https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_60ac42f64216c6cfa1396d6f5_o.jpg
ABŞ-ın Nyu-York şəhərində yerləşən məşhur Kolumbiya Universitetində Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümü ilə əlaqədar konfrans keçirilib.
Azərbaycan diasporunun təşkilatçılığı ilə universitetin fakültə evində “Xocalını xatırlayırıq: Ermənistan və Azərbaycan hərb və sülh yolu ilə” mövzusunda baş tutan tədbir Xocalı soyqırımı haqqında məlumatlılığın artırılması, Qarabağ və regiondakı mövcud vəziyyətlə bağlı gerçək faktların çatdırılması, erməni dezinformasiyalarının qarşısının alınması, bölgədəki sülh və normallaşma prosesinə diqqətin cəlb olunması məqsədilə təşkil edilib.
İctimaiyyətə açıq şəkildə təşkil edilmiş konfransda Kolumbiya Universitetinin professor-tələbə heyəti, Nyu-York və digər ştatlarda yaşayan diaspor nümayəndələri və fəalları iştirak ediblər.
Öncə Xocalı soyqırımı və müharibə qurbanlarının, eləcə də Turkiyədəki dağıdıcı təbii fəlakət nəticəsində həlak olanların xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra Xocalı soyqırımından bəhs edən videofilm nümayiş olunub.
Konfransın məruzəçiləri qismində Qrinsborodakı Şimali Karolina Universitetinin Sülh və Münaqişə Araşdırmaları Departamentinin professoru Əli Əsgərov və Tennesi Texnologiyalar Universitetinin siyasi elmlər üzrə professoru Mixael Gunter çıxış ediblər.
Universitetin çoxmilli tərkibli auditoriyasında maraqlı müzakirə çərçivəsində keçən konfransda Xocalıya ədalət, Xocalının bəşəri cinayət olması və cinayətkarların beynəlxalq ədalət məhkəməsi qarşısında cavab verməsi tələbləri ilə bağlı fikirlər səslənib.
Eyni zamanda konfransda Azərbaycan həqiqətləri, indiki Ermənistandan – Qərbi Azərbaycan torpaqlarından azərbaycanlıların zorakılıqla və vəhşicəsinə deportasiya olunması barədə auditoriyaya geniş məlumat verilib.
Sualların cavablandırılması ilə yekunlaşan tədbirin sonunda iştirakçılara Heydər Əliyev Fondu tərəfindən hazırlanmış Xocalı soyqırımı haqqında broşürlər, döş nişanları və "Sonsuz dəhliz" filminin diskləri paylanılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_60ac42f64216c6cfa1396d6f5_o.jpg
A conference dedicated to the 31st anniversary of Khojaly Genocide Columbia University in New York City, USA.
The theme of the event was “Remembering Khojaly: Armenia and Azerbaijan through military and peaceful means”.
The main aim of the visit was to raise awareness about the Khojaly genocide, to convey the real facts about the current situation in Karabakh, to prevent disinformation, and to draw attention to the process of peace and normalization in the region.
Columbia University staff, diaspora members living in New York City and other states participated in the conference.
First, event participants commemorated the memory of the victims of the Khojaly genocide and the war, as well as those who died as a result of the devastating earthquake in Turkey.
A film dedicated to Khojaly Genocide was demonstrated.
Ali Asgarov, Professor of the Department of Peace and Conflict Studies of the University of North Carolina and Michael Gunter, professor of political science of the Tennessee Institute of Technology, acted as speakers of the conference.
It was noted that Perpetrators of Khojaly genocide should be punished.
The audience was informed about brutal deportation of Azerbaijanis from ancient Azerbaijani lands- present day Armenia.
The participants of the event were presented brochures about the Khojaly genocide prepared by the Heydar Aliyev Foundation, badges and discs of the movie "Endless Corridor".