https://www.innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_ebbbabb2b80a8446aa16a6019_o.jpg
Azərbaycan Ordusunun hərbi tibb personalı Kahramanmaraşda Türkiyə Səhiyyə Nazirliyi və Silahlı Qüvvələrinin nümayəndələri ilə qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyətini davam etdirir.
Qardaş ölkədə baş vermiş zəlzələdə zərərçəkənlərə yardım göstərən tibb heyətimiz tərəfindən növbəti 10 cərrahi əməliyyat uğurla icra olunub, həmçinin xəsarət alan 49 nəfər müayinə edilib.
Hərbi həkimlərimiz bu günədək ümumilikdə 71 cərrahi əməliyyat icra edib, 468 nəfərə isə ambulator yardım göstərib.
Qeyd edək ki, ümumi cərrah, travmatoloq, LOR cərrah, oftalmoloq, neyrocərrah, revmatoloq, anestezioloq, plastik-rekonstruktiv cərrah, feldşer, əməliyyat tibb bacıları və anestezistlər olmaqla, Azərbaycan Ordusunun 20 nəfərlik hərbi tibb personalı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin göstərişinə əsasən Türkiyəyə ezam olunub.

https://innews.az/uploads/news/2023-02/_innews_ebbbabb2b80a8446aa16a6019_o.jpg
The military medical personnel of the Azerbaijan Army continues the activities in Kahramanmarash in interaction with the representatives of the Ministry of Health of Türkiye and the Turkish Armed Forces.
The following 10 surgeries were successfully performed and 49 injured people were examined by the Azerbaijani medical team, which is assisting the victims of the earthquake in the fraternal country.
Azerbaijani military doctors have performed a total of 71 surgeries and provided ambulatory care to 468 people.
It should be noted that the Azerbaijan Army’s 20 military medical personnel, including general surgeon, traumatologist, otolaryngologist, ophthalmologist, neurosurgeon, rheumatologist, anesthesiologist, plastic-reconstructive surgeon, medical attendant, operating nurses and anesthetists, were sent to Türkiye according to the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.