Vyanada Avstriya azərbaycanlıları ilə görüş keçirilib
Vyanada Avstriya azərbaycanlıları ilə görüş keçirilib Vyanada Avstriya azərbaycanlıları ilə görüş keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DİDK) əməkdaşlarının Avstriyaya səfəri çərçivəsində paytaxt Vyanada bu ölkədə yaşayan azərbaycanlılarla görüş keçirilib.
Tədbiri açıq elan edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov görüş iştirakçılarını salamlayıb.
Sonra Azərbaycanın və Avstriyanın Dövlət himnləri səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin, həmçinin Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Türkiyədə baş verən zəlzələ nəticəsində həlak olanların əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Komitə sədri Vətən müharibəsi və post-müharibə dövründə Azərbaycan həqiqətlərinin Avstriya ictimaiyyətinə çatdırılmasında göstərdikləri peşəkar fəaliyyətə, vətənpərvər addımlara görə soydaşlarımıza təşəkkürünü bildirib.
Prezident İlham Əliyevin Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında səsləndirdiyi tövsiyələri xatırladan Komitə sədri DİDK-nın və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun (ADDF) çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr, Koordinasiya şuraları, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri və bir sıra digər uğurlu layihələr barədə geniş məlumat verib.
Azərbaycan diasporunun təşkilatlanması istiqamətində aparılan ardıcıl və sistemli işin uğurlu nəticələri haqqında danışılıb, əldə olunan nailiyyətləri əks etdirən və Dünya Azərbaycanlılarının qurultaylarının tarixindən bəhs edən videoçarxlar nümayiş olunub.
Görüşdə Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə bağlı diaspor nümayəndələrinin bütün dünyada, eləcə də Avropa informasiya məkanında gördüyü işlərə diqqət çəkilib.
Tədbirdə çıxış edən litvalı jurnalist Riçardas Lapaitis Ermənistanın xalqımıza qarşı apardığı etnik təmizləmə siyasətindən, Xocalı sakinlərinin başına gətirilən dəhşətli hadisələrdən danışıb. Bu bəşəri cinayəti törədənlərin beynəlxalq məhkəmə qarşısında indiyədək cavab vermədiklərini və hələ də cəzalandırılmadığını təəssüflə vurğulayıb.
Tədbir diaspor təşkilatlarının müxtəlif layihələrinin təqdimat mərasiminin keçirilməsi və qarşılıqlı fikir mübadiləsinin aparılması, maraqlı və vacib təkliflərin səsləndirilməsi ilə davam edib.
Tədbirin gedişində Riçardas Lapaitisə və “Culture Meeting Point” qurumunun musiqi üzrə rəhbəri, incəsənət üzrə fəlsəfə doktoru, musiqişünas Fərəh Tahirovaya təltif olunduqları “Diaspor fəaliyyətində xidmətlərə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
Sonra Avstriya Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurasına seçkilər keçirilib, Fərid Quluzadə Koordinasiya Şurasının əlaqələndiricisi seçilib.

В Вене состоялась встреча с азербайджанцами Австрии
В Вене состоялась встреча с азербайджанцами Австрии В Вене состоялась встреча с азербайджанцами Австрии
В рамках визита сотрудников Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) в Австрию в столице Вене состоялась встреча с азербайджанцами, проживающими в этой стране.
Объявив мероприятие открытым, председатель Государственного комитета Фуад Мурадов  поприветствовал участников встречи.
Затем прозвучали государственные гимны Азербайджана и Австрии, была почтена память шехидов, отдавших жизнь за восстановление территориальной целостности нашей страны, а также жертв Ходжалинского геноцида и погибших в результате произошедшего в Турции землетрясения.
Председатель комитета выразил нашим соотечественникам признательность за профессиональную деятельность и патриотизм в доведении до австрийской общественности азербайджанских реалий во время Отечественной войны и в поствоенный период.
Напомнив рекомендации Президента Ильхама Алиева, прозвучавшие на V Съезде азербайджанцев мира, председатель комитета подробно рассказал о направлениях многогранной деятельности ГКРД и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры (ФПАД), реализованных ими проектах, координационных советах, домах Азербайджана, воскресных азербайджанских школах, летних лагерях диаспорской молодежи и ряде других успешных проектов.
Были отмечены высокие результаты последовательной и системной работы, проводимой в области организационного становления азербайджанской диаспоры, показан видеоролик, отражающий достигнутые успехи и повествующий об истории съездов азербайджанцев мира.
На встрече говорилось о работе, проделанной представителями диаспоры во всем мире, а также на европейском информационном пространстве в связи с 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида.
Выступивший на мероприятии литовский журналист Ричардас Лапаитис коснулся политики этнической чистки, осуществленной Арменией против нашего народа, чудовищных злодеяний, которым подверглись жители Ходжалы. Он с сожалением подчеркнул, что зачинщики этого общечеловеческого преступления до сих не ответили перед международным судом и все еще остаются безнаказанными.
Мероприятие продолжалось проведением презентаций различных проектов диаспорских организаций и взаимного обмена мнениями, представлением интересных и важных предложений.
В ходе встречи Ричардасу Лапаитису и руководителю музыкального отдела структуры “Culture Meeting Point”, докору философии по искусствоведению, музыковеду Фарах Тахировой была вручена медаль Азербайджанской  Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”, которой они были удостоены.
Затем состоялись выборы в Координационный совет азербайджанцев Австрии, координатором Координационного совета избран Фарид Гулузаде.