https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_60ac42f64216c6cfa1396d6f5_o.jpg
ABŞ-ın Nyu-York şəhərində yerləşən məşhur Kolumbiya Universitetində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar konfrans keçirilib.
Azərbaycan diasporunun təşkilatçılığı ilə universitetin fakültə evində “Xocalını xatırlayırıq: Ermənistan və Azərbaycan hərb və sülh yolu ilə” mövzusunda baş tutan tədbir Xocalı soyqırımı haqqında məlumatlılığın artırılması, Qarabağ və regiondakı mövcud vəziyyətlə bağlı gerçək faktların çatdırılması, erməni dezinformasiyalarının qarşısının alınması, bölgədəki sülh və normallaşma prosesinə diqqətin cəlb olunması məqsədilə təşkil edilib.
İctimaiyyətə açıq şəkildə təşkil edilmiş konfransda Kolumbiya Universitetinin professor-tələbə heyəti, Nyu-York və digər ştatlarda yaşayan diaspor nümayəndələri və fəalları iştirak ediblər.
Öncə Xocalı soyqırımı və müharibə qurbanlarının, eləcə də Turkiyədəki dağıdıcı təbii fəlakət nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra Xocalı soyqırımından bəhs edən videofilm nümayiş olunub.
Konfransın məruzəçiləri qismində Qrinsborodakı Şimali Karolina Universitetinin Sülh və Münaqişə Araşdırmaları Departamentinin professoru Əli Əsgərov və Tennesi Texnologiyalar Universitetinin siyasi elmlər üzrə professoru Mixael Gunter çıxış ediblər.
Universitetin çoxmilli tərkibli auditoriyasında maraqlı müzakirə çərçivəsində keçən konfransda Xocalıya ədalət, Xocalının bəşəri cinayət olması və cinayətkarların beynəlxalq ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verməsi tələbləri ilə bağlı fikirlər səslənib.
Eyni zamanda konfransda Azərbaycan həqiqətləri, indiki Ermənistandan – Qərbi Azərbaycan torpaqlarından azərbaycanlıların zorakılıqla və vəhşicəsinə deportasiya olunması barədə auditoriyaya geniş məlumat verilib.
Sualların cavablandırılması ilə yekunlaşan tədbirin sonunda iştirakçılara Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış Xocalı soyqırımı haqqında broşürlər, döş nişanları və "Sonsuz dəhliz" filminin diskləri paylanılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_60ac42f64216c6cfa1396d6f5_o.jpg
В знаменитом Колумбийском университете, расположенном в американском городе Нью-Йорк, состоялась конференция, посвященная 31-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Мероприятие на тему “Помним Ходжалы: Армения и Азербайджан военным и мирным путем” было организовано азербайджанской диаспорой в факультетском доме университета с целью повышения информированности о Ходжалинском геноциде, доведения реальных фактов о нынешней ситуации в Карабахе и регионе, пресечения армянской дезинформации, привлечения внимания к мирному процессу и процессу нормализации в регионе.
В открытой для общественности конференции приняли участие профессора и студенты Колумбийского университета, представители и активисты диаспоры, проживающие в Нью-Йорке и других штатах.
Сначала минутой молчания была почтена память жертв Ходжалинского геноцида и войны, а также погибших в результате разрушительного стихийного бедствия в Турции.
Затем был показан фильм, повествующий о Ходжалинском геноциде.
В качестве докладчиков на конференции выступили профессор Департамента изучения мира и конфликтов Университета Северной Каролины в Гринсборо Али Аскеров и профессор по политическим наукам Технологического университета Тенесси Михаэль Гюнтер.
В рамках интересных обсуждений в многотысячной аудитории университета прозвучали мысли, связанные с требованием справедливости к Ходжалы, с тем, что Ходжалинский геноцид является общечеловеческим преступлением, и преступники должны ответить перед международным правосудием.
Одновременно аудитория была подробно проинформирована на конференции о насильственной и чудовищной депортации азербайджанцев из нынешней Армении – земель Западного Азербайджана.
По окончании мероприятия, завершившегося ответами на вопросы, участникам были розданы подготовленные Фондом Гейдара Алиева брошюры о Ходжалинском геноциде, нагрудные знаки и диски с фильмом "Бесконечный коридор".