https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f3db8c78033c8f9f9c7195441_o.jpg
Sentyabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Türkiyə Respublikası Milli Müdafiə Universitetinin rektoru professor Erhan Afyoncunun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Müdafiə naziri qonaqları salamladıqdan sonra Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrinin Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Daşkəsən, Kəlbəcər və Laçın istiqamətlərində törətdiyi genişmiqyaslı təxribatlar barədə məlumat verib.
Görüşdə Türkiyə ilə hərbi müttəfiqlik çərçivəsində digər sahələrdə olduğu kimi, hərbi-təhsil sahəsində də birgə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulanaraq bu istiqamətdə Türkiyə Milli Müdafiə Universiteti ilə təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Professor E.Afyoncu isə öz növbəsində genişmiqyaslı təxribat nəticəsində şəhid olanlarla bağlı başsağlığı verdikdən sonra hərbi təhsil sahəsində qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin hərbi qulluqçuların bilik və bacarıqlarının artırılmasına müsbət təsirini qeyd edib və bu sahə üzrə görülən işlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini bildirib.
Sonra E.Afyoncu min illik tarixi keçmişə malik olan və fərqli coğrafi ərazilərə yayılan türk tarixindən bəhs edən "Türklerin tarihi" adlı kitabını general-polkovnik Z.Həsənova təqdim edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_f3db8c78033c8f9f9c7195441_o.jpg
14 сентября министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов встретился с делегацией, возглавляемой ректором Национального университета обороны Турецкой Республики профессором Эрханом Афьонджу.
Поприветствовав гостей, министр обороны проинформировал о широкомасштабных провокациях, совершённых подразделениями вооруженных сил Армении в Дашкесанском, Кяльбаджарском и Лачинском направлениях азербайджано-армянской государственной границы.
На встрече была подчеркнута важность дальнейшего развития взаимного сотрудничества в военно-образовательной сфере, равно как и в других областях, в рамках военного союзничества с Турцией, и отмечена важность обмена опытом с Национальным университетом обороны Турции в этом направлении.
В свою очередь, профессор Э.Афьонджу выразил соболезнования по поводу военнослужащих, ставших шехидами в результате широкомасштабной провокации, отметил благотворное влияние взаимного обмена опытом в области военного образования на повышение знаний и навыков военнослужащих, и подчеркнул, что работа в этой сфере будет продолжена и впредь.
Затем Э.Афьонджу вручил генерал-полковнику З.Гасанову книгу «История тюрков», повествующую о многовековом историческом прошлом тюрок, населявших различные географические области.
На встрече состоялся обмен мнениями по военно-образовательным и другим вопросам, представляющим взаимный интерес.