək üçün təşkilatlar iki faktorlu autentifikasiya ilə VPN girişinin qurulmasını təmin etməli, işçilərin kompüterlərindəki bütün proqramları mütəmadi olaraq yeniləməli, əsas məlumatların ehtiyat nüsxələrini çıxarmalı, həmçinin işçilərin giriş hüquqlarına nəzarət etməlidir”, - deyə Kaspersky-nin Qazaxıstan, Mərkəzi Asiya və Monqolustan üzrə icraçı direktoru Valeri Zubanov bildirir.
Şirkətin infrastrukturunu qorumaq üçün Kasperky mütəxəssisləri tövsiyə edir:
- kibertəhlükələri öncədən aşkarlamaq və onlara cavab vermək imkanlarına malik, iş yerlərinin qabaqcıl mühafizəsini təmin edəcək həllərdən, məsələn, biznes üçün Kaspersky EDR Optimal həllindən istifadə edin;
- əməkdaşları korporativ mühitin təhlükəsizliyi məsələləri üzrə maarifləndirin və təlimatlandırın. Bu işdə, məsələn, Kaspersky Automated Security Awareness Platform-da mövcud olan ixtisaslaşdırılmış kurslar kömək edə bilər;
- İT infrastrukturunu hərtərəfli qoruyun və potensial hücumların səthini daraldın, məsələn, Kaspersky Optimum Security səviyyəli həllər dəstindən istifadə etməklə buna nail ola bilərsiniz.
Sorğu 2022-ci ilin dekabrında ERA Marketing tərəfindən aparılıb. Sorğuda Bakı, Gəncə və Sumqayıt şəhərlərinin iş yerində kompüterdən istifadə edən 306 nəfər sakini iştirak edib. Respondentlər arasında təşkilatların maliyyə və İT departamentlərinin mütəxəssisləri, menecerlər və inzibatçılar, satış şöbəsinin, reyestr və digər strukturların nümayəndələri yer alıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_96753f95b8d4f7436df1b5adc_o.jpg
«Лаборатория Касперского» провела опрос* о киберрисках среди работников компаний в Азербайджане. Выяснилось, что 100% опрошенных используют для своей работы корпоративные устройства (ПК, ноутбуки, телефоны, планшеты), при этом 65% респондентов обращаются к ним для личных целей.
Чаще всего работники используют корпоративные устройства для общения с друзьями в социальных сетях (49%), использования онлайн-продуктов (45%), просмотра развлекательного контента (27%), чтения новостей или книг (14%).
15% опрошенных отметили, что пользовались своим корпоративным адресом для регистрации на сайтах не в рабочих целях. При этом 35% используют одинаковые пароли для личных и рабочих аккаунтов, например, для почты или для входа в учетную запись на компьютере, что увеличивает киберриски.
«На рабочих устройствах и ресурсах хранятся ценные корпоративные данные, через которые можно попасть в периметр компании и нанести серьезный урон организации. Поэтому посещение сомнительных сайтов, где могут содержаться вирусы и вредоносное ПО порождает дополнительные угрозы для компании. Чтобы минимизировать риски, организациям необходимо предусмотреть настройку VPN-доступ с двухфакторной аутентификацией, регулярно обновлять все программы на компьютерах сотрудников, делать резервные копии ключевых данных, а также проверять права доступа сотрудников», ― комментирует Валерий Зубанов, управляющий директор «Лаборатории Касперского» в Казахстане, Центральной Азии и Монголии.
Чтобы защитить инфраструктуру компании, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- использовать продвинутую защиту рабочих мест с возможностями превентивного обнаружения киберугроз и реагирования на них, например, решение Kaspersky EDR для бизнеса Оптимальный;
- обучать и инструктировать своих сотрудников по вопросам обеспечения безопасности корпоративной среды. В этом могут помочь специализированные курсы, которые можно найти, например, на платформе Kaspersky Automated Security Awareness Platform;
- комплексно защищать IT-инфраструктуру и сокращать поверхность потенциальных атак, например, с помощью набора решений уровня Kaspersky Optimum Security.
*Исследование было проведено в декабре 2022 компанией ERA Marketing. В опросе участвовали 306 жителей города Баку, Гянджи и Сумгаита, которые пользуются компьютером на работе. Среди респондентов ― специалисты из финансовых и IT-подразделений организаций, менеджеры и управленцы, представители отдела продаж, регистратуры и других структур.