Astana Beynəlxalq Forumunda iştirak edən energetika naziri Pərviz Şahbazov “Bərpa olunan enerji sahəsində regional inkişaf: enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasının alternativ yolları” mövzusuna həsr olunmuş sessiyada çıxış edib.
Hazırda “yaşıl enerji”nin inkişafını enerji keçidi, ətraf mühitin mühafizəsi siyasəti ilə yanaşı enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqların təşviq etdiyini vurğulayan nazir deyib ki, bərpa olunan enerji mənbələri dayanıqlı enerji təchizatı üçün diversifikasiyanı təmin edən alternativlərdəndir.
Bildirilib ki, Azərbaycan “yaşıl enerji”ni özünün deyil, tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyini təmin etmək və 2030-cu ilədək təmiz ətraf mühitə malik yaşıl artım ölkəsinə çevrilmək üçün inkişaf etdirir. Avropa İttifaqı ilə yenilənmiş strateji enerji tərəfdaşlığımıza uyğun olaraq Azərbaycandan Avropa ölkələrinə əlavə qaz tədarükünün mənbələrindən biri məhz “yaşıl enerji”dir. Bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə imkan verir ki, Azərbaycan həm “yaşıl enerji”nin ixracatçısı olsun, həm də böyük həcmlərdə qənaət edilmiş qaz hesabına ixrac imkanlarını artırsın.
Həmçinin beynəlxalq enerji şirkətləri ilə 28 QVt-dan çox “yaşıl enerji” layihələri üzrə əməkdaşlıqdan, AYİB-in dəstəyi ilə həyata keçirilən “yaşıl hidrogen”in istehsalı və ixracının kommersiya məqsədəuyğunluğunu təsdiqləyən bazar araşdırmasından, 2030-cu ilə qədər 7 QVt həcmində istehsal güclərinin istismara verilməsi və “yaşıl enerji”nin ixracı ilə bağlı planlardan bəhs edilib: “Yaşıl enerji”nin 4 QVt-nın “Xəzər-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” ilə Avropaya, 1 QVt-nın isə “yaşıl enerji zonası” elan edilmiş Naxçıvan üzərindən Türkiyə və Avropa istiqamətində ixracı nəzərdə tutulur. Ölkəmizin Avropanın enerji bazarına yeni statusda daxil olması Aİ tərəfindən dəstəklənir.”
Qeyd olunub ki, Azərbaycan neft-qaz resursları, onların dünya bazarlarına şaxələndirilmiş infrastrukturlara çıxarılması ilə bağlı strateji inkişaf təcrübəsini indi “yaşıl enerji” üzərinə transfer edir. Bu yeni missiyanın həyata keçirilməsində strateji bələdçimiz isə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin iradəsi və qətiyyətidir.
Tədbir panel müzakirələrlə davam edib. Qazaxıstanın, həmçinin tədbirdə təmsil olunan ölkələrin şirkətləri Azərbaycanda “yaşıl enerji”, enerji keçidi üzrə layihələrdə iştiraka dəvət edilib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov, who participated in the Astana International Forum, spoke at the session on Regional development in renewable energy: alternative ways to ensure energy security.
Emphasizing that the development of green energy is currently encouraged by energy transition, environmental protection policy, as well as concerns about energy security, the Minister said that renewable energy sources are one of the alternatives that provide diversification for sustainable energy supply.
It was stated that Azerbaijan is developing "green energy" in order to ensure the energy security of its partners and not itself, and to become a country of green growth with a clean environment by 2030. According to our renewed strategic energy partnership with the European Union, green energy is one of the sources of additional gas supplies from Azerbaijan to European countries. Extensive use of renewable energy sources allows Azerbaijan to become both an exporter of green energy and increase its export opportunities due to large volumes of saved gas.
Also, cooperation with international energy companies on more than 28 GW of green energy projects, market research confirming the commercial feasibility of production and export of green hydrogen implemented with the support of the EBRD, commissioning of production capacities of 7 GW by 2030 and plans related to the export of green energy were discussed: It is planned to export 4 GW of green energy to Europe via the Caspian-European Green Energy Corridor, and 1 GW to Türkiye and Europe via Nakhchivan, which has been declared a green energy zone. The entry of our country into the European energy market in a new status is supported by the EU.”
It was noted that Azerbaijan is now transferring its strategic development experience related to oil and gas resources and their access to diversified infrastructures to global markets to green energy. Our strategic guide in the implementation of this new mission is the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev`s will and determination.
The event continued with panel discussions. Companies from Kazakhstan and the countries represented at the event were invited to participate in the projects on green energy and energy transition in Azerbaijan.