https://www.innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_a54ff017af5245acc6db2ae82_o.jpg
Martın 1-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov və nazirliyin digər rəhbər heyəti Heydər Əliyev adına Hərbi İnstitutda olub.
Əvvəlcə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hərbi institutun ərazisindəki büstü önünə gül dəstələri düzülərək ehtiram nümayiş etdirilib.
Nazirliyin rəhbərliyi, hərbi institutun zabit, kursant və professor-müəllim heyəti, həmçinin şəhid ailələrinin iştirakı ilə institutun Vətən müharibəsində şəhid olan hərbi qulluqçularının xatirəsinə ucaldılan Xatirə kompleksinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Ulu Öndər Heydər Əliyevin, eləcə də ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Mərasimdə çıxış edən general-polkovnik Z.Həsənov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhəbərliyi ilə Vətən müharibəsində qazanılan Şanlı qələbəmizin tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Şəhidlərimizin xalqımızın qürur mənbəyi olduğunu diqqətə çatdıran nazir onların valideynlərinə Vətənə layiqli övlad yetişdirdiklərinə görə təşəkkürünü bildirib.
Qeyd olunub ki, hərbi institutdan 549 nəfər hərbi qulluqçu Vətən müharibəsində iştirak edib. Onlardan 10 nəfəri qəhrəmancasına şəhid olub, bir nəfər isə dövlətimizin başçısının müvafiq sərəncamına əsasən "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" fəxri adına layiq görülüb.
Daha sonra şəhidlərin ailə üzvləri çıxış edərək göstərilən diqqət və qayğıya görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkürünü bildiriblər. Övladlarının bütün gənc nəslə nümunə olacaq qəhrəmanlıq və şücaətləri, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə xalqımızın xoşbəxt gələcəyinə səbəb olmaları ilə hər zaman fəxr etdiklərini bildiriblər.
Açılış mərasimindən sonra müdafiə naziri şəhid ailələri ilə söhbət edib, onların qayğıları ilə maraqlanıb və suallarını cavablandırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-03/_innews_a54ff017af5245acc6db2ae82_o.jpg
On March 1, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, and the leadership of the ministry visited the Military Institute named after Heydar Aliyev.
First, flowers were laid at the bust of the National Leader Heydar Aliyev in the territory of the military institute and tribute was paid to his memory.
The leadership of the ministry, officers, cadets, teaching staff of the military institute, as well as families of the Shehids (Martyrs) attended the opening ceremony. The Memorial complex was erected in memory of military institute’s servicemen, who lost their lives in the Patriotic War.
In the beginning of the ceremony, the memory of National Leader Heydar Aliyev and Shehids, who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
Speaking at the ceremony, Colonel General Z. Hasanov emphasized the historical significance of the glorious victory gained in the Patriotic War under the command of the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev. The Minister pointed out that the Shehids are a source of pride of Azerbaijani nation, and expressed his gratitude to parents for bringing up such decent children.
It was noted that Military Institute’s 549 servicemen took part in the Patriotic War. 10 of them became Shehids (Martyrs), and one person was awarded the honorary title of "Hero of the Patriotic War", in accordance with the relevant order of the head of state.
The family members of the Shehids (Martyrs) expressed their gratitude to the state's leadership for the attention and care shown. They expressed their pride for the heroism and bravery of their children, which are an example for the entire generation.
After the opening ceremony, the Defense Minister talked to the families of Shehids (Martyrs), inquired about their concerns and answered their questions.