https://www.innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c2b4c6574a2c3cb66d1e8a7af_o.jpg
Aprelin 14-də “9 Senses” İncəsənət Mərkəzində ingilis poeziyasına həsr olunmuş musiqili-poeziya gecəsi keçirilib. Tədbirdə ingilis poeziyasının görkəmli nümayəndələrinin şeirləri, ehabelə rus klassiklərinin – Samuil Marşak, Mixail Lozinski, Modest Çaykovski, Boris Pasternak və b. tərcümələrində ingilis müəlliflərinin şeirləri səsləndirilib. Proqrama Şekspir, Bayron, Kiplinq və ingilis ədəbiyyatının Qızıl dövrünün digər şairlərinin şeirləri daxil olunmuşdur.
Gecəni M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxanasının Fəxri oxucusu, Ədəbi Klubun rəhbəri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Dünya Yazıçılar Təşkilatının (WOW) üzvü Lalə Həsənova açaraq ingilis poeziyası haqqında danışaraq, gecənin qonaqlarına, iştirakçılarına və “9 Senses” İncəsənət Mərkəzinin direktoru Natalya Jukovaya səmimi qəbula və birgə ədəbi görüşlərin təşkilində dəstəyə görə minnətdarlığını bildirdi.
Tədbirdə Azərbaycan və Rusiya Yazıçılar Birliyinin Fəxri üzvü, WOW Koordinasiya Şurasının rəhbəri Eldar Əhədov ingilis poeziyası ilə bağlı məruzə ilə çıxış etdi. M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxananın Fəxri oxucuları, “Azərbaycanın müasir şairləri” layihəsinin iştirakçıları Renat İlyazov, Lalə Əliyeva-Klıçkova, Bayram Məhərrəmov, Tamilla Şıxamirova, Olqa Şalayeva, Türkan Bayramzadə, Günatay Hüseynova, Ləman Həsənova, Aytən Həsənzadə, Nell Kyuri, Albert Bloxin, Zülfiyyə Babayeva, Samirə Şıxiyeva ingilis poeziyasından nümunələr səsləndirdilər.
Gecənin musiqili hissəsini Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsi Gülzar Hüseynovanın ifası daha da gözəlləşdirdi.
SanSara Beynəlxalq Akrobatika, Gimnastika və Rəqs Akademiyasının artistlərinin ifasında ingilis erası üslubunda rəqs nömrəsi xüsusi əhval-ruhiyyə yaratdı.
Tədbirdə şairlər, yazıçılar, kitabxanaçılar, ziyalılar iştirak etdilər.
Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi Yasamal rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin M.Ş.Vazeh adına Mərkəzi Kitabxanasında artıq 7-ci ildir ki, “Yaradıcı oxucular” davamlı xeyriyyə layihəsini uğurla həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2025-04/_innews_c2b4c6574a2c3cb66d1e8a7af_o.jpg
14 апреля в арт-центре «9 Senses» состоялся музыкально-поэтический вечер, посвящённый английской поэзии. На мероприятии прозвучали стихи видных представителей английской поэзии, а также переводы их стихов, принадлежащие перу русских классиков – Самуила Маршака, Михаила Лозинского, Модеста Чайковского, Бориса Пастернака и др. В программе прозвучали стихи Шекспира, Байрона, Киплинга и других поэтов Золотого века английской литературы.
Вечер открыла Почётный читатель Центральной библиотеки им.М.Ш.Вазеха Централизованной библиотечной системы Ясамальского района, руководитель Литературного клуба, член Союза писателей Азербайджана и Всемирной организации писателей (WOW) Лала Гасанова, которая рассказала об английской поэзии и выразила благодарность гостям, участникам вечера и директору арт-центра «9 Senses» Наталье Жуковой за тёплый приём и содействие в организации совместных литературных встреч.
С лекцией об английской поэзии и поэтическими выступлениями выступил Почётный член Союза писателей Азербайджана и России, глава координационного совета WOW Эльдар Ахадов. Также свои произведения и переводы представили Почётные читатели Центральной библиотеки им.М.Ш.Вазеха, участники проекта «Современные поэты Азербайджана» Ренат Ильязов, Лала Алиева-Клычкова, Байрам Магеррамов, Тамилла Шихамирова, Ольга Шалаева, Туркан Байрамзаде, Гюнатай Гусейнова, Ляман Гасанова, Айтян Гасанзаде, Зульфия Бабаева, Нелл Кьюри, Альберт Блохин и Самира Шихиева.
Музыкальную часть вечера украсило выступление студентки Бакинской музыкальной академии имени Узеира Гаджибейли Гюльзар Гусейновой.
Особое настроение создал танцевальный номер в стиле английской эпохи в исполнении артистов Международной академии акробатики, гимнастики и танца SanSara.
На мероприятии приняли участие библиотекари, поэты, писатели, представители интеллигенции.
Следует отметить, что в Центральной библиотеке им.М.Ш.Вазеха Централизованной библиотечной системы Ясамальского района Главного управления культуры г.Баку вот уже 7-ой год успешно осуществляется благотворительный проект «Творческие читатели».