https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_c418e06ad2400ee18528137d5_o.jpg
Avropa İttifaqı (Aİ), BMT-nin İnkişafı Proqramı və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi Azərbaycanda peşə təhsili üzrə səriştəli kadrların yetişdirilməsinə dəstək məqsədilə təlim proqramı həyata keçirib.
“Peşə təhsilində liderlik və idarəetmə” proqramı Aİ tərəfindən maliyyələşdirilən “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi” layihəsi çərçivəsində təşkil edilib. Təlim kursunun məqsədi peşə təhsili müəssisələrinin idarəetmə heyətində çalışan kadrları bu müəssisələrin fəaliyyətinin strateji cəhətdən planlaşdırılması, liderlik, təlim prosesi və daxili nizam-intizam qaydalarının təşkili, keyfiyyət təminatı sisteminin idarə edilməsi, maliyyə idarəetməsi, müvafiq normativ-hüquqi və strateji sənədlər haqqında ətraflı məlumatlandırmaq, sözügedən istiqamətlər üzrə proqram iştirakçılarının bilik və bacarıqlarını artırmaqdır.
Təlim proqramına Ağstafa, Bakı, Gəncə, Göygöl, Xaçmaz, Kürdəmir, Qax, Mingəçevir, Naftalan, Siyəzən, Şirvan şəhərlərində fəaliyyət göstərən peşə təhsili müəssisələrində çalışan direktor və direktor müavinləri qatılıb. 60 saatlıq təlim proqramının sonunda təlimləri uğurla başa vuran
15 iştirakçı sertifikatla tətlif edilib. Qeyd edək ki, bu iştirakçıların daha sonra sözügedən proqramdan əldə etdikləri səmərəli təcrübələri çalışdıqları tədris müəssisələrində paylaşılması gözlənilir.
Bu cür təlim proqramları ilə layihə peşə təhsili üzrə idarəetmə həyətlərinin müasir tələblərə cavab verən bilik və bacarıqlara yiyələnməsinə dəstək olur, peşə təhsili və təlimi sistemində peşəkar kadrların hazırlığı prosesinə töhfə verir.
Təlim proqramı, Aİ-nin maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə birgə həyata keçirdiyi “Gələcək üçün peşə təhsili və təlimi: Azərbaycanda qabaqcıl peşə təhsili mərkəzlərinin yaradılmasına dəstək” layihəsi tərəfindən həyata keçirilib. Layihə ölkədə peşə təhsilinin müasirləşdirilməsi və əmək bazarının tələblərinə müvafiqləşdirilməsi üçün dəstəyi hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_c418e06ad2400ee18528137d5_o.jpg
The European Union (EU), UNDP and the State Agency on Vocational Education finalised 60-hour intensive programme aimed at preparing professional managers in the vocational education in Azerbaijan.
The “Leadership and Management in Vocational Education” programme is organised as part of the EU-funded “VET for the Future” project. The purpose of the training course is to upskill the management personnel of vocational education institutions in certain areas. The course covered the sessions on the strategic planning of VET institutions, leadership, organisation of training process and internal discipline, quality assurance system management, financial management, and working with normative legal and strategic documents.
The directors and deputy directors of vocational education providers operating in Agstafa, Baku, Ganja, Goygol, Khachmaz, Kurdamir, Gakh, Mingachevir, Naftalan, Siyazan, Shirvan cities attended the training programme. At the end of the intensive programme,
15 participants were awarded with certificates for the successful completion. These participants are expected to pass the gained knowledge and skills to their VET providers’ staff.
Via such training programmes, the project contributes to the upskilling and reskilling processes of the professional staffs in the VET system while considering market driven requirements.
The training programme is organised by the “VET for the future: development of VET providers' excellence in Azerbaijan” project, funded by the EU and implemented by UNDP. The project aims to support the modernisation of VET providers in Azerbaijan and increase the labour market relevance of vocational education.