https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_a54ff017af5245acc6db2ae82_o.jpg
Martın 1-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və nazirliyin digər rəhbər heyəti Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda olub.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hərbi institutun ərazisindəki büstü önünə gül dəstələri düzülərək ehtiram nümayiş etdirilib.
Nazirliyin rəhbərliyi, hərbi institutun zabit, kursant və professor-müəllim heyəti, həmçinin şəhid ailələrinin iştirakı ilə institutun Vətən müharibəsində şəhid olan hərbi qulluqçularının xatirəsinə ucaldılan Xatirə kompleksinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Ulu Öndər Heydər Əliyevin, eləcə də ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Mərasimdə çıxış edən general-polkovnik Z.Həsənov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhəbərliyi ilə Vətən müharibəsində qazanılan Şanlı qələbəmizin tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Şəhidlərimizin xalqımızın qürur mənbəyi olduğunu diqqətə çatdıran nazir onların valideynlərinə Vətənə layiqli övlad yetişdirdiklərinə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd olunub ki, hərbi institutdan 549 nəfər hərbi qulluqçu Vətən müharibəsində iştirak edib. Onlardan 10 nəfəri qəhrəmancasına şəhid olub, bir nəfər isə dövlətimizin başçısının müvafiq sərəncamına əsasən "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" fəxri adına layiq görülüb.
Daha sonra şəhidlərin ailə üzvləri çıxış edərək göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkürünü bildiriblər. Övladlarının bütün gənc nəslə nümunə olacaq qəhrəmanlıq və şücaətləri, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə xalqımızın xoşbəxt gələcəyinə səbəb olmaları ilə hər zaman fəxr etdiklərini bildiriblər.
Açılış mərasimindən sonra müdafiə naziri şəhid ailələri ilə söhbət edib, onların qayğıları ilə maraqlanıb və suallarını cavablandırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_a54ff017af5245acc6db2ae82_o.jpg
1 марта министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов и руководящий состав министерства посетили Военный институт имени Гейдара Алиева.
Сначала были возложены цветы к бюсту Общенационального лидера Гейдара Алиева на территории Военного института.
При участии руководства министерства, офицеров, курсантов, профессорско-преподавательского состава Военного института и семей шехидов состоялась церемония открытия мемориального комплекса в честь военнослужащих – воспитанников института, ставших шехидами в ходе Отечественной войны.
В начале мероприятия минутой молчания была почтена память Общенационального лидера Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь во имя независимости и территориальной целостности нашей страны. Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Выступивший на церемонии генерал-полковник З.Гасанов рассказал об исторической значимости нашей славной победы в Отечественной войне, одержанной под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева. Отметив, что шехиды являются гордостью нашего народа, министр поблагодарил их родителей за воспитание достойных сынов Родины.
Было отмечено, что 549 военнослужащих – воспитанников Военного института принимали участие в Отечественной войне, 10 из них героически погибли, один человек распоряжением главы государства был удостоен почетного звания «Герой Отечественной войны».
Выступившие на церемонии члены семей шехидов выразили признательность руководству страны за оказанное внимание и заботу. Они подчеркнули, что испытывают гордость за проявленные их детьми мужество и героизм, которые являются примером для всего молодого поколения, и подаренное ими счастье освобождение наших земель из-под оккупации.
После церемонии открытия министр обороны пообщался с семьями шехидов, поинтересовался их нуждами и ответил на их вопросы.