https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_df8997791ec4defbd01886f0b_o.jpg
7 aprel 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Qarabağ Dirçəliş Fondu arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandumu Azərbaycan Respublikasının mədəniyyət naziri Anar Kərimov və Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev imzalayıblar.
Əməkdaşlıq Memorandumunun məqsədi işğaldan azad olunan ərazilərdə tarix və mədəniyyət abidələrinin bərpası, yenidənqurulması və qorunması, işğaldan azad edilən ərazilərdə dayanıqlı məskunlaşmaya, əlverişli həyat şəraitinin yaradılmasına, inkişafa və nəticədə bu ərazilərin yüksək rifaha malik regiona çevrilməsinə töhfə verməkdir.
Anlaşma Memorandumunda işğaldan azad olunan ərazilərdə bərpaya ehtiyacı olan tarixi və mədəni obyektlərin real vəziyyətinin təhlili, tarixi və bədii maraq baxımından Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən daşınar və ya daşınmaz mədəni irsin bərpası və yenidənqurulması, mədəniyyət müəssisələrinin tikintisi sahəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığı mexanizminin hazırlanması, təşviqatı və inkişaf etdirilməsi, bu ərazilərdə yaradıcı sənayelərin formalaşması prosesinin təşviqi və dəstəklənməsi kimi məsələlər əhatə olunub.
Razılaşmada eyni zamanda, tarix-memarlıq və arxeoloji abidələrin tədqiqatının, mütəxəssis qrupları tərəfindən abidələr üzrə təhlilin aparılması, təhlil və tədqiqatlar əsasında elmi nəşrlərin təşkili, Qarabağ həqiqətlərinin dünyaya çatdırılması istiqamətində bölgənin tarixi, mədəniyyəti, adət-ənənələri və digər dəyərlərinə həsr olunan, o cümlədən Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı və 2024-cü ildə İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilməsi ilə əlaqədar birgə layihələrin həyata keçirilməsi öz əksini tapıb.
Qeyd olunmalıdır ki, işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası istiqamətində görülən işlərə cəmiyyətin bütün üzvlərinin dəstək göstərməsi, ianələrin cəlb edilməsi Qarabağa vurulan ziyanın həcmi barədə məlumatlandırılmasından birbaşa asılıdır.
Bu əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan cəmiyyətinin və diasporun geniş dairələrini bərpa və yenidənqurma işlərinə cəlb etmək, onlarda iştirakın zəruriliyi hissini formalaşdırmaq, erməni işğalı nəticəsində Qarabağa dəyən zərər haqqında məlumatlandrmaq məqsədilə ölkə daxilində və ölkə xaricində zəruri təşviqat işlərinin aparılması, ianə mədəniyyətinin təbliği kimi əhəmiyyətli məsələləri də əhatə edəcək.
Tərəflər bu əməkdaşlığın işğaldan azad edilən ərazilərin bərpası, yenidənqurulması, sosial-iqtisadi rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərdə əhəmiyyətli rol oynayacağını ifadə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-04/_innews_df8997791ec4defbd01886f0b_o.jpg
7 апреля 2022 года между Министерством культуры Азербайджанской Республики и Фондом возрождения Карабаха был подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве.
Меморандум подписали министр культуры Азербайджанской Республики Анар Каримов и председатель правления Фонда возрождения Карабаха Рахман Гаджиев.
Целью Меморандума о сотрудничестве является восстановление, реконструкция и охрана памятников истории и культуры на освобожденных территориях, содействие их устойчивому заселению, создание благоприятных условий жизни, развитие и, как следствие, преобразование этих территорий в благополучные регионы.
Меморандум о взаимопонимании охватывает такие вопросы, как анализ реального состояния историко-культурных объектов, нуждающихся в реставрации, на освобожденных территориях, восстановление и реконструкция движимого или недвижимого культурного наследия, имеющего большое значение для народа Азербайджана с точки зрения историко-художественного интереса, подготовка, продвижение и развитие механизма государственно-частного партнерства в сфере строительства учреждений культуры, а также продвижение и поддержка процесса формирования креативных индустрий в этих сферах.
В то же время данное соглашение предусматривает реализацию совместных проектов, связанных с изучением исторических, архитектурных и археологических памятников, анализом памятников экспертными группами, организацией научных публикаций на основе анализа и исследований, посвященных истории, культуре, традициям и другим ценностям региона с целью донесения до мира правды о Карабахе, в том числе объявлением Шуши культурной столицей тюркского мира в 2023 году и столицей исламской культуры в 2024 году.
Следует отметить, что поддержка всеми членами общества проводимой работы по восстановлению освобожденных территорий и привлечение пожертвований напрямую зависят от наличия информации о масштабах ущерба, нанесенного Карабаху.
Это сотрудничество должно включать в себя такие важные вопросы, как привлечение широких кругов азербайджанского общества и диаспоры к восстановительным и строительным работам, формирование чувства необходимости участия в них, проведение внутри и за пределами страны необходимой пропагандистской работы по информированию об ущербе, нанесенном Карабаху в результате армянской оккупации, и популяризация культуры пожертвований.
Стороны отметили, что данное сотрудничество сыграет важную роль в реализации мероприятий, направленных на восстановление, реконструкцию и улучшение социально-экономического благополучия освобожденных территорий.